Dondurma Çubuğuyla Helikopter Yapımı

tarafından
72
Dondurma Çubuğuyla Helikopter Yapımı

Her çocuk oyuncaklarla oynamaya bayılır. Peki ya onları yapmak? İşte bu daha eğlenceli ve eğitici olsa gerek. Bu yazıda anneler, öğretmenler ve çocukları için dondurma çubukları ile oyuncak helikopter yapımını göreceksiniz. Aynı zamanda çocuğumuza sürekli kullanıp attığımız şeylerinde pekala nasıl değerlendirilebileceğini göstermiş olacaksınız. Dilerseniz fazla uzatmadan bu oyuncağı hazır hale getirmek için gerekli malzemelerimize göz atalım.

Dondurma Çubuğuyla Helikopter Yapımı 1

1- Dondurma çubukları

2- Kürdan

3- Kahve karıştırıcısı

4- Top şeklinde şeffaf oyuncak kutusu

5- Tahta boncuk

6- Delme işlemi için delici bir alet

7- Top şeklinde oyuncak kutusu(AVM’lerde gördüğümüz makinelerden çıkanlar)

8- Ahşap çubuk

9- Yapıştırıcı bir madde (çocuklara kullandırılacaksa dikkat edilmeli!)

Malzemelerimizi açıkladığımıza göre adım adım işe koyulalım.

[reklam id=1]

Adım 1

Oyuncak kutumuzun şeffaf olan kısmının tepesine 1 adet küçük bir delik, diğer yarısının alt tarafına ise birbirine paralel olacak şekilde 2 adet büyük delik açıyoruz.

Adım 2

Büyük ve küçük dondurma çubuklarımızı artı şekilde olacakları şekilde üst üste koyup, orta yerlerinden deliyoruz. Büyük dondurma çubukları üstteki pervaneyi, diğerleri ise helikopterimizin arkasındaki küçük pervaneyi oluşturacak.

Adım 3

Oyuncak topumuzun şeffaf olan kısmının üstüne açtığımız deliğinden kürdanı sokuyoruz. Topun diğer kısmına açtığımız deliklerine ise ahşap çubukları yerleştirip yapıştırıcıyla sabitliyoruz. Her bir deliğin üstüne deliğin boyutuna göre tahta boncuklarımızdan yapıştırıyoruz.

Dondurma Çubuğuyla Helikopter Yapımı 2

Adım 4

Kahve karıştırıcısını baş kısmından düz bir şekilde kesiyoruz. Sap kısmından biraz gerisine artı şekline getirdiğimiz küçük dondurma çubuklarını yapıştırıyoruz. Ardından kahve karıştırıcısını kestiğimiz kısmından oyuncak topun şeffaf olmayan tarafına yapıştırıcı ile sabitleyeceğiz. Büyük çubuklarımızı ise kürdanın tepesine yapıştırıyoruz. Dediğim gibi bunlar pervane olacaklar.

Adım 5

Oyuncak topun şeffaf olmayan kısmına yerleştirdiğimiz ahşap çubuklarımızın ucuna yine küçük dondurma çubuklarından yapıştırıyoruz. Bunların birbirine paralel olmasına özen gösteriyoruz. Bu arada yapıştırıcı olarak sıcak silikon kullanıyorsak dikkat etmekte fayda var.

Adım 6

Sıra dondurma çubuklarından yaptığımız oyuncak helikopterimizin alt ve üst kısmının birleştirilmesine geldi. Dilerseniz bundan önce helikopterin içine oyuncak topunuzun şeffaf olan kısmından görünebilecek maket bir pilot yerleştirebilirsiniz. Daha sonra topumuzun iki kısmını birbirine geçiriyoruz. Artık helikopterimiz hazır!

Farklı renklerdeki oyuncak toplarıyla çocuklarınız bir helikopter filosuna sahip olabilir. Onların eğlenirken öğreneceği bu tarz oyuncak yapımları yaratıcı yeteneklerini büyük ölçüde besleyecektir. İyi eğlenceler!