Doğum Lekesi Tedavisi

tarafından
792
Doğum Lekesi Tedavisi

Doğum lekeleri doğum sırasında bebeklerde ortaya çıkan genel lekelerin adıdır. Bazı kaynaklarda annelerde de gebelik sırasında oluşan kahverengi ya da kırmızı lekeler doğum lekesi olarak geçer. Gebelik ya da hamilelik lekesi olan bu lekeler ile asıl doğum lekesi tedavisi aynı şekilde değildir. Biz bugünkü konumuzda bebeklerde oluşan doğum lekelerini ele alacağız.

Bebeklerde doğum ile ortaya çıkan lekeler, türlerine göre değişiklik gösterir. Kalıcı ve geçici olarak genel anlamda ikiye ayrılan bu lekelerden geçici olanlar bebeklerin doğumlarının ilk aylarında ya da okul çağına kadar açılarak geçer. Kalıcı olanlar ise zaman içinde biraz daha açık renge dönüşse de aynı şekilde bebeklerde yer eder.

Doğum lekeleri genelde zararsız lekelerdir. Doğumdan itibaren bebeklerde var olan bu lekeler sağlık açısından her hangi bir sorun yoksa tedavi edilmez. Ancak kişinin çok rahatsızlık duyacağı büyüklükte, renkte ve konumda ise uzmanların onayı ile tedavi edilebilir. Bazı doğum lekeleri ise zaman içinde koyulaşabilir. Renginde değişikliğin yanı sıra yapısal olarak da değişiklik gösterebilen bu lekelerin mutlaka uzman bir doktor tarafında kontrol edilmesi gerekir. Özellikle tümsekli ve sert yapısı olan lekelerdeki değişiklikler tümör şüphesi ile mutlaka kontrol edilmeli. Tehlikeli bir durum olduğundaysa cerrahi müdahale ile leke yok edilmeli.

[reklam id=1]

Doğum lekesi tedavisinde cerrahi uygulama acil durumlarda ve en son çare olarak uygulanır. Yayılmaya devam eden lekelerin diğer hücrelere de zarar vermemesi için uygulanan bu cerrahi müdahale ile tüm lekeli alan alınır. Gerekli görülürse plastik cerrahi uygulamalar ile alan düzeltilir ve iz kalmaması sağlanır.

Doğum lekesi tedavilerinden olan leke sildirmede ise lekenin renk değerleri özel lazer uygulamaları ile değiştirilir. Bu değişimde cildin asıl tonu baz alınarak uygulamalar yapılır. Leke boyutu, rengi ve bulunduğu yere göre değişik şekillerde uygulanan lazer uygulamaları seanslar şeklinde yapılır. Hastalar, her seans sonunda lekenin bir ton açıldığı kendi gözleri ile görecektir. Bu yöntem tehlikeli olmayan doğum lekeleri için kullanılabilir. Genelde yüz bölgesindeki lekelerin tedavisinde bu uygulamaya yer verilir.

Doğum Lekesi Tedavisi

Doğum lekesi tedavisi uygun koşullar olduğunda uygulanır. Bu iki yöntemin dışında evde de kişinin kendi kendine uygulayabileceği yöntemler mevcuttur. Hazır maske ya da kremler ile uygulanan bu yöntemlerde lazer ya da cerrahi müdahaleden daha uzun sürede sonuç alınır. Ancak daha doğal olduğu için daha fazla tercih ediliyor. Maliyet açısından da diğer yöntemlere göre daha avantajlı olan evde doğum lekesi tedavisinde isterseniz kendi krem ve maskelerinizi kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bu maske ve kremler için farklı tarifleri sitemizdeki ilgili diğer konulardan bulabilirsiniz. Uygulama sırasında lekenize göre en uygun yöntemi seçip mümkünse yine bir uzman eşliğinde uygulamanızı öneririz.

Doğum lekesi tedavisinde kullanılan ürünlerin kaliteli olmasına, profesyonel destek alınırkense hijyenik ortam olmasına dikkat edin. Aksi halde lekelerden kurtulmak isterken daha büyük sorunlar ile karşılaşabilir, daha uzun süre tedavi görmek zorunda kalabilirsiniz. Doğum lekeleri yok edildikten sonra genelde ortaya çıkmaz. Ancak genetik lekeler ve sonradan çıkan lekelerden nadiren de olsa tekrar etme durumu söz konusu olabilir. Bu durumda leke oluşmaya başladığında önlem olarak maske ve krem kullanabilirsiniz. Doğum lekelerinin tedavisi için kişinin belli bir yaşa gelmiş olması da önemli etkenlerden biridir.