Doğal Saç Boyası

tarafından
28975
Doğal Saç Boyası

Doğal Saç Boyası
Kimyasal maddelerin yoğun olarak kullanıldığı kozmetik ürünlerinden biri de kuşkusuz saç boyaları… Sıklıkla kullanılan saç boyaları zamanla saç dökülmesine, saç derisi problemlerine ve hatta kansere bile sebep olur. İçindeki kimyasallar o kadar güçlü ki hangimiz bu durumu en basitinden talihsiz bir saç yanması(!) olayıyla deneyim etmedik? Özellikle saç rengini açmak için yaptığımız o işlemler kaç defa bizi bir daha saç boyamamaya yemin ettirdiyse de bir nedenden yine boyamak zorunda kalmışızdır. Bir de gün be gün karşımıza çıkan beyaz saç telleri var tabi… Gittikçe de artar. Kimimizde yaşa bağlı olarak artarken, kimimizin de ırsî olarak çok erken yaşlarda beyazlamaya başlar saçları. Bir de saçlar ince telliyse, saçımızı o kimyasallara emanet etmek istemeyiz. Yanık, kuru, hacimsiz saçlarla iyi hissetmek mümkün değil… İhtiyacımız olan çekici gösteren, canlı ve dolgun saçlar…

Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır?

Sağlıklı saçlar için doğal yollarla yapılan saç boyalarını tercih etmekte fayda var. Doğal bitkilerle ve gıdalardan yapılan boyalar saça zarar vermediği gibi, tam tersine saçı besler ve saçın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Kimyasal saç boyaları gibi saçı kurutup yıpratmaz. Saç derinize de zarar vermez. Daha canlı ve dolgun saçlar için artık doğal saç boylarına geçme vakti geldi hanımlar!

Evde Doğal Saç Boyası Yapımı ve Saç Boyama Adımları

Doğal-Saç-Boyası1

Renklere göre doğal saç boyası tarifi vermeden önce, doğal saç boyası yapımı için püf noktalar paylaşacağız sizlerle. İşte adım adım doğal saç boyası yapımı

 1. Boya için kullanılacak bitkisel malzemeler doğranarak ezilir veya kurutularak saç boyası yapmak üzere hazır edilir. Kurutma işlemi birkaç günü alabilir. Bu nedenle boya işleminden 2-3 gün önce kurutma işlemine başlanmalı. Ezme işlemi yapılacaksa mümkün olduğunca küçük parçalara ayırmalıyız. Böylece bitkilerin boyası daha iyi çıkacak ve renk saça daha iyi girecektir.
 2. Ezilen bitkilere sıcak su eklenir. Mümkün olduğunca macun kıvamına getirilir. Suyu yavaş yavaş, kontrollü olarak eklemek gerekir. Sıcak su bitkilerin daha çok renk vermesini sağlayacaktır.
 3. Saç boyamak için yapılan bitki çaylarında ölçü yarım bardak bitkiye-iki su bardağı kaynamış su olmalıdır. Ayrıca demlendikten sonra bitki çayını tamamen soğutmak gerekir. Daha sonra posaları süzülmelidir.
 4. Maske ile boyama yaparken, karışım saç dibinden başlayarak uçlara doğru masaj yapar şekilde uygulanmalı ve bone içine alınmalıdır.
 5. Bitki çayı ile boyamalarda ise, çayın tamamı kökten uca iyice püskürtülerek, saç geriye atılmalı ve bonenin içine alınmalı.
 6. Saçı güneşte kurutmakta fayda vardır. Bu şekilde renk daha gölgeli ve doğal duracaktır. Ayrıca saç daha dolgun kalacaktır.
 7. Bitkisel boyalar doğal olduğu için fazla kalıcı değildirler, bu nedenle ayda bir boyama yapmakta fayda vardır.

[reklam id=1]

 • Doğal Kahverengi Saç Boyası Yapımı: Kahverengi saç boyası için rengini kuvvetlice veren bir kahve veya siyah çay kullanabiliriz. Bitki çayı olarak ise ada çayı ile biberiyeyi tercih edebiliriz. Eskiler bilir, ada çayı önceden beridir beyaz saç kapatmak için kullanılır.
  Doğal-Kahverengi-Saç-Boyası
  Kahverengi boya için
  adaçayı ile karanfil karışımını da kullanabiliriz. Ada çayı ve karanfili yukarıda verdiğimiz ölçülerde ayrı kaplarda kaynatıp demlendiriyoruz. Ilıdıktan sonra üzerine 1 çay kaşığı kına ekleyip iyice karıştırıyoruz ve saçımıza uyguluyoruz. Kınanın özelliğine göre ilk başta renk koyu olabilir fakat birkaç yıkamadan sonra gittikçe açılacaktır.
 • Doğal Sarı Saç Boyası Nasıl Yapılır: Diğer renklere göre doğal yöntemlerle tam kıvamında bir sarı renk elde etmek daha zordur. Aynısefa ve papatya bitkileri ile koyu tonlarda sarı renkleri elde edebiliriz. Açık sarı için limondan faydalanılır. Işkın kökü de altın sarısı rengi elde etmek için kullanılan bir bitkidir. Yukarıda verdiğimiz ölçüde ışkın kökü ve suyu kaynatıp demlenmeye bırakıyoruz. Daha sonra saça uygularken yine yukarıdaki adımları izliyoruz. Mahunya ve Sarıkök’ü de aynı şekilde çaylarını yaparak sarı renk elde etmede kullanabiliriz.Doğal-sarı-Saç-BoyasıSaçlarınızda kumralımsı doğal gölgeler oluşturmak isterseniz yaz aylarında dışarıya çıkmadan önce saçlarınızı tutam tutam ayırıp istediğiniz sıklıkta papatya suyu sürün. Güneşte kendiliğinden açılacaktır.
 • Doğal Siyah Saç Boyası Yapımı: Doğal siyah saç çok güçlü bir renk katmanı gerektirdiğinden bu rengi yakalamak biraz zordur. Kara ceviz tozu siyah boya elde etmenize yardımcı olacaktır. Çivit otu ile de mavimsi bir siyah tonu elde edebilirsiniz.Doğal-siyah-Saç-BoyasıYarım bardağa denk gelecek şekilde siyah çay ile adaçayını da yarım bardak çay karışımına 2 bardak su denk gelecek şekilde kaynatıp demlendirerek saça uyguladığınızda siyah renk elde edebilirsiniz.
 • Doğal Kızıl Saç Boyası Nasıl Yapılır: Nar suyu, şalgam, pancar vb. kırmızı renklerinden dolayı kızıl saç boyası yapımında sıkça kullanılır. Şimdi sizinle yoğun kızıllı bir doğal saç boyası tarifi paylaşacağız. Bir şalgamı, bir pancarı ve bir orta boy mor soğanı kabuklarıyla beraber ayrı ayrı 1’er bardak su ile haşlıyoruz. Ardından hepsinden birer fincan su alıyoruz ve bu suları bir fincan kahve, bir fincan çay, bir fincan nar suyu, bir tatlı kaşığı sirke, bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaçığı yoğurt ile genişçe bir kapta karıştırıyoruz ve içine aldığı kadar kına ekleyerek yoğun bir kıvama gelmesini sağlıyoruz. Bu karışımı ocak üzerinde ısıttıktan sonra saçımıza sürerek 3-4 saat bekletiyoruz ve ardında yıkıyoruz.

Doğal Saç Boyası Markaları

Evde doğal saç boyası hazırlayacak kadar vaktiniz yoksa marketlerden doğal saç boyası alabilirsiniz. Sizin için kolay bulabilecek olduğunuz doğal saç boyası markalarını sıraladık:

 • Acme Color Bitkisel Saç Boyası: İçeriğinde Üvez özü barındırır, bu açıdan iyi bir beyaz kapatıcıdır. 30 civarında renk seçeneği vardır. Fiyatı 9 TL civarındadır.Acme-Color-Bitkisel-Saç-Boyası
 • Logona Organik Bitkisel Krem Saç Boyası: Bu organik saç boyası Teak ağacı ile yapılır. Renk seçeneği oldukça fazladır. Renk tutma özelliği yüksek, kaliteli bir saç boyasıdır. Fiyatı 70 TL civarındadır.logona-sac-rengi-kartela
 • Naturigin Organik İçerikli Saç Boyası: İçeriğinde soya proteini üzüm, şeftali, kayısı, limon, mandalina gibi güzel kokulu yağların yanı sıra soya proteini, buğday özü, keten otu tohumu yağı içerir. 20 kadar renk çeşidi mevcut olup, fiyatı 39 TL civarındadır.Naturigin-Organik-İçerikli-Saç-Boyası
 • Koleston Bitkisel Organik Saç Boyası: Birçok rengi olan Koleston bitkisel saç boyası iyi bir renk kapatıcı özelliği sahiptir. Piyasada kolay bulunur. 25 farklı renk seçeneğine sahiptir. Fiyatı 12 TL civarındadır.Koleston-Bitkisel-Organik-Saç-Boyası
 • Natural Colors Organik Saç Boyası: Amonyak ve resorsinol içermeyen boya saç derisinde kurumaya yol açmaz. Meyve kokulu seçenekleri mevcuttur. Fiyatı ise 14 TL civarındadır.Natural-Colors-Organik-Saç-Boyası

Not: Burada en çok tercih edilen doğal saç boyası markalarını tanıtmaya çalıştık. Herhangi bir reklam amacı yoktur. Farklı organik saç boyaları da tercih edebilirsiniz. Bu gibi doğal saç boyası ürünleri alırken mutlaka içeriğini iyice kontrol edin, sizde alerji yapan maddeler içeren boyaları tercih etmeyin.