Dizde Ödem

tarafından
607
Dizde Ödem

İnsan vücudundaki damarlarda dolaşan sıvının  damarın dışına çıkması ile birlikte cildin altında birikmesi sonucu ödem oluşur. Vücudumuzda en çok ayaklarda görülen ödemin ikinci olarak en çok görüldüğü ve en çok rahatsız ettiği bölge ise dizlerdir.

Dizde ödem, genel olarak diz kapağı ile kemikler arasında oluşur. Yaş seviyesine bakmaksızın her yaştaki insanda görülebilmekte olması ile birlikte gençlerdeki vücudun ödeme karşı savaşma gücü fazla olduğu için daha hızlı bir şekilde atlatılabilmektedir.

Dizde Ödem 3

Diz kapağı içerisinde sıvının birikmesi ile oluşan diz ödemi, aşırı derecede büyüme gösterirse hareket zorluklarına ve şekil bozukluklarına sebep olabilmektedir. Dizlerin aşırı derecede yorulması ve bu yorulmaya bağlı olarak diz kemiklerindeki yıpranma ödem oluşmasına sebebiyet verebilir.

Dizde ödem oluşmasını etkileyen başlıca sebepler arasında uzun süreli oturma, diyabet ve yüksek tansiyon görülmektedir. Diz kapağı kemikleri arasında oluşan diz ödemi, dizde meydana gelen bazı travmalar ve çarpmalar, ani hareketler, dz kapağının darbe alması gibi sebeplerden de oluşabilmektedir.

[reklam id=1]

Dizde Ödem Neden Olur?

  • Ani bacak hareketleri, veya her hangi bir kaza esnasında dizin darbe alması, diz üzerine düşme, hızlı hareket gerektiren spor faaliyetleri diz eklemlerinin zarar görmesine sebep olur ve zamanla bu zarar ödem oluşmasına sebep verir.
  • Dizleri kaplayan kıkırdak yapısının incelmesi ve zamanla tamamen kaybolması da diz ödemi oluşmasına sebep olur. Böyle bir durumda diz kemikleri aşırı baskı altında zedelenir ve du durum ödem olarak karşımıza çıkar.
  • Diz kemiklerinin çeşitli nedenlerle zarar görerek, kemik içerisindeki kılcal damarların kan dolaşımını kesmesi ile birlikte kemiklerde ölmeler meydana gelir. Bu durumda diz bölgesinde ağrılı ödem oluşmasına sebep olur.
  • Fiziksel aktivitelerin yanı sıra hipertansiyon gibi diğer hastalıklarda ödem oluşmasını tetikleyebilir. Böyle bir durumda ödemi tetikleyen hastalığında tespit edilerek tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir.

Diz ödemi, eğer ani bir şekilde gelişmişse ve diz ile birlikte vücudun diğer bölgelerinde de ödem varsa mutlaka doktor kontrolü yapılması gerekmektedir. Böyle bir durumda ödemin altında yatan başka ciddi problemler de olabilir.

Dizde Ödem 2

Dizde kireçlenme ve ödem bir birine bağlı olarak gelişebilen bir durumdur. Dizdeki kireçlenme kemiklerin yapısını etkilediği için ödeme sebebiyet verebilmektedir. Dizde ödem oluşumunu engellemek veya ödem tedavisi için ise bir çok yöntem mevcuttur. Öncelikle doktorunuz ödemin altında yatan başka bir hastalık olup olmadığını tespit ettikten sonra aşağıdaki uyarılarla diz ödeminin tedavisine yardımcı olabilirsiniz.

Bütün ödemlerde olduğu gibi öncelikle, kullanılan tuz miktarının azaltılması, alkol, sigara ve kafein tüketiminin terk edilmesi veya mümkün olduğunca azaltılması, bol bol meyve ve yeşil yapraklı sebze tüketimi, az kahve, bol su tüketimi başlıca tedbirler arasındadır.

Diz ödemi için özel tasarlanmış olan bandajları, dizinizde oluşan ödem için kullanabilir, ayağınızı sandalye gibi yukarıda tutmanızı sağlayacak bir cismin üzerine koyarak bir süre havada tutabilir ve bunu gün içerisinde birkaç kez yapabilirsiniz. Otururken bacak bacak üstüne atmamalı, dinlenirken ayakları uzatarak dinlenmelisiniz.

Dizde Ödem

Düzenli olarak egzersiz ve yürüyüş yapmak hem diz ödemine hem de genel vücut sağlığına fayda sağlayacaktır. Gerek spor yaparken, gerekse  günlük yaşantınızda rahat kıyafetler tercih etmelisiniz. Dizin rahat hareket etmesini engelleyecek dar elbiseler ödem oluşmasını tetikleyebilir.

Dizde oluşan ödem diğer ödemlere oranla daha fazla rahatsız edici ve ağrı vericidir. Ödemin oluşmasını tetikleyecek etkenlerden sakınarak diz sağlığını korumalı, eğer tüm çabalarımıza rağmen ödem oluşmuşsa öncelikle doktor kontrolü ile tedavi sürecini başlatmalıyız.