Dukan Diyeti

tarafından
1886
Dukan Diyeti

Dukan diyeti tüm dünyada aç kalmadan kilo vermenin de mümkün olduğunu gösteren ve Dr. Pierre Dukan tarafından oluşturulmuş bir zayıflama listesidir. Bu zamana kadar bilinen bütün diyetlerden çok farklı Dukan Diyeti, dünyada ünlü isimler tarafından da uygulanmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Atkins diyetinin temeli olan Dukan rejimi, düşük karbonhidrat değerine sahip besinlerin tüketimine dayanmaktadır. Bu mucizevî diyette uygulayan kişilerin haftanın 6 günü istedikleri yiyecekleri istedikleri saatte yenebilmesinin uygun olduğunu belirtiyor. Sadece 4 aşamada oluşan bu diyetin sonunda kişilerin istedikleri kiloya istediklerini yiyerek aç kalmadan ulaşabildikleri mümkündür.

Protein ağırlıklı bir diyet yöntemi olmasının yanı sıra, Pierre Dukan tarafından izin verilen birçok besinin günün istenilen her saatinde yenmesi sebebi ile aç kalmadan kilo vermek de mümkün olmaktadır. Yalnızca protein ağırlıklı beslenilmesi, Dukan diyetinin zararları da olduğu düşüncesini ortaya çıkarmaktadır. Bu kapsamda ise, kişilerin muhakkak bir doktora danışması gerekmektedir. Yüksek oranda protein alınması, kişilerin daha çok su içmesini sağlamaktadır. Bu da böbrekler açısından bir sorun teşkil edebilmektedir. Bu gibi birçok problem de ortaya çıkabilmekte olup, kişilerin doktorları tarafından uygun görülmesi halinde bu diyete başlamaları oldukça önemlidir.

[reklam id=1]

Dukan Diyeti Nedir?

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde zayıflamak isteyen kişiler, kendilerine uygun olan diyet yöntemlerine yönelmeye devam etmektedir. Dukan diyetinin son yıllarda milyonlarca kişi tarafından denenmesi sebebi ile de, bu diyet ile henüz tanışmamış olan kişiler tarafından Dukan diyeti nedir nasıl yapılır? Sorusu, oldukça sık bir şekilde sorulmaya da devam etmektedir.

Birbirinden farklı evrelere sahip olan ve Dukan diyeti yorumları göz önünde bulundurulduğunda oldukça etkili olduğu görülen bu diyet, çok sayıda kişi tarafından tercih edilmeye de devam etmektedir.

Dukan Diyeti Evreleri

Dukan diyetinin birinci aşaması “ hazırlık aşamasıdır”. Bu hazırlık aşaması kişinin kaç kilo vereceğine bağlı olarak 1 ile 10 arasında değişkenlik gösteriyor. Bu aşamada kişiler sadece protein ile ve günde 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği ile besleniyor ve kesinlikle karbonhidrat içerikli ürünlerin tüketilmemesi gerektiği vurgulanıyor.

Dukan Diyeti Evreleri

Hazırlık aşamanız bittikten sonra ikinci aşama olan “ hedef aşaması” na gelmiş bulunuyorsunuz. Bu aşama aslında hazırlık aşamasının aynısı niteliğindedir. Hazırlık aşamasında yediğiniz bütün besinleri bu aşamada da tüketebiliyorsunuz ancak hedef aşamasında iki günde bir nişastasız sebze yemenize de izin veriliyor. Hedef aşamasını hedeflediğiniz kiloya gelinceye kadar uygulamanız gerekmektedir.

Dukan diyetinin diğer diyetlerden ayıran nokta ise Dr. Pierre Dukan’a göre üçüncü aşama olan “ takviye aşaması” dır. Karbonhidrat tüketimine takviye aşamasında başlıyorsunuz. Haftanın iki günü kendinizi ödüllendirerek her şeyi dilediğiniz gibi yiyeceğiniz “ kutlama öğünü” diye adlandırılan takviyeler yapabiliyorsunuz. Bu aşamada sadece haftanın bir günü yağsız protein günü uyguluyorsunuz. Son aşama olan “ koruma ve sabitleme aşaması” sizlere hayatınızın felsefesi halinize getirmenizi öneren üç kuralı sunuyor. Bu kural ile her hafta aynı günde sadece protein günü yapmanız, hayatınız boyunca günde 1,5 kaşık yulaf kepeği tüketmenizi ve asla yürüyen merdiven ya da asansör kullanmamanız günde 20 dakika spor yapmanız gerektiğini vurguluyor.

Dukan diyetinin temelini az önce de bahsettiğimiz gibi yulaf kepeği oluşturmaktadır. Bu diyet ile uzun vadede istediğiniz besinleri tüketerek istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Dukan diyeti yapanlar, kısa sürede sağlıklı bir şekilde ve hiç aç kalmadan diledikleri kiloya düşebildiklerinden dolayı, bu diyeti büyük bir keyif ile yapmaya devam etmektedir.