Egzama

tarafından
10692
Egzama

Egzama Nedir?
Egzama, çeşitli sebeplerle oluşan; deride kızarıklık, kaşıntı, vezikül (içi su dolu kabarcık), şişme gibi belirtiler veren, daha çok psikosomatik kökenli bir deri rahatsızlığıdır. Deri üzerinde beliren kabarcıklar, egzamayı en iyi tanıtan belirtidir. Akut, kronik, kuru ve yaş egzama gibi türleri vardır.Egzama, tehlikeli olmayan fakat  kötü görünüm arz eden bir rahatsızlıktır. Basit bir tedaviyle kontrol altına alınabilir. Egzamanın en kötü tarafı kaşıntı yapmasının yanı sıra, eller, kollar, bacaklar, yüz gibi açıkta kalan cilt yüzeylerinde kötü görünüm oluşturmasıdır.

Egzama Neden Olur?
Dermatit de denilen egzama, toplumda en yaygın deri hastalıklarından biridir ve ortaya çıkışı çok değişik sebeplere dayanır. Egzamada cilt dokusu, içsel yahut dış faktörler sebebiyle savunmaya geçer ve bu savunmayı iltihap şeklinde verir. Ciltte kaşıntı, kızarıklık, kuruluk ve çatlamalara sebep olan egzamanın alerjik, yağlı deri, sinirsel egzama gibi farklı çeşitleri vardır. En yaygın ve bilinen türü atopik dermatit olarak da bilinen, kalıtsal olduğu düşünülen ve belirtileri tahriş, kabarma ve kaşıntı olan alerjik egzamadır.

Egzama neden olur; egzama cilt tahrişi, sabun, deterjan,  dezenfektan, şampuan, çamaşır suyu ve parfüm gibi kimyasallarla çok fazla temas etmek, hava koşulları, alerjenler, genetik faktörler, stres, bağışıklık sistemi sorunları, kadınlarda regl ve hamilelik döneminde ortaya çıkan hormonal problemler, uzun süreli sıcak banyolar, kuru cilt, terlemek, çok sabunlanmak, ciltte tahrişe sebep olan kumaşlar, sert yünler, toz, sigara içmek gibi sebepler egzamayı tetikleyebilir. 

Egzama Belirtileri
Egzama belirtileri; yüzde, boyunda, kulak arkalarında, ayaklarda, kol eklemi bölgelerinde, el bileği, diz arkası, ayak bileği çevresinde kaşıntılı kızarıklıklar, kuruluk ve çatlamış deri görünümlü cilt şeklindedir. Cilt, özellikle de banyo sonrasında hep kurudur. Kızarıklık ve kaşıntı en belirgin bulgulardır.egzema1

Egzema Tedavisi
Egzamada iltihaplı ve sorunlu bölge kızarır, kurur ve kaşınır. Yer yer sivilceye benzeyen oluşumlar göze çarpar ve su toplar. Egzama tehlike arz eden bir hastalık değildir; ancak kaşıntı ve görünüm olarak rahatsızlık verir. Egzama rahatsızlığı olan kişilerin yapması gereken ilk şey, egzamalı bölgeyi kaşımamak olmalıdır. Bebeğinizde egzama varsa, pamuklu kumaştan dikilmiş parmaksız eldivenlerden giydirerek, egzamalı bölgeyi kaşımasını önleyebilirsiniz. Egzamalı deri, uçuk virüsüne karşı da dirençsizdir; bu sebeple egzaması olan kişilerin  uçuk rahatsızlığı olanlardan özellikle uzak durması gerekir. Egzaması olanların çiçek aşısı olmaktan da kesinlikle kaçınmaları gerekir; zira çiçek aşısı, egzamalı çocuklarda ölümle sonlanacak ateşli hastalıklara sebebiyet verebilir.

[reklam id=1]

Egzamalı olan yahut geçmişte bu hastalığı yaşamış olan kişilerin ciltleri daha hassas olduğundan, tahriş edici maddelerden uzak durmaları; eğer bu tip maddelerle çalışmalarını gerektirecek işler yapıyorlarsa da, maske, eldiven gibi koruyucu malzemeler kullanmaları gerekir. Egzamaya sebep olan madde ne ise (parfüm, boya, şampuan, deterjan vs.), kişinin o madde veya maddelerden uzak durması yeterli olacaktır. Egzamalı bir bebeğe inek sütü değil anne sütü yahut inek sütüne nazaran daha az alerjiye sebep olan keçi sütü verilmelidir. Ayrıca çocuğun giysilerinde yünlü kumaş kullanmamak, çocuğu çok sık yıkamamak, çevre hijyenine özen göstermek ve özel sabunlardan kullanmak gerekir.

A child with eczema

Egzama Bitkisel Tedavisi
Hemen hemen her rahatsızlığın bitkisel tedavisi vardır. Egzamanınki de beyaz duttur. 3 su bardağı suyu kaynatıp, içine bir avuç kurutulmuş beyaz dut ekleyin. Altını kısın, 5 dakika daha kaynatın ve ateşten alın. Sıcaklığın, dayanabileceğiniz dereceye gelmesini bekleyin ve ellerinizi bu suya sokun. Yaklaşık 10 dakika bu şekilde bekleyin ve ellerinizi sudan çıkarınca kurulamadan tutun. 1 saat sonunda ellerinizi suyla durulayabilirsiniz. Haftada 3-4 kez yapacağınız bu yöntemle egzamalı bölgelerin iyileştiğini göreceksiniz. Aynı yöntemi egzamalı ayaklarınıza ve egzama olan diğer bölgelere de uygulayabilirsiniz.

egzema3

Egzama İlaçları
Egzama tedavisinde kullanılan pek çok ilaç vardır. Çinko ve kortizon içerikli merhemler doktor tavsiyesi ile egzamalı bölgeye sürülür. Ancak bu merhemler uzun süreli kullanımlarda deriyi tahriş edeceğinden uzun vadeli kullanımdan kaçınılmalıdır. Antihistaminik merhemlerle kaşıntıyı azaltmak da olasıdır.  Astım tedavisinde de faydalanılan sodyumkromoglikat maddesini içeren ilaçların kullanımı alerjiyi önler. Egzama hastalığını yaşayanların kaşınmayı önlemesi neredeyse olanaksız olduğundan, tırnakların daima kısa kesilmiş ve temiz tutulması, en azından egzamanın ilerlemesini ve enfeksiyonlara açık hale gelmesini engeller.

Tedavide hekimin tavsiyesiyle deriye nem veren antihistaminikler, lokal kortizonlu kremler ve nem veren banyolardan sıkça istifade edilir.

Egzama korkulacak kadar tehlikeli bir hastalık değildir. İyi yönetilip, hijyene dikkat edildiği sürece egzama ile birlikte yaşamayı öğrenmek zor değildir.