Domatesin Faydaları

tarafından
3401
Domatesin Faydaları

Domatesin Faydaları

Domatesin ortadan kaybolduğunu bir düşünsenize… Eksik soslar, tatsız salatalar, renksiz yemekler, boynu bükük kahvaltı sofraları ve solgun tabaklar… Evet domatessiz bir hayat asla düşünülemez. Kıpkırmızı rengi, kendine has hafif ekşimsi lezzeti ve sayısız faydasıyla, domatesten mahrum sofraları hayal etmek bile can sıkıcı. Yaz domatesleriyle yapılmış bir menemenin yerini ne tutabilir ki? Hasreti kış boyu dayanılmaz bir hal almasın diye çoğu hanımın yaz bitmeden alıp, kaynatıp konservelediği ve derin dondurucularda hapsettiği yaz domatesleri, kışın da nefis yemeklerin kıpkırmızı rengi ve nefis lezzeti olmaya devam eder.

Botanik künyesinde “meyve” familyasına ait gözükse de, tüm dünya mutfaklarında sebze kategorisinde ele alınan domates, Güne Amerika doğumludur ve 1600’lü yıllara kadar neredeyse anavatanından dışarıya adım atmamıştır. Ne zaman ki Güney Amerika’da İspanyol kolonileri kurulmuştur, işte o zaman domates hızla tüm dünyaya yayılmış, kırmızı varlığıyla dünya mutfaklarını renklendirmeye başlamıştır.

[reklam id=1]

domates

Domatesin naif hikayesi bitmez, biz dilerseniz faydalarına geçelim. İçerdiği vitamin ve minerallerle sağlığa olan katkıları da üst düzeyde olan domates A ve C vitamini açısından oldukça zengin bir kaynak. Yüksek oranda folik asit de içeren domates, kendisine kırmızı rengini veren likopen içeriği sayesinde de vücuda gençlik aşılıyor, cildi güzelleştiriyor, doğal anti aging uyguluyor. Bunun dışında kolin,lif, potasyum, beta-karoten ve lutein de içeren domates, en güçlü antioksidanlarsan birisi olma özelliğini de elinde tutuyor. Alfa lipoik asit içeriği sayesinde, glikozun vücutta enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olan domates, bu içerikle kan şekeri kontrolünü de sağlamış oluyor.

 • Domates tüketimi diyabet, kalp hastalıkları ve kanser riskini  azaltır.
 • Domates cilt ve saç sağlığına hayli faydalıdır.
 • Verdiği enerji yüksek, içerdiği kalori düşük olduğu için kilo vermek isteyenler ve kilosunu muhafaza etmek isteyenler için ideal bir besindir.
 • Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Hücre yapısının korunmasını sağlar.
 • Kas hareketleri, uyku, hafıza ve öğrenme ile ilgili problemleri giderir.
 • Domatesin içeriğindeki likopen kemik sağlığı üzerinde de etkilidir.
 • Prostat kanseri riskini azaltır.
 • Kan basıncını düzenler
 • Ciltteki ince kırışıklıkları giderir, yenilerinin oluşumunu yavaşlatır, pürüzsüz bir cilt sağlar. Bunun için domatesi hem dahili olarak tüketmek, hem de rendesini hem de kabuklarını cilde maske olarak haricen uygulamak oldukça faydalıdır.
 • Bol miktarda su ve lif içeren domates, bağırsakların ıslak ve hareketli olmasını sağlayarak kabızlığı önler.
 • Domates düzenli biçimde tüketildiğinde sinir sistemi üzerinde büyük faydalar sağlar. Bu da kişiyi depresyon ve strese karşı korur. Sinir ve beyin hücrelerine olumlu etkileri vardır.
 • Güçlü bir antioksidan olan domates, zengin mineralleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı bedene mukavemet verir
 • Yüksek seviyede A vitamini ihtiva eden domates, bu özelliği ile göz sağlığını da korur.

domatesin faydalari2

Domatesin Besin Değeri

Peki domates kaç kalori? Orta boy bir domates sadece 22 kaloridir. 4.8 gram karbonhidrat ve 1 gram protein içeren domates, günlük lif ihtiyacının %5’ini sağlar. 1 adet domates tüketmek günlük C vitamininin %25’ini verir.

292 gram potasyum içeren domates günlük ihtiyacın %8’ini verir.A vitamininin bir türevi olan beta karoten sayesinde, 1 adet domatesten günlük A vitamininin %2o’si karşılanmış olur.Likopen içeriği de domatesi özel ve faydalı bir besin haline getirir.

domatesin besin degeri

Domatesin Zararları Nelerdir

Domates olabildiğince sağlıklı bir sebzedir ancak mide rahatsızlığı olan kişiler için çok önerilen bir sebze değildir Asit oranı yüksek olduğu için reflü, gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıkları olan kişilerde tüketimi sıkıntı yaratabilir.

Likopen alerjisi olanların tüketmemesi gerekir.Küçük bebek ve çocuklara verilmesi tavsiye edilmez; zira bünyesi zayıf çocuklarda alerjiye sebep olabilir.Çok fazla domates tüketimi böbrek taşı oluşumuna sebebiyet verebilir. Fazla domates tüketmek mide yanması ve baş ağrısı da yapabilir.