El Titremesi Neden Olur

tarafından
3308
El Titremesi Neden Olur

El Titremesi Neden Olur
Ellerimiz bazen bizim isteğimiz dışında titrer. Uzun süre çok ağır bir şeyler taşıdıysak, yükü bıraktığımızda el ve kol kaslarımızda titreme meydana gelir. Bu geçici  bir rahatsızlıktır. Ancak bazı el titremeleri uzun solukludur ve hatta süreklidir. Tıp dilinde tremor denilen titreme hastalığı, kaslarımızın istem dışı olarak yaptığı hareketlerdir. Bu durum ellerde titreme sorunu yaşayan kişilerin sosyal yaşantılarını olumsuz yönde etkiler. Ellerde titreme olduğunda, kişi, bu durumun başka insanlar tarafından fark edileceğini ve hatta yadırgayacağını düşünerek, ellerini saklama ihtiyacı duyar, psikolojik anlamda kendini kötü hisseder.

Titreme hastalığı olan kişiler, kendilerine sürekli olarak ellerinin neden titrediğinin sorulmasından üzüntü duyarlar ve bu sorunun sorulmaması için ellerini toplum içinde olabildiğince az kullanmaya çalışır. Peki titreme neden olur? Ellerde titreme fazla kafein, kaslarda titreme yapan bazı ilaçların kullanımı, bazı rahatsızlıklar, kaygı bozukluğu, aşırı heyecan, kan şekeri düşüklüğü gibi sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Yaşlı insanların büyük çoğunluğunda el titremesi görülebilir.

Eller bir süreliğine yere paralel vaziyette, yerçekimine karşı bir pozisyonda tutulduğunda görülen titremeye tıpta “hareket tremoru” denir.

Bir nesneye uzanır gibi, düğmeye basar gibi belli bir gayret sonucunda oluşan titremeler “kinetik tremor” olarak adlandırılır.

Kaslar hareket ve eylem halindeyken değil de, dinlenir vaziyette iken görülen titremeler “statik tremor” olarak bilinir. Yani tıpta değişik titreme türleri vardır ki, hekime başvurmadan önce, ellerinizdeki titremenin hangi pozisyonda iken ve ne şekilde ortaya çıktığını belirlemeniz, hekiminizin teşhis koymak için size yönelteceği soruları daha doğru cevaplamanızı sağlar.

El Titremesi Nedenleri

STRES: Bazı deyimler vardır ki çok korktuğumuzda yahut sinirlendiğimizde kullanırız. “Elim ayağım boşaldı” Elim ayağım titredi” gibi deyimler tam da bu durumları ifade eder. Bu deyim üstünkörü yahut dayanaksız olarak türetilmiş bir deyim değildir. Gerçekten de bazı duygu değişimlerinde ve geçişlerinde kaslarımız bizden bağımsız  hareket eder.

Bunun sebebi vücudun, stres, tehlike ve buna benzer acil durumlarda ya hücum etmesi ya da kaçması gerektiğini düşünmesidir. Vücut dışardan gelen bir tehlike karşısında kendini korumaya alır ve bunun için de adrenalin salgılar. Adrenalin salınımı ile damarlar genişler, kalp atışı hızlanır, kaslar gerilir ve mide asidinde artış olur. Vücudun bu gard alışı, kendini daha iyi koruyabilmesi içindir. Bu savunma anı esnasında vücutta titreme meydana gelir.

Vücut, dışardan gelen tehlikenin ne olduğunu ayırt edemez, sadece tek bir eylem fikrine odaklanır: kendini savunma ve tehlikeyi savuşturma.El-Titremesi-Neden-Olur1İşte böyle stres, endişe, kaygı ve tehlike anlarında ellerde meydana gelen titremeyi ortadan kaldırmak için, bu tehlike yaratan durumu ortadan kaldırmak gerekir. Ancak dışarıdan gelen bir uyaran ve tehlike yoksa ve buna rağmen çarpıntı, terleme, titreme gibi belirtileri sıklıkla yaşıyorsanız, bir psikologla görüşerek yaşadığınız olumsuzluğun temelinde yatan sebepleri öğrenebilirsiniz.

KAFEİN: El titremesinin nedenleri arasında kafein de sayılabilir. Kahve kimisine dokunur, kimi insan da kahve içmeden uyanamadığını söyler. Kahvenin dokunması demek çarpıntı ve ellerde titreme yapması demektir. Bunun da sebebi sadece kahvede değil, çayda, enerji içeceklerinde, gazozda ve çikolata gibi yiyecek ve içeceklerde  bulunan kafeindir. Bitkilerden elde edilen kafeinin merkezi sinir sistemini uyarıcı etkisi vardır. Bu da sabah uyanmakta zorlanan kişilerin, gece geç vakte kadar ders çalışması gereken öğrencilerin, uykusuz kalmayı gerektirecek iş yapanların bir numaralı kurtarıcısıdır. Kafeinin yan etki göstermesinin nedeni aslında miktarında yatar. Fazla miktarda kafein alımında; baş dönmesi, kaygı, baş ağrısı, sinirlilik, hiperaktivite, kollarda ve ellerde titreme gibi yan etkiler görülür. Herkesin kafein alma kapasitesi farklıdır. Bir iki fincan kahveyle, kafein yan etkilerini yaşayanlar olduğu gibi, 5-6 fincan, hatta daha fazla miktarda kahvenin verdiği kafeinin rahatsız etmediği bünyeler de vardır. Kafein, vücutta depo edilmeden, yaklaşık 6 saat içinde atılır.El-Titremesi-Neden-Olur2

ALKOL: El titremesinin sebepleri arasında alkol ve bağımlılığa sebep olan maddeleri de sayabiliriz. Alkol ve bazı ilaçlar uzun süre kullanımda vücutta bağımlılık yapabilir. Bu maddeleri uzun süre düzenli kullanan kişilerin vücutları, belli bir süre sonra bu maddelerin tüketimine göre kendine yeni bir düzen kurar ve vücudun düzenli işlemesi için bu maddeleri düzenli olarak alması gerekir. Bağımlılığa sebep olan maddeler alınmadığında beyinde kimyasal bir dengesizlik oluşur ve bunun sonucunda baş ağrısı, görme kusurları, uykusuzluk, vücudun belli bölgelerinde hissedilen ağrılar ve ellerde titreme görülür.

İLAÇ: Herhangi bir rahatsızlık için kullandığınız ilacın yan etkisi olarak da ellerde titreme yaşayabilirsiniz. Durumu hekiminize danıştığınızda size böyle bir yan etki göstermeyen farklı bir ilaç önerebilir.

GENETİK: Titreme neden olur? sorusuna bir başka cevap da “genler” olmalıdır. Gerçekten de bazı kimselerdeki el titremesi şikayetinin sorumlusu, vücudunda taşıdığı hatalı bir gendir ve anne babadan geçer. Titreme hastalığının bu şekline ailesel tremor ya da esansiyel tremor denilir. Anne babasında da bu rahatsızlık olan kişilerin hemen hemen yarısında esansiyel tremor görülür. Bir elde veya iki elde birden olabilir. Bir elde başlayıp diğer ele geçebilir. Titreme haricinde başka bir yan etki ve olumsuzluk gözlenmez.

[reklam id=1]

KAN ŞEKERİ DÜŞÜKLÜĞÜ: Hipoglisemi denilen kan şekeri düşüklüğü de ellerde titreme yapabilir. Kan şekeri, vücudun en önemli enerji kaynağı olduğu için, kandaki şeker seviyesi düştüğünde yorgunluk, bitkinlik, üşüme, uyuma isteği, bulanık, görme, çarpıntı, kaygı, terleme, açlık hissi ve ellerde titreme yapabilir. Kan şekeri düşmesinin ardında hemen şeker hastalığı aranmamalıdır. Alkol, bazı ilaçlar ve uzun süre yaşanan açlık da hipoglisemiye sebep olabilir ve bu durum ellerde titreme yapabilir. Böyle bir durumda şekerli bir yiyecekten bir parça yemek, kan şekerinizi  normal düzeye çekebilir ve şikayetler ortadan kalkar. Ama eğer kan şekeriniz sık sık düşüyorsa altta başka sebepler yatabileceğini düşünerek bir hekime danışmanız yerinde olacaktır.

TİROİD: El titremesinin sebepleri arasında hipertiroidi dediğimiz, tiroid bezinin gereğinden fazla tiroid hormonu salgılaması sonucunda ortaya çıkan rahatsızlık da sayılabilir. Hipertiroidi hastalarında, çarpıntı, kilo kaybı, aşırı terleme, uykusuzluk, sıcağa tahammülsüzlük, sinirlilik, parmaklarda ve ellerde titreme görülür. Bu belirtileri yaşıyorsanız ve başvurduğunuz hekim tarafından size hipertiroidi teşhisi konulduysa, yine hekimin vereceği ilaçlarla ellerde titreme sorununu da ortadan kaldırmış olursunuz.

PARKİNSON: Ellerde titreme dendiğinde akla gelen hastalıklardan ve aslında en bilineni Parkinson da, bu şikayetten sorumludur. Beyin tarafından üretilen dopamin maddesi, hareket kontrolü,  düşünme, hafıza ve davranışlar gibi bedensel işlevler için son derece elzem bir kimyasaldır. Parkinson ise, dopamin üreten beyin hücrelerinin yok olmaya başlamasıyla beliren bir hastalıktır. Hastalığın en önemli belirtileri, uzuvlarda katılık, bedensel ve zihinsel hareketlerde yavaşlama, vücutta dengesizlik ve yüzde, çenede, bacaklarda ve ellerde titreme görülmesidir.I will take care of you

El Titremesi Nasıl Geçer?

Eğer geçici sebeplere dayanıyorsa el titremesi tedavisi kendi kendinize alacağınız önlemlerle kontrol altına alınabilir.

  • Ellerde titreme psikolojik, özellikle stres kökenliyse, strese sebep olan etmenleri ortadan kaldırdığınızda titremede azalma saplayabilirsiniz.
  • Kola ağır bilezik yahut saat gibi aksesuarlar takmak, titremeyi kontrol edebilir.
  • Yeterli ve derin uyuduğunuzdan emin olmalısınız; zira yorgunluk da ellerde titreme yapan faktörlerdendir.
  • Kafein içeren, çay, kahve, kola, meşrubat, çikolata, enerji içeceği gibi maddelerden uzak durmanız, eğer titreme bu maddelerden kaynaklanıyorsa, doğal bir el titremesi tedavisi olarak işinize yarayacaktır.
  • Titremeler şiddetliyse, yanı sıra başka belirtiler de yaşıyorsanız ve bu titremeler günlük hayatınızı olumsuz etkiliyor ve yaşam konforunuzu düşürüyorsa, hiç vakit kaybetmeden bir hekime görünmenizin vakti gelmiş demektir.

Her rahatsızlıkta olduğu gibi, önce şikayetleri ortadan kaldırmak için faydaları kanıtlanmış, yaygın doğal çözümleri ve bitkisel unsurları kullanabilir; ama eğer şikayetleriniz sonlanmıyorsa mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız. Ellerde titreme probleminde de en doğru ve gereken el titremesi tedavisini doktorunuz gerçekleştirecektir.