Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

tarafından
646
Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

Hamile kalmamak için kullanılan doğum kontrol hapları, günümüzde en fazla kullanılan doğum kontrol yöntemleridir. Düzenli kullanım ile istenmeyen gebeliklerin ortaya çıkmasını engelleyen bu haplar, faydaları kadar zarara da sahiptir. Bilinçli kullanılmadığında yan etkileri ortaya çıkan doğum kontrol haplarının zararları hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Hemen hemen tüm haplar için geçerli olan yan etkiler, doğum kontrol hapları için de geçerlidir. Üzerinde yazan kullanma talimatlarına göre alınan doğum kontrol hapları, planlanmayan gebeliklerin ortaya çıkmasını engeller.

Kullanımı sırasında her gün alınması gereken zamanlarda bir gün almayı unuttuğunuzda ertesi gün iki adet hap içerek rutin kullanıma devam edilebilir. Ancak daha uzun süre kullanılmadığında etkili olması için nasıl kullanılması gerektiği konusunda mutlaka doktora danışılması gerekir.

[reklam id=1]

Her faydalı madde ya da hapta olduğu gibi doğum kontrol haplarında da zararlar ve yan etkiler mevcuttur. Hapın kullanım sonrasında hafif mide bulantısı, hafif baş dönmesi ya da kusma görülebilir. Bu yan etkiler, hapların genel etkileridir. Genel yan etkilerin dışında doğum kontrol hapı kullanımına bağlı diğer yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz.

Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet: Vücuttaki hormon dengesini etkileyerek gebeliği önleyen bu hapların kullanımı ile kadınlık hormonlarında değişiklik olur. Bu da bazı kadınsal değişimleri beraberinde getirir. En önemli değişimi, yan etkiler arasında sayılabilecek göğüslerde şişlik, hassasiyet ve ağrıdır. Her kullananda görülmese de genel olarak doğum kontrol haplarının kullanımında sık görülür.

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri 1

  • Sivilcelenme, vajinal akıntıda artış: Yine hormon değişikliğine bağlı yan etkilerdir. Vajinal akıntının artması, koyu ve kokulu olmadığı sürece önemli değildir. Günlük ped kullanarak bu sıkıntının önüne geçebilirsiniz. Sivilcelenme içinse farklı doğal karışımlar ya da maskeler kullanılabilir.
  • Kilo artışı: Doğum kontrol hapları ile ilgili en merak edilen soruların başında doğum kontrol hapı kilo aldırır mı geliyor. Bu sorunun cevabı olarak evet diyebiliriz. Düzenli kullanımda hormon dengesini bozan bu ilaçlar iştah artması ve dolayısı ile kilo alımını etkiler.
  • Tansiyon yükselmesi ya da düşmesi: Normalde tansiyon sorunu olan bayanlarda doğum kontrol hapı kullanımı sonrasında tansiyonda dalgalanma meydana gelebilir. Tetikleyici özelliği bulunan bu hapların kullanımından sonra tansiyonda dengesizlik söz konusu ise mutlaka doktora başvurulmalı.
  • Migren ağrısında artış: Migren sorunu olan bayanlarda bu haplar daha fazla ağrıya neden olabilir. Bu konuda da dikkatli olunması gerekir.
  • Aşırı tüylenme: Hormon dengesizliği sonucunda kadınların aşırı tüylenmesi söz konusu olabilir. Bu duruma yeni üretilen doğum kontrol haplarında daha az rastlanır. Yeni nesil doğum kontrolü haplarında genel olarak yan etkilerin hepsi daha az görülür ve bu da daha güvenilir oldukları anlamına gelir.

Doğum kontrol haplarının yan etkisi ile ilgili merak edilenlerden birisi de doğum kontrol hapı kısırlık yapar mı, sorusudur. Bu ilaçların kısırlık yaptığına dair her hangi bir bulgu söz konusu değildir. Belirli sürelerde gebeliği önlemek için kullanılır daha sonra bırakıldığında yeniden eskisi gibi kadının doğurganlığı devam eder.

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri 2

Nadiren de olsa bu ilaçların kullanımı sonrasında önemli yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Acil durum halleri, nefes darlığı, vücudun tek tarafında uyuşma, güçsüzlük ve kadının kendisini sürekli halsiz hissetmesi, memelerde şişlikler olarak sıralanabilir. Bu yan etkiler daha ciddi bir sağlık probleminin belirtileri olarak ortaya çıkabilir. Bunun için mutlaka ciddiye alınması gerekir.