Egzama Bulaşıcı mı?

tarafından
680
Egzama Bulaşıcı mı?

Egzama, derinin bazı iç ve dış uyaranlara karşı verdiği iltihabi bir yanıttır. Akut ve kronik egzama olarak iki tiptir. Akut egzama, kırmızı ve su dolu kabarcıklardan oluşur ve sızıntılıdır. Kronik egzama ise kabuklu ve kalın bir deri görünümü arz eder ve kaşıntılıdır. En yaygın egzama çeşitleri nelerdir  sorusuna; atopik egzama, kontakt dermatit, seboreik egzama ve çocuk bezi egzaması yanıtı verilebilir.

Egzama hastalığı ile ilgili en çok merak edilen hususlardan birisi de egzama hastalığı bulaşıcı mıdır sorusudur. Gerçekten de egzama hastalığı bulaşıcı mıdır, egzamalı biriyle temas etmek ne kadar doğrudur? Egzama pek çoklarının sandığı şekliyle bulaşıcı bir hastalık değildir. Egzama alerjisi olan bir kişinin egzamalı bölgeleriyle temas edildiğinde egzama hastalığının bulaşma riski yoktur.

Egzama Çeşitleri

Egzama çeşitleri; atopik dermatit (alerjik egzama), kontakt dermatit, seboreik egzama, varikoz dermatit (varisli egzama), dairemsi egzama, el egzaması, numuluer egzama, asteatotik dermatit, kan dolaşımını durduran egzama, kronik simpleks liken olarak sıralanabilir.

[reklam id=1]

Atopik Dermatit (Alerjik egzama)

En yaygın olarak görülen egzama tiplerindendir. Deri kızarır ve iltihaplanır. Kaşıntı da yoğundur. Daha çok bebeklerde ve küçük yaştaki çocuklarda görülse de ileri yaşlardaki yetişkinlerde de görülebilir. Alerjik egzama daha çok yüzde, kafa derisinde, ellerde, ayaklarda ve vücut kıvrımlarında görülür.

Sabun, şampuan, boya, parfüm ve kimyasal içeriğe sahip ürünlerin alerjik egzamayı alevlendirdiği söylenebilir. Giysilerin kumaş tipi ve kumaş kalitesi de etkenlerden birisidir. Cilt devamlı yağlanmalı ve nemli tutulmalıdır.

Kontakt Dermatit

Bu egzama tipi, alerjik kontakt dermatit ve tahriş eden kontakt dermatit olarak 2’ye ayrılır.

Tahriş eden kontakt dermatitin sebebi hastanın doğrudan cildini tahriş edecek bir nesneye temas etmesidir. Dermatitin bu şeklinde, nesnenin meydana getirdiği yara yerine, alerjik bir tepki oluşursa o zaman hastalığın alerjik kontakt dermatite dönüşme olasılığı vardır.

Kontakt Dermatit

Tahriş eden dermatit, aşırı sıcak hava koşulları, ter, tükürük, polenler ve bazı hayvan türleri sebebiyle oluşabilir. Kozmetik ürünler, deodorantlar ve benzeri maddeler kimi insanlarda alerjik belirtiler oluşmasına sebep olmaktadır.

İçeriğinde nikel olan küpelerin, bazı kişilerin kulak memesinde tahriş ve alerjik dermatit oluşturduğu bilinmektedir. Şampuanlar, cilt kremleri, parfümler ve losyonlar da alerjik dermatite sebep olabilmektedir. Aynı şekilde bazı ayakkabıların ve bazı kıyafetlerin de alerjiye sebep olduğunu söylemek mümkündür.

Seboreik Egzama

Bu egzama türü, diğerlerine göre daha yağlıdır ve çoğunlukla kafa derisinde görülür. Kafa derisi enfeksiyona maruz kaldığında burun etrafında, yüzde, ense çizgilerinde, boyun bölgesinde görülebilir. Bir tür mantar hastalığına bağlı olarak geliştiği de görülmektedir.

Kronik Simpleks Liken

Bu egzama tipi, hasta tarafından deride aynı noktayı sürekli kaşındığında ve ovulduğunda ortaya çıkar ve gelişir. Hastanın kaşıdığı bölgelerde kalın ve renksiz bir deri katmanı oluşur. Çoğunlukla boynun arka tarafında, bilekler, kasık, ayak bilekleri ve ayak üstlerinde görülür.

Kronik Simpleks Liken

Varikoz Dermatit (Varisli Egzama)

Bu egzama tipi, daha çok orta yaş ve yaşlılık dönemlerinde, orta bacak dolaylarında görülür. Sebebi, adından da anlaşılacağı üzere sağlıksız kan dolaşımından kaynaklanmaktadır. Bu egzama türünde ayak bilekleri ve ayak bileği çevresindeki bölgeler en çok etkilenen kısımlardır. Bu bölgeler kabarır, kızarır, beneklenir ve iltihaplanır. Bu Varikoz dermatit bir an evvel teşhis edilmelidir ki bir an evvel de tedavi edilebilsin. Aksi takdirde tedavi edilmeyen deri, sağlıklı özelliğini kaybederek, deri ülserine dönüşebilir.

Dairemsi Egzama

Bu tür egzama çoğunlukla el ve ayak bölgelerini etkiler. Dairemsi egzamada, yara, adı üzerinde daire şeklindedir. Yarada yoğun kaşıntı ve akıntı görülür.

El Egzaması

Bu egzamada da hastalığın karakteristiği olan kızarıklıklar ve kırmızı yaralar sadece ellerde görülür. Atopik dermatit nedeniyle oluştuğu da bilinmektedir. Daha çok deterjan gibi kimyasal ürünler sebep olmaktadır. Sürekli olarak ellerini yıkayanlarda da görülebilmektedir. El egzamasında alerjik sebeplerinde etkili olduğu bilinmektedir.

El Egzaması

Numuluer Egzama

Numuluer egzama tipinde deride oluşan lezyonlar bozuk para şeklinde, kızarık ve tahriş olmuş haldedir. Çoğunlukla göğüs bölgesinde, kollarda ve bacaklarda görülmektedir. Daha çok atopik dermatit nedeniyle oluşur ama bazen alerjik kontakt egzama ile de ilişkilendirilebilir. Bu tip, mantar enfeksiyonu sebebiyle de oluşabilir.

Asteatotik Dermatit

Bu egzama tipi kuru deride oluşur. Yağ tabakasının nispeten az olduğu bölgelerde, mesela alt bacak bölgesinde çatlaklar oluşturarak ortaya çıkar. Bu tip egzamanın görüldüğü kişiler daha çok nem oranının düşük olduğu yerlerde ve kış aylarında iç mekanlarda bulunan kişileridir.

Asteatotik Dermatit

Kan Dolaşımını Durduran Egzama

Bu egzama tipi daha çok ayak bileklerinde, baldır ve ayaklarda görülür. Bu tip egzamadan mustarip kişiler ekseriyetle damarları genişlemiş olan, kan dolaşımları zayıf kişilerdir. Bacaklarda şişlik, kırmızı çıkıntılar, iltihap ve pigment değişimine bağlı olarak koyulaşma ve ayak bileklerinde ağrı görülebilir.