Doğum Lekesi

tarafından
734
Doğum Lekesi

Doğum lekesi, yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan lekelerdir. Bu lekelerin bazıları doğumdan hemen sonraki günler ya da haftalarda yok olabilir. Bazıları ise çocukluk dönemine kadar yavaş yavaş açılarak yok olur. Nadiren de olsa doğum lekeleri tamamen yok olmaz ve kişide bir doğum hatırası olarak kalır.

Doğum lekeleri genelde zararsız lekelerdir. Sağlık açısından her hangi bir tehlike olmadığı durumlarda alınmasına gerek yoktur. Bazen bu lekeler, zaman içinde büyür ya da daha farklı bir yapıya ulaşır. Bu durumda lekelerin kontrol edilmesi gerekir. Bu kontrol sonrasında eğer kanser ya da tümör gibi bir tehlike olduğu anlaşılırsa lekenin alınması gerekir. Tehlikeli durumlarda doğum lekelerinin yok edilmesinde mutlaka cerrahi müdahale yapılır. Bu işlem sırasında uzman ve işinin ehli kişilerden destek alınması şarttır.

Bazen tehlikeli olmasa bile doğum lekelerinin alınması gerekebilir. Bu durumda bir çeşit lazer uygulaması olan doğum lekesi sildirme işlemi uygulanır. Doğum lekesi sildirme işlemi, özel kliniklerde yapılır. Lekenin türü, rengi ve boyutuna göre değişik sürelerde ve seans sayılarında uygulanan bu işlem sonrasında doğum lekelerinden tamamen kurtulmak mümkündür. Bu uygulama için lekelerin gerçek anlamda rahatsız edici düzeyde olması gerekir. Aksi halde uygulanması pek önerilmez.

[reklam id=1]

Doğum Lekesi Nedir?

Doğum lekesi, doğuşta bebeklerde oluşan lekelerdir. Kimi doğum sırasında meydana gelen bu lekeler, anne karnında da bebeklerde oluşabilir. Doğum lekeleri oluşma nedenleri ve yapıları nedeni ile farklı çeşitlerdedir. Aşağıda doğum lekesi çeşitleri hakkında daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Somon lekesi: Kan damarlarında yuvalanan küçük, pembe, düz işaretli doğum lekeleridir. Yeni doğan bebeklerin 1. – 3. ayları arasında ortaya çıkar ve genelde bebekler büyüdükçe kaybolur. Somon lekeleri vücutta, boyun, iki göz arası, alın, burun, dudakların üst kısmı ya da göz kapağında görünebilir. Tehlikeli olmayan bu lekeler için tedaviye gerek yoktur.

Doğum Lekesi

Porto şarabı lekesi: Doğumda düz, pembe-kırmızı leke olarak başlayan ve gittikçe daha koyulaşıp bebek 1 yaşına girdiğinde mor renk alan doğum lekeleridir. Yaş ile birlikte bu lekelerin büyük kısmı kalın ve koyu renkli bir hal alır. Tehlikeli de olabilen bu doğum lekelerinin tedavisinde lazer tedavisi, doku nakli ve maskeleme yöntemi uygulanır.

Moğol lekeleri: Doğuştan gelen düz, yumuşak yapılı bu lekeler, sıklıkla kalçada ya da sırtın aşağı kısmında bulunur. Mavi, mavimsi gri, mavimsi siyah ve kahverengi renklerde yaygın şekilde görülen bu doğum lekeri çürüğe benzer bir görüntüdedir. Daha çok koyu tenli bebeklerde görülür ve tedaviye gerek yoktur. Genel olarak okul çağına geldiğinde çocuklarda kaybolur.

Çilek hemanjiomu: Hemanjiomlar kan damarlarında doğan küçük bir birikintilerdir. Cilt yüzeyinde ortaya çıkan bu lekeler, genelde yüz, sırt, göğüs ve kafa derisinde olur. Büyümeye elverişli olan bu doğum lekeleri koyu renklilerdir.

Kavernöz hemanjiomu: Doğuştan gelen doğum lekeleridir. Genelde baş ve boyunda görülen bu doğum lekeleri, cilt altında mavimsi süngersi bir kitle şeklindedir. Ergenlik döneminde yok olur, bu nedenle tedaviye gerek yoktur.

Doğuştan nevüs: Doğumda görünen bu benlerin yüzeyi düz, kabarmış ya da engebeli olabilir. Bu benler vücudun her hangi bir yerinde ve çeşitli büyüklüklerde görünebilir. Yeni doğan bebeklerin yüzde birinde görülebilen bu lekeler, cilt kanserine dönüşebilir. Bu nedenle mutlaka kontrol altında tutulması gerekir.