Dövme Sildirme

tarafından
2357
Dövme Sildirme

Dövme Sildirme
Vücudun istenen bölgelerine özel iğneler ve boyalarla işlenen dekoratif damgalar dövme adıyla bilinir. Dövmenin insan vücuduna değişik anlamları ifade etmek üzere nakşedilmesi, yüzyıllar, hatta binyıllar  öncesine kadar gider. Her kültürde dövmenin yansıttığı anlam ve mesaj farklıdır. En eski dövmenin izleri 8 bin yıl önce şimdiki Peru topraklarında yaşayan bir kabileye kadar gider.  Çok eski çağlarda bazı kabile ve topluluklar dövmeyi ayırt edici olarak kullanmışlar ve kendilerini vücutlarındaki bu özel işaretlerle diğerlerinden ayırmışlar.

Özel iğneler vasıtasıyla epidermis tabakasını delerek, dermis denilen daha derin tabakaya enjekte edilen özel boyalar vasıtasıyla değişik renk ve ebatlarda çizilen şekillerin ifade karşılığı olan dövmede kalıcılığı sağlayan şey, deriyi delen dövme iğnesinin açtığı yaraları tamir etmek için o bölgeye üşüşen savunma hücreleridir.

Dövmeler, deriye enjekte edildikten sonra silinmez ve hücre yenilenmesine rağmen, dökülen deri tabakalarıyla birlikte zaman içinde yok olmazlar. Renk ve kontürlerde zaman içinde silikleşme ve solma olsa da, dövmeyi deriden tamamen söküp atmanın tek yolu sildirme işlemidir.  Çeşitli sebeplerden ötürü, vücuttaki dövmeden duyulan pişmanlık, kişiyi, kalıcı dövme sildirme çözümlerini araştırmaya iter. Dövme sildirme yöntemleri içinde en çok bilinen ve başvurulanı lazerle dövme sildirmedir.

Dövme-Sildirme-Fiyatları

Dövme Sildirme Fiyatları
Dövme sildirme fiyatları, işlemin yapıldığı mekana ve lokasyona göre değişkenlik gösterir. Enfeksiyon, kan yoluyla bulaşan hastalıklar ve buna benzer ciddi sağlık risklerini göz önünde bulundurarak, dövme sildirme işlemi için hijyen kurallarına uyan, kaliteli bir merkezi tercih etmek gerekir. Ancak neresi olursa olsun dövme sildirme işleminin maliyetli olduğunu söyleyebiliriz.

  • Renksiz ve ebat olarak küçük olan dövmeler, seans başına 200-300 TL
  • Siyah renkli ve küçük dövmeler tek seansta 300-400 TL
  • Orta büyüklükteki dövmeler ise seans başı 500-600 TL civarında fiyatlarla silinmektedir. 

[reklam id=1]

Lazerle Dövme Sildirme

Dövmesinden kurtulmak isteyenleri başvurduğu ilk yöntem lazerdir. Koyu renkli boyar malzeme, lazerin ışığını emerek buharlaşma biçiminde tepkime verir.

Dövmeyi silmek için kullanılan lazer ışınları derinin üst tabakasını aşarak dermiş tabakasındaki dövme pigmentlerine ulaşır. Dövme pigmentleri, lazer ışığını emer ve bu ışıktaki enerjiyi ısı ve sese dönüştürür. Bunun sonucunda da deri içine hapsolmuş pigmentler, açığa çıkan enerjiyle küçük parçalara ayrılır. Bağışıklık sistemi sayesinde, bu küçük parçacıklara dönüşen boya emilir ve yok olur. Dövme-Sildirme-Fiyatları1

Dövme Silme Kremi

Dövme işlemi ile deri altına zerk edilen boya pigmenti derinin hayli derininde olduğu için, dövme silme kremlerinin çok da başarı sağladığı düşünülemez. Asidik bileşik barındıran içeriklerine rağmen, etkileri deri soyma olarak tabir edilen peeling işleminden çok da farklı değildir. Zira saf asit formu, farklı başka bir içerikle karıştırılamaz. Dövme silme kremleri de boyar maddeyi yok etme hususunda zayıf kaldıklarından, bu işi kremle halletmek pek de mümkün değildir.

Dövme sildirme yöntemleri arasında TCA peeling denilen bir başka çözüm daha vardır. TCA peeling, triklosetik asit olarak bilinir ve TCA olarak telaffuz edilir. Son derece güçlü bir yapıda olduğu için seyreltilerek kullanılması icap eder. TCA peelingi ile ilgili pek çok marka alternatifi mevcuttur. Titiz bir araştırma ve doğru bir tercihle TCA ile dövmelerinizle vedalaşabilirsiniz.