Doğal Yöntemlerle Saç Bakımı

tarafından
238
Doğal Yöntemlerle Saç Bakımı

Bayanların en çok dikkat ettiği ve önem verdiği konulardan birisi saç bakımıdır. Her kadın, canlı ve parlak görünümlü saçlara sahip olmak ister. Üstelik kepeksiz, yumuşak ve kolay şekillenen saçlar da her kadının hayalidir. Saç bakımı için birçok kozmetik ürünü bulunmaktadır. Ancak bu ürünler, içeriğindeki bazı kimyasallar dolayısıyla saça zarar vermekte, zamanla saçı yıpratmaktadır.

Saç bakımını kolay, etkili ve zararsız bir şekilde yapmanın doğal yöntemleri de bulunmaktadır. Günlük beslenme düzeninde bulunan şifa kaynağı bazı besinlerle doğal saç maskeleri hazırlanabilmektedir. Doğal yöntemlerle hazırlanan saç maskeleri şunlardır:

[reklam id=1]

  • Bal maskesi: Bal, özellikle kış aylarında çok faydası bulunan şifalı bir besindir. Üstelik balın faydaları sadece vücut için değil saçlar için de geçerlidir. 3 bardak kadar ılık suya 1 yemek kaşığı bal katılıp karıştırılırsa ve saça sürülürse, saç hem yumuşaklık hem canlılık kazanır. İçine 1-2 damla limon da damlatılabilir. Olumlu sonuç alınabilmesi için bal maskesinin haftada 1-2 kez yapılması gerekmektedir.
  • Yumurta maskesi: Kokusundan dolayı pek tercih edilmese de yumurta maskesi, saçlar için çok faydalıdır. Yumuta sarısı sade olarak çırpılıp saça sürülebileceği gibi, bazı karışımlarla birlikte de uygulanabilir. Örneğin; iki yumurta sarısı, yarım limon suyu ve bir kaşık bal çırpılır. Saça iyice yedirilerek sürülür. Bir saat kadar bekletildikten sonra saç yıkanır. Saçlar bu uygulamadan sonra canlılık kazanır. Ancak, düzenli olarak tekrarlanırsa faydalı olmaktadır.
  • Sirke maskesi: Sirkenin saçlar açısında faydası herkes tarafından bilinmektedir. Sirke, direk olarak saça uygulanırsa faydalıdır. Gerekirse her yıkamadan önce saça uygulanabilir. Tamamen doğal bir yöntem olduğu için zararsızdır.

Doğal Yöntemlerle Saç Bakımı 1

  • Yoğurt maskesi: Yoğurt, sade olarak saça sürülebilir. Onun haricinde, yumurta sarısı ve bal ile maske de yapılabilir. 2 yumurta sarısı, 1 kaşık bal ve 1 kase yoğurt karıştırılarak saça sürülür. Yarım saat, vekit varsa bir saat bekletilip yıkanır. Saçlar zamanla beslenir, canlanır ve kolay şekillenecek bir hal alır.
  • Süt maskesi: Sütün cilt için faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Süt, sadece cilt için değil, saç için de çok faydalıdır. Yumurtayla karıştırılıp saça sürülürse çok çabuk etkisini gösterir. Saçlar, süt maskesi sonrasında beslenir ve yumuşacık olur.
  • Zeytinyağı maskesi: İnsan vücudu için tepeden tırnağa birçok faydası bulunan zeytinyağı, saçlar için en doğal ve en sağlıklı bakım aracıdır. Zeytinyağı, bal ve yumurta sarısı maskesi, hem saç rengini açar hem de saçı besler ve canlılık kazandırır.

Doğal Yöntemlerle Saç Bakımı 2

Yukarıda sayılan yöntemler, saç bakımını doğal yollarla yapma yöntemleridir. Saça zarar veren kimyasal ürünler yerine saç bakımının doğal ürünlerle yapılması, hem sağlıklıdır hem de saçı beslemektedir.