Elde Egzama

tarafından
639
Elde Egzama

Egzamanın ellerde görülen şekline el egzaması denilir. Ellerdeki aşırı terleme, yapılan işle ve meslekle alakalı olarak ellerin hasar görmesi, sıcak soğuk faktörlerin bir aradalığı gibi faktörler el egzaması oluşumunu tetikler. Aşırı kuru hava, su ile fazla temas, deterjan, sabun, kimyasallar, temizlik ürünleri, lastik eldivenler ve kişisel bakım ürünleri deriyi tahriş eder.


Havada uçuşan partiküller dahi el egzamasına sebep olabilir. El egzaması çoğunlukla el üzerinde, parmak aralarında görülür ve el bileğini aşmaz. Deride kuruluğun yanı sıra kızarıklık, kaşıntı ve kabuklu döküntüler ortaya çıkar. Elde çatlaklar ve ağrı görülebilir. Ev hanımlarında sıkça görülen bu belirtiler daha çok yüzük altından başlar ve yabancı maddelerle temas ettikçe gitgide artar.

Su, deterjan ve sabunla fazla haşır neşir olmak da el egzamasının ortay çıkışını kolaylaştırır. Temizlik işçileri, aşçılar, sağlık çalışanları,  inşaat işçileri, çiftçiler ve kuaförler el egzaması hususunda risk altındadır. Şüphe edilen durumlarda dermatolog tarafından alerji testi ve biyopsi alınarak tanı konulabilir.

[reklam id=1]

Alerjik yama testi de yapılabilir. Bu testte alerjik reaksiyon oluşturabilecek maddeler sırt derisine yapıştırılır ve test sonuçları alınarak alerjiye sebebiyet veren maddelerin listesi hastaya verilir.

Elde Egzama Belirtileri

Ellerde egzama belirtileri nasıl anlaşılır? Elde egzama belirtilerinden en yaygınlarından birisi de kaşıntıdır. Öyle tatlı bir kaşıntıdır ki deriyi tırnakla söküp atmak isteyecek kadar şiddetli bir durumdan söz etmek yanlış olmaz. Bunun dışında deride pul pul görünüm, döküntü ve kızarıklık görülür. Dirseklerde de sıkça rastlanılan bir egzama tipidir.

Özellikle kimyasal içerikli maddelere dokunduktan sonra ortaya çıkan kaşıntı ve kızarıklık, en önemli belirtiler arasındadır.

Elde Egzama Belirtileri

Eldeki Egzama Nasıl Geçer?

El egzamasının tedavisinde önce iyi bir korunman gerekir. Deriye hasar veren, tahriş eden uyarıcılar ve maddelerden uzak durmak gerekir. En önemli hususlardan birisi de cildi nemlendirmektir. Eğer enfeksiyon durumu varsa antibiyotik verilir.

Bariyer oluşturan merhemler ve kortizonlu merhemler ve kremler de tavsiye edilebilir. Kaşıntı şiddetli ise antihistaminiklerden istifade edilebilir. El egzamasının iyileşmesi bazen aylar alabilmektedir. İyileşme sonrasında ellerde egzama oluşumunu önlemek için bazı kaidelere uymak gerekecektir.

Elde egzama nasıl geçer sorusuna verilecek yanıtları bir kez daha gözden geçirecek olursak;

Eldeki Egzama Nasıl Geçer?

  • Ellerinizi parfümsüz bir sıvı temizleme ürünü ve ılık suyla yıkayabilirsiniz.
  • Ellerinizi yıkadıktan sonra yavaşça kurulayın ve nemlendirici kullanın.
  • İş yaparken pamuklu eldiven giyin. Eldivenleriniz kirlendiğinde yıkayın. Eğer parmak uçlarınızda egzamadan etkilenme durumu yoksa eldiven uçlarını sıcak havalarda kesebilirsiniz.
  • Patates soyarken; biber, soğan, et, limon, domates gibi besinler ve asitli meyvelerle haşır neşirken eldiven giymek de egzamayı alevlendirmemek için yapılacaklar arasındadır.
  • Yüzük altında kalan tahriş edici maddeler de egzama için uygun ortamlardır. İş yaparken mutlaka yüzüğünüzü çıkarın. Ayrıca düzenli olarak 1 bardak suya 1 çay kaşığı amonyağı karıştırarak geceleri bununla yüzüğünüzü temizleyin.
  • Bulaşıklarınızı makinede yıkayın, elde yıkamamaya özen gösterin. Eğer bulaşıkları elde yıkamak zorundaysanız uzun saplı bir fırça kullanarak akan suyun altında yıkayın.
  • Soğuk havalarda dışarı çıkarken deri yahut kumaş eldiven kullanın. Deri eldiven sizi soğuk ve rüzgarlı havalardan korur. Yün eldiven ise tavsiye edilmez; zira tahriş edebilir.
  • Ellerinizi ılık suyla ve parfüm içermeyen bir temizleyici ile yıkayın.
  • Eldeki yaraları ve tahriş olmuş yüzeyleri bandajlamak, tahriş gücü yüksek maddelerin hassas deriye nüfuz etmesini engeller.
  • Hekiminizin tavsiye ettiği nemlendiricilerinizi daima yanınızda taşıyın.

Yine hekimin önerdiği el egzama kremi de kullanıldığında rahatlama sağlayacak bir alternatif olarak değerlendirilebilir.