Düşük Tansiyon

tarafından
923
Düşük Tansiyon

Düşük tansiyon doğuştan ve tamamen bünyesel bir durum değilse, ya ciddi olmayan, geçici bir sağlık sorununa işaret ediyordur, ya da tedavi gerektiren bir sağlık probleminin habercisidir. Tansiyonu, normal kabul edilen değerlerin altında olmasına rağmen yaşamını sorunsuzca sürdüren pek çok kişi vardır.

Düşük tansiyon, kişi için bir problem teşkil etmiyorsa sağlık için avantajlı olduğu dahi söylenebilir. Bu durum kişinin kalp ve damar rahatsızlıklarından uzak olduğunu gösterir. Ama düşük tansiyonun sorun teşkil edip etmediği, verdiği sinyallerden anlaşılabilir.

Kişide sürekli baş dönmesi, göz kararması, sersemleme hali, halsizlik, ciltte solgunluk, zor nefes alma gibi belirtiler varsa bünyenin düşük tansiyona alışkın olmadığı, belli bir soruna bağlı olarak tansiyon düşüklüğü yaşandığı düşünülmelidir.

[reklam id=1]

Tansiyon düşüklüğünden bahsetmişken düşük tansiyon kaçtır hususuna da değinmekte fayda var. Normal kan basıncı değerlerinin 130 / 80 olduğu düşünülürse, düşük tansiyondan söz edebilmek için; eğer küçük tansiyon 70’in altındaysa büyük tansiyonun hiçbir önemi olmaksızın tansiyon düşük demektir. Aynı şekilde  büyük tansiyon değeri 100 ve altındaysa, küçük tansiyonun hiçbir önemi olmaksızın tansiyon düşmüş demektir.

Düşük Tansiyon Belirtileri

Uzun süreli açlık durumunda, susuz kalındığında, özellikle yaz aylarında güneşin altında su kaybı yaşandığında, aşırı heyecan ve üzüntü hallerinde, vücuttan mineral ve vitamin eksildiğinde tansiyon düşer. Ve bu tip tansiyon düşüklüğü hemen herkeste yaşanabilir.

Düşük Tansiyon Belirtileri

Ama tansiyon sürekli düşüyorsa ve tansiyon düşüklüğü belirtileri sıkça yaşanmaya başladıysa, sorunun kökeni araştırılmalı ve altında yatan sebep bulunarak tedavi edilmelidir.

Gebelik sebebiyle tansiyon düşebilir, kansızlık yüzünden tansiyon düşüklüğü yaşanabilir, kimi zaman kalp hastalıkları, böbreklerle ilgili sorunlar ve buna benzer problemler tansiyon düşüklüğünü tetikleyebilir. Belirtileri iyi takip edip okuyabilmek gerekir.

Peki nedir o belirtiler? Düşük tansiyon belirtileri nelerdir, tansiyonumuzun düştüğünü nasıl anlarız bir bakalım.

Düşük Tansiyon Belirtileri 1

 • Baş dönmesi
 • Gözlerde kararma
 • Çarpıntı
 • Uyku hali
 • Görme bozuklukları
 • El ve ayaklarda karıncalanma ve soğuma
 • Ciltte solgunluk
 • Soğuk terleme
 • Sersemleme
 • Konsantrasyon eksikliği
 • Aniden ayağa kalkıldığında sersemleme ve baş dönmesi
 • Mide bulantısı, bazen de kusma

Düşük Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Düşük tansiyon belirtileri ve tedavisi iyi bilinmelidir ki, tansiyon düşüklüğü durumlarında doğru müdahale yapılabilsin. Geçici sebeplere bağlı düşük tansiyon tedavisi tuzlu ayran, istirahat, dengeli beslenme gibi basit ama etkili çözümlerle yapılabilir.

Düşük Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Tansiyon düşüklüğü sık tekrarlamaya başladıysa vakit kaybetmeden bir hekime başvurmak, gerekli muayene, tetkik ve tahlilleri yaptırmak ve yine hekimin belirleyeceği tedavi sürecinin içine dahil olmak gerekir.