Doğal Peeling

tarafından
324
Doğal Peeling

Cilt bakımı denilince ilk akla gelen yüz bakımıdır. Pürüzsüz ve güzel bir yüz için bayanların düzenli olarak uyguladıkları kendi ciltlerine uygun bakımları mevcuttur. Bu bakımlar arasında peeling uygulamaları ilk sırada yer alır.

Doğal Peeling

Güzellik merkezlerinde ya da kuaförlerde uygulanan profesyonel peelinglerin yanında doğal peelingler de çok sık uygulanır. Bu konumuzda sizlerle doğal peeling nasıl yapılır sorusundan yola çıkarak, bayanların en çok kullandıkları doğal peeling tariflerini paylaşacağız.

Doğal peeling, evde farklı malzemeler ile yüze uygulanan karışımlardır. Bu karışımlar cildin yenilenmesi ve tazelenmesi ile daha sağlıklı olmasını sağlar. Tamamen doğal malzemeler ile hazırlanan evde doğal peeling tariflerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

[reklam id=1]

Peeling Yumurta Maskesi

Yüz bölgesindeki siyah noktalar için uygulanabilir. Genişleyen ve içi kir ile dolan gözeneklerin temizlenmesini sağlar. İçi temizlenen gözenekler düzenli uygulama ile zamanla sıkılaşır ve kapanır. Yumurta maskesi ile peeling için yumurtanın sadece sarısını bir kase içine alın.

Üzerine bir kaç damla limon suyu sıkıp çırpın. Maskeyi tüm yüz bölgesine sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruyan maskeyi ciltten soğuk su ile yıkayarak çıkarın.

Doğal Peeling 1

Peeling Kahve Maskesi

Esnek bir cilt yapısına sahipseniz, cilt sıkılaştırmak için kahve peelingi yapabilirsiniz. Kahve peelingi için normal içtiğiniz Türk kahvesinin dibinde kalan telvesini cildinizin her yerine sürün. Kahvenin bu şekilde kurumasını bekleyin. Daha sonra bol su ile yüzünüzü durulayın. Haftada iki kere bu uygulama ile harika bir cilde kavuşabilirsiniz.

Peelig Limon Maskesi

Yüzünüzdeki siyah noktalar için doğal peeling tarifi arıyorsanız, limon maskesini tercih edebilirsiniz. Limonun yakıcı etkisini azaltmak için yoğurt ile birlikte karıştırmanız gerekir. Limon maskesi için bir adet limonun suyunu sıkın. Ardından içine 2 kaşık yoğurt ekleyip çırpın.

Doğal Peeling 3

Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze, göze gelmeyecek şekilde sürün. Ardından kurumasını bekleyin. Kuruyan maskeyi soğuk su ile cildinizden temizleyin. Tertemiz bir cilt için bu maske çok idealdir.

Peeling Meyve Maskesi

Meyvelerin içinde bulunan doğal asitler, cildin yağ dengesini sağlar. Aynı zamanda vitamin değerleri de ciltte canlanmayı sağlar. Peeling olarak en fazla kullanılan maske elma maskesidir. Elmanın blenderden geçirilmesi ya da dilim şeklinde cilde sürülmesi şeklinde uygulanan bu peeling cildizi tazeleyecektir. Elma maskesinin yanında limon, portakal gibi narenciyeler de peeling maskesi olarak kullanılabilir.

Peeling Karbonat Maskesi

Cilt sağlığı ve güzelliği için karbonta en doğal malzemelerden birisidir. Karbonat maskesi için biraz karbonat ve suyu karıştırın. Yüze sürülecek kıvama geldiğinde göz çevresi hariç karbonat maskesini sürün. Kuruması için bir süre bekleyin. Ardından bol soğuk ya da ılık su ile temizleyin. Cilt lekeleri ve siyah noktalar için ideal bir maskedir.

Doğal Peeling 2

Bayanlar tarafından en fazla tercih edilen yukarıdaki doğal peeling tarifleri hafta 1 ya da 2 kere düzenli olarak uygulandığında etkili sonuç verir. Bu maskelerden istediğiniz birini uygulamaya başladığınızda diğer maskeleri de uygulamamalısınız. Eğer bir maskeyi uygularken memnun kalmazsanız tamamen bırakıp bir kaç gün aradan sonra yeni peelinge geçmeniz gerekir.

Bazı ciltler, bazı maddelere karşı aşırı duyarlı olabilir. Bu tür alerjini varsa peelingte kullanılan malzemelere daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Eğer bu malzemelerden birisi cildinize alerji yapıyorsa başka bir peeling tarifi denemeniz gerekir.

Doğal Peeling 5

Aynı anda birden fazla doğal peeling uygulanması, maskeler arasında etkilerin yok edilmesine neden olur. Bunun için mutlaka tek tek ayrı zamanlarda uygulayın ve en fazla etkiyi aldığınız peelingi düzenli olarak devam ettirin.