Emzik Hakkında Merak Ettikleriniz

tarafından
3933
Emzik Hakkında Merak Ettikleriniz

Emzik Hakkında Merak Ettikleriniz
Bebeklere emzik verilmeli mi, verilmemeli mi tartışması hiçbir zaman bitmez. O halde bu tartışmaya burada son vermeye ve emziğin hangi durumlarda zararlı olabileceğini öğrenmeye ne dersiniz?

Emzik-Hakkında-Merak-Ettikleriniz1

Çoğu anne-baba doğumdan önce, “Bebeğimize emzik vermeyeceğiz!” gibi bir karar alır. Ancak bebek doğduktan bir süre sonra özellikle de geceleri ağlama krizleri dayanılmaz bir hal alınca, genellikle ilk işleri koşup emzik almak olur. Aslında emzik sanıldığı kadar suçlu bir bebek gereci değil. Zaman zaman anneyi ve bebeği rahatlattığı için uzmanlar tarafından öneriliyor. Ancak bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenmemesi açısından emzik kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğba Erener Ercan, konuyla ilgili anne-babalara önemli bilgiler verdi.

Emmek, bebekleri sakinleştirir…
Bebeklerin çok güçlü bir emme refleksi vardır. Bazı bebekler anne karnında bile parmaklarını emmeye başlarlar. Emmenin, beslenme için gerekliliği dışında bebeği sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi de vardır. Bebekler, genelde yorgun ve sıkıntılı olduklarında veya rahatlama ihtiyacı duyduklarında emmek isterler. İşte bu nedenle bebekler emziği severler.
Emzik kullanıp kullanmama kararı aslında anne-babalara aittir. Eğer bebek beslenme saatleri dışında da emme ihtiyacı içinde ise emzik verilebilir. Emzik bu emme dürtüsünü tatmin edebilir.

Emzik-Hakkında-Merak-Ettikleriniz2

Emzik kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar

  • Bebek, anne memesini emme becerisini tam olarak kazanana kadar emzik için beklenmelidir. Önerilen, bebek 1 aylık olana kadar beklemektir. Bu süre zarfında bebek, anne memesine adapte olur ve belli bir emzirme düzeni oluşur. Daha erken başlanan emzik kullanımının, bebeğin anne memesine adaptasyonunu güçleştirdiği düşünülür.
  • Bebek zaten biberonla besleniyorsa, böyle bir bekleme süresine gerek yoktur.
  • Emzik tek kurtarıcı gibi görülmemelidir. Bebek ağladığında ve huzursuz olduğunda onu kucağa almak veya pozisyonunu değiştirmek, biraz kucakta sallamak veya acıkmış olabileceği düşünülüyorsa emzirmek veya beslemek bebeği sakinleştirebilir.
  • Emzik, beslenmenin veya emzirmenin yerini tutmamalı, açken bebeğe emzik verilmemelidir. Bebeğe seçim şansı sunulmalıdır.

[reklam id=1]

  • Eğer bebek emzik istemiyorsa, daha sonra tekrar denenebilir. Almıyorsa bebek zorlanmamalı ve emzik vermekten vazgeçilmelidir.
  • Uyku sırasında emzik bebeğin ağzından düşüyorsa tekrar ağzına sokulmamalıdır.
  • Emzik temiz tutulmalıdır. Temizlemek için anne-baba asla emziği ağzına sokmamalıdır.
  • Emzik, yaklaşık 2 ayda bir değiştirilmelidir. Herhangi bir yırtılma, bozulma durumu varsa hemen atılmalıdır.
  • Bebeğin boynuna asılmamalıdır. Çünkü emzik askısı bebeğin boynuna dolanarak boğulma riskine yol açabilir.
  • Emzik emme süresi sınırlanmaya çalışılmalıdır. Mümkünse uyku saatlerinde ve huzursuz olduğunda emzik verilmelidir. Tüm gün ve sürekli emzik verilmesinden kaçınılmalıdır.

Emzik-Hakkında-Merak-Ettikleriniz3

Emzik kullanmanın avantajları
Bebeğin sakinleşmesine, rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca aşılama, kan alma gibi ağrılı durumlarda ağlayan bebeğin sakinleşmesine yarar. Uykuya dalmasını kolaylaştırabilir. Emzik emmeyen bebek bir süre sonra parmağını emmeye başlayabilir. Emzik emmek, parmak emmekten daha iyidir. Çocuğu emzikten vazgeçirmek parmak emmekten vazgeçirmekten daha kolaydır. Son çalışmalar, emzik emmenin ani bebek ölümü riskini azalttığını göstermiştir.

Emzik kullanmanın dezavantajları
Emzik kullanımına erken başlamanın (1 aylıktan önce) emzirmeyi olumsuz etkileyebileceği, bebeğin anneyi emmesi ve anne memesine alışması konusunda adaptasyon güçlüğü yaşatabileceği düşünülür. Emzik kullanımının az da olsa orta kulak enfeksiyonu riskini arttırdığı görülür. Bununla birlikte, orta kulak enfeksiyonu ilk 6 ayda fazla olmaz. Uzun süreli emzik kullanımı diş sorunlarına yol açabilir. Hayatın ilk birkaç yılında önemli sorunlara yol açmaz. Ancak pek çok çalışma sonucunda, uzun süreli (5 yaş ve üzeri) ve uygunsuz (şekere, reçele batırma gibi) emzik kullanımının kalıcı diş problemlerine yol açtığı görülmüştür.

Emzik hangi yaşta bırakılmalı?
Emziği bırakmak için uygun zamanı anne-baba belirlemelidir. Ama mümkünse 2 yaşından önce emziğin bırakılması sağlanmalıdır. 2 yaşından önce çocuklrın hafızaları kısa sürelidir ve bir süre ortalarda olmayan bir emziği unutabilirler. Ancak emzik bıraktırma çok hızlı ve ani yapılmamalıdır. Çünkü bebek emzik emmek yerine parmağını emmeye başlayabilir veya başka davranışlar geliştirebilir. Özellikle sık kulak enfeksiyonu geçiren süt çocuklarında, bebek yaklaşık 10 aylık olana kadar emziğin bırakılması tavsiye edilebilir. Aslında pek çok çocuk 2-4 yaş arasında kendi kendilerine emzik emmeyi bırakır.

Emzik-Hakkında-Merak-Ettikleriniz4

EN ÇOK SORULAN SORULAR
Emziğin tabanı olmalı mı?
Emziğin tabanı olmalıdır. Çünkü emzik tabanı bebeğin emziği yutmasını engeller. Ayrıca taban üzerinde hava geçişini sağlamak için delikler olmalıdır.

Silikon emzik mi, kauçuk mu?
Özellikle silikon emzikler önerilir. Silikon emzikler, daha dayanıklıdır ve daha kolay temizlenir. Kauçuk emzikler ise daha kolay bozulur.

Damaklı mı, damaksız m?
Damaklı emzikler, damağa daha iyi adapte olurlar ve damak yapısında herhangi bir bozukluğa neden olmazlar. Damaksız emzikler, damağa baskı yaparak damak yapısını bozabilecekleri için 1 yaşından sonra önerilmez.

Gece de kullanılabilir mi?

Gece kullanımında hiçbir sakınca yoktur. Çocuğun uykuya dalmasını kolaylaştırabilir. Ayrıca son çalışmalar, uykuda emzik kullanımının ani bebek ölümü riskini azalttığını gösterir.

Şekere batırılabilir mi?
Şekere veya reçele batırılması asla önerilmez. Bu uygunsuz kullanım şekli diş çürüklerine yol açar.

Nasıl temizlenmeli?
İlk 6 ay çocuğun bağışıklık sistemi henüz olgunlaşmakta olduğu için kullanımdan önce kaynatılmalı (yaklaşık 5 dakika) veya bulaşık makinesinde yıkanmalıdır. İlk 6 aydan sonraki kullanımlarda sabunla ve ılık su ile yıkanmalı, iyice durulanarak kurumaya bırakılmalıdır. Bu dönemde sterilizasyon gerekli değildir. Anne, emziği temizlemek için asla kendi ağzına sokmamalıdır. Bu durum ağızdaki mikropların emzik aracılığıyla çocuğa bulaşmasına yol açar.