Doğum Kontrol İğnesi

tarafından
470
Doğum Kontrol İğnesi

Aylık doğum kontrol iğneleri doğum kontrol haplarında olduğu gibi gebelik oluşumunu etkileyen hormonları içerir. Östrojen ve progesteron adı verilen bu hormonlar doğum kontrolü için çok önemlidir. Bu hormonları içeren doğum kontrol iğneleri aylık ya da 3 aylık olarak 2 şekilde kullanılıyor. Konumuzun devamında doğum kontrol iğneleri hakkında detayları sizlerle paylaşacağız.

Doğum Kontrol İğnesi 4

Doğum kontrol iğnesi gebelik planlaması için kullanılabilecek en güvenilir yöntemlerden birisidir. Her ne kadar güvenilir olsa da bazı kullanımlarda aylık ya da 3 aylık iğnelerin yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu yan etkiler genel olarak aynıdır. 3 aylık ya da aylık iğnelerin yan etkileri şu şekilde sıralanabilir.

 • Özellikle ilk kullanımlarda lk aylarda adet düzensizliği
 • Normal olmayan kilo artışı
 • Göğüslerde hassasiyte ve ağrı
 • Cilt aknelerinde artış
 • Zaman zaman mide bulantısı

[reklam id=1]

Bu yan etkiler enjekte edilen hormonların vücuda verdiği etkilerdir. Şiddetli olmadığı sürece çok fazla önemsenmeyebilir. Aylık ya da 3 aylık korunma iğnelerinin kullanımından önce mutlaka doktora danışılması gerekir. Şimdi sizlerle her iki korunma iğnesi hakkında ayrı ayrı detayları paylaşacağız.

Doğum Kontrol İğnesi 3

Aylık İğne

Aylık korunma iğnesi her ay uygulanan gebelikten korunma iğnesidir. Bu iğneler, vücuda doğal olarak östrojen ve progesteron hormonu enjekte eder.

Adet kanamasının ilk 5 günü içinde ya da kişinin gebe olmadığını düşündüğü her hangi bir zamanda uygulanabilir. Ayda bir kere uygulanan bu iğneler düşük yapan bayanlar tarafından ilk 7 gün içinde kullanılabilir. İğnenin bırakılmasının ardından 2 ay içinde yeniden gebelik oluşabilir. Doğumdan sonra emziren anneler 6 ay geçtikten sonra, emzirmeyenler ise 3-4 hafta içinde kullanmaya başlayabilir.

Üç Aylık İğne

Her ay düzenli olarak iğne yaptırmak istemeyen ya da arada unuturum diye düşünen bayanlar, 3 aylık iğne yaptırabilir. Gebe olunmadığına emin olunan her hangi bir zamanda ya da adet kanamasının ilk 5 günü içinde uygulanabilir.

Doğum Kontrol İğnesi 2

 

İğneler kesildikten yaklaşık 9 ay sonra yeniden hamile kalınabilir. Düşük yapan kadınlar hemen kullanmaya başlayabilir ya da doğumdan sonra emzirmeyen anneler hemen kullanabilir. Emziren anneler ise 6 ay sonra kullanmaya başlayabilir. 3 aylık iğne ile korunma için vücuda sadece progesteron hormonu verilir ve bunun etkisi ile korunma sağlanır.

Doğum Kontrol İğnesi Fiyatları

Doğum kontrol iğneleri mutlaka reçete ile satılması gereken ilaçlardır. Doktor kontrolünde enjekte edilmesi gereken bu iğneler, doktor muayenesi sonrasında aylık ya da 3 aylık olarak belirlenebilir. Aylık iğne fiyatları 3 aylıklara göre biraz daha uygundur. Ancak 3 aylık iğneler daha uzun süre koruma sağlar. Eczanelerde satılan aylık ya da 3 aylık iğne fiyatı genel olarak sabittir. Daha uygun fiyatlı olduğu için eczane dışından doğum kontrol iğnesi satın alınmaması gerekir.

Doğum kontrol iğnelerinin kullanımı bazı kadınlar için uygun değildir. Bu maddeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Doğum Kontrol İğnesi

 • Meme kanseri öyküsü ya da tanısı olan bayanlar
 • 35 yaşından büyük ve sigara kullanan bayanlar
 • Safra kesesi ya da şeker hastalığı olanlar
 • Migren ya da benzeri şiddetli baş ağrısı olanlar
 • Emziren anneler
 • Östrojen hormonu alması sakıncalı olan bayanlar
 • Nedeni belli olmayan vajinal kanaması olanlar
 • Her hangi bir jinekolojik kanser şüphesi olanlar
 • Damar sertliği ya da damar tıkanıklığı olanlar, doğum kontrol iğnesi kullanmamalı