Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

tarafından
674
Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

Tansiyon, yani kan basıncı normal olarak belirlenen aralıklarda olmadığında birtakım sağlık sıkıntıları yaratır. Tansiyonun düşük seviyede olması, yüksek olmasından evla olarak bilinse ve kabul edilse de düşük tansiyonun da bazı dezavantajları yok değil.

Düşük tansiyon, ya da diğer adıyla hipotansiyon kontrol altında tutulmadığında bazı sıkıntılar doğurabiliyor. Peki düşük tansiyona ne yapılır, hangi önlemleri almak gerekir, düşük tansiyon belirtileri ve tedavisi nedir ve nasıl olmalıdır sorularının yanıtlarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Düşük tansiyonun en önemli belirtileri sık yaşanan baş dönmesi, sersemlik, hızlı hızlı soluma,  gözlerde kararma, vücut ısısında düşüş, ağızda kuruma ve halsizliktir. Ani bayılmalar da çok sık görülür. Vücut bayılma durumuna geçmeden evvel bazı sinyaller de verebilir.

O sinyalleri iyi takip edip eğer ayakta duruluyorsa hemen bulunulan yere çömelmek, hatta uzanmak, ani bayılmalarda özellikle baş bölgesini sert bir yere çarpma riskine karşı koruyucu önlem olurlar. Zaten düşük tansiyonun en büyük risklerinden birisi de bu ani bayılmalardır. Bayılma esnasında bilinç kapanacağı için vücudu kontrol altında tutamamak, yaralanmalara, özellikle kafa travmalarına yol açabiliyor.

[reklam id=1]

Hipotansiyonun en önemli sebeplerinden birisi de yetersiz ve dengesiz beslenmedir diyebiliriz. Eğer hipotansiyon, yani tansiyon düşüklüğü beslenme yetersizliği yüzünden ortaya çıkıyorsa, B12 ve sodyum yönünden zengin gıdalarla beslenmek çözüm olabilir.

Düşen tansiyonu normal seviyeye çekmek için sodyum alımı iyi bir seçenektir. Tuz ilave edilmiş bir bardak ayran içmek en hızlı çözümlerden biri olarak bilinir.

Folik asit ve B12 vitamini alımı yeterli değilse düşük tansiyon problemi yaşamak olasıdır. Et, süt ürünleri, yumurta gibi besinler B12 açısından zengindir ve düzenli tüketilmelidir.

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir? 1

Folik asit ise yeni kan hücrelerinin oluşumu için elzem bir vitamindir ve elzemdir. Ispanak, mercimek, karaciğer, börülce, narenciye, kuşkonmaz, brokoli, barbunya, ay çekirdeği ve domates suyu gibi besinler folat, ya da diğer adıyla folik asit açısından zengindir.

Magnezyum da kan basıncı üzerinde oldukça etkili bir mineraldir. Lahana, ıspanak, kaju, badem, soya fasulyesi, gibi besinler magnezyum açısından hayli zengindir ve tansiyonu dengeleyerek vücut dengesini sağlarlar.

Düşük kan şekeri de tansiyon düşüklüğüne sebebiyet verebilir.

Tiroid bezlerindeki problemler kan basıncının düşmesine sebep olabilir

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

Susuz kalmak, kan hacminde azalmaya, bu da kan basıncında düşmeye sebep olabilir. Bu sebeple gün içinde yeterli miktarda sıvı tüketmek gerekir. Dozunu aşmadan elektrolit ihtiva eden sporcu içeceklerinden de içilebilir. Bunların haricinde kafein içeren kahve ve yeşil çay da geçici de olsa kan basıncını yükseltirler.

Düşük tansiyon belirtileri ve tedavisi en ana hatlarıyla böyledir.

Düşük tansiyona ne yapılır sorusu için beslenme ve gıda alımına dikkat etmenin yanı sıra, hekim tavsiyelerine kulak vermek ve onun önerdiği ilaç ve tedavi şekillerine sadık kalınmalıdır yanıtı en doyurucu yanıttır.