Doğum Kontrol Yöntemleri

tarafından
1229
Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum Kontrol Yöntemleri
İstenmeyen gebelikler yaşamamak ya da gebelikle ilgili sorun yaşanacağının bilindiği durumlarda bir takım doğum kontrol yöntemleri uygulanarak kadınların gebe kalmalarının önüne geçilmeye çalışılır. Doğum kontrol yöntemleri kullanmak birçok fiziksek etmene bağlı olsa da, işin bir de sosyo-ekonomik durumu da vardır. Çiftler birçok durumdan dolayı cinsel ilişki sırasında korunmayı seçerler.

Unutmamak gerekir ki, doğum kontrol yöntemleri hamile kalınmasını kesin olarak değil, yüksek bir oranda etkiler. Halen % 0,001 ihtimal dahi var olsa, kadın hamile kalabilir.

Doğum kontrol yöntemleri sadece kadınlara uygulanabilen yöntemler değil, aynı zamanda erkeklerin de faydalanabildiği yöntemlerdir. Erkek doğum kontrol yöntemleri arasında en bilineni kondom kullanmaktır. Ayrıca vasektomi ameliyatı denilen, sperm tüplerinin bağlanması durumu da vardır.Doğum-Kontrol-Yöntemleri

Doğum Kontrol İğnesi: Kadınların kullandıkları doğum kontrol iğneleri iki çeşittir. Biri aylık yapılır biri de üç aylık yapılır. Aylık kullanılan doğum kontrol iğneleri, östrojen ve progestin hormonları içerir. Bu iki tip hormon tıpkı doğum kontrol haplarında olduğu gibi  yumurta hücresi üretimi ve salınımını engelleyerek doğum kontrolü oluşturur.  Sperm ulaşsa da, yumurtalama olmadığından, yumurta hücresi döllenmez. Ayrıca rahim ağzı salgısında değişikliklere neden olarak spermlerin geçişini de bozmaktadır. Spermlerin daha derine inmelerini engelemektedir. Bu tip iğneler oldukça güvenli ve etkilidir. Yapılan araştırmalarda uygun şekilde kullanıldığı taktirde hamile kalma olasılığının %1’den daha düşük olduğu saptanmıştır.Doğum-Kontrol-Yöntemleri-İğne

[reklam id=1]

Üç aylık olarak bilinen iğnenin ismi depo-provera’dır. Bunlar uzun etkili koruma yöntemlerindendir. İğneler arasında dünyada en çok tercih edilenlerindendir. Korunma hapları sevmeyenler veya kullanmayı unutanlar, spiralin uygun olmadığı veya eşi ilişki esnasında rahatsız olur diye istemeyen kadınlar bu yöntemi daha sık tercih ederler.

Doğum Kontrol Hapları: Doğum kontrol hapları da oldukça sık başvurulan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Mutlaka doktor eşliğinde başlanmalıdır. Çünkü bazı kişilerin hap kullanması sakıncalıdır. Hapların yan etkileri kişiyi rahatsız edebilir hatta daha kötü durumlara yol açabilir.Doğum-Kontrol-Hapı-Nasıl-Kullanılır1

Her ne kadar sık başvurulan yöntemlerden olsa da, doğum kontrol hapları yan etkilerinden dolayı çekincelerle karşılanır. Doğum kontrol haplarının zararları arasında, damar tıkanıklığı problemi, damar içi pıhtılaşmaya bağlı emboli gibi riskler vardır. Hormonal durumu değiştirdiği için kısa vadede başka problemlere de yol açabilmektedir. Örneğin migreni olanlar ya da karaciğerinde sıkıntı bulunanlar doğum kontrol haplarını kullanmamalıdır.

Ertesi Gün Hapı: İngilizce bilinen ismiyle “morning after pill” yani bildiğimiz “ertesi gün hapı” içinde belirli sayıda doğum kontrol hapı içeren ilaçlardır. Bu haplar yalnızca ertesi gün değil, cinsel ilişkiden sonra 72 saate kadar kullanılabilirler. Eğer mümkünse elbette 24 saat içerisinde kullanılması etkilerini çok artırır. 72 saatten sonra da etkiler çok azdır. Korunmasız gerçekleşen cinsel ilişkiden sonra alınan bu hap kombinasyonu embriyonun rahim duvarına gömülmesini engelleyerek hamile kalmayı önler.