Emziren Anne Diyeti

tarafından
629
Emziren Anne Diyeti

Hamilelik dönemi anneler için hayatlarının en heyecan verici ve en mutlu dönemlerinden biridir kuşkusuz. Bu dönemde büyüyen bebekle birlikte annenin de kilo alıyor olması son derece normaldir. Burada önemli olan kilo alımının normal sınırların içinde kalmasına dikkat edilmesi gerektiğidir. Hamilelik döneminde annelerin mide bulantıları yüzünden bazı gıda maddelerini yiyememeleri nedeniyle tek yönlü beslenmek zorunda kalınması ya da yine bu dönemde annenin aşermesi nedeniyle bazı gıdaları gereğinden fazla tüketmesi, normalin üzerinde kilo alımına yol açabilir. Bununla birlikte bazen doğru ve dengeli bir hamile beslenme programı uygulanmış olmasına rağmen çeşitli hormonal sebeplerle anne olması gerekenden fazla kilo alabilir. Her ne şekilde olursa olsun hamilelik kilolarına çok fazla takılmamak gerekir. Kilolar nasıl olsa verilir. Önemli olan bu dönemin tadını çıkarmak ve karnınızdaki küçük mucizeye odaklanmaktır.

Bebek doğduktan sonra ilk günler anne ve bebeğin birbirlerine alışması süreci olarak tanımlanır. İlk haftalar genelde uykusuz geçer. Uykusuzluk ve yorgunluk nedeniyle anne enerji veren gıdaları yeme isteği duyar. Çikolata ve tatlı yeme isteğinin en yoğun olduğu dönemlerdendir loğusalık dönemi. Bunun yanı sıra bebeği emzirirken harcanan efor da anneyi daha çok yemek yemeye sevkeder.

İlk haftalar atlatıldıktan sonra anne doğumda ne kadar kilo verdiğini ve verilen bu kiloların eski formuna ulaşması için yeterli olup olmadığını sorgulamaya başlar ve yavaş yavaş diyet konusu gündeme gelir.

Bebeğini emziren annelerin çok katı diyetler uygulamaları doğru değildir. Zaten emzirirken diyet olmazsa olmaz değildir. Emzirme faaliyeti yavaş yavaş olmak üzere, istikrarlı bir şekilde kilo verilmesine ve vücudun toparlamasına yardımcı olur. Bu süreci hızlandırmak için yapılabilecek diyetler emzirirken diyet yapanlara özel olarak konunun uzmanları tarafından hazırlanmış diyet programlarıdır.

[reklam id=1]

Emziren annelere diyet programları bebeğin anne sütü ile alması gereken tüm besin maddelerini annenin menüsünde bulundurmalıdır. Emzirirken diyet beslenmeyi değil, abur cubur, tatlı, hamur işi gibi hiç bir besin değeri olmayan, sadece kilo aldıran yiyecekleri kısıtlamaya yönelik olmalıdır. Aksi durumda, emzirirken diyet yapanların hızlı kilo vermek için porsiyonlarını küçültmeleri, zararlı olabilecek light içerikli ürünlere yönelmeleri, her gün alınması gereken protein miktarından daha az et, yoğurt, peynir ve yumurta tüketmeleri anne sütünün azalmasına neden olabilir. Emzirirken kilo vermek için diyet programları mutlaka annenin doktorunun onayı ve denetiminde yapılmalıdır. Tek yönlü beslenmeye yönelik diyetler kesinlikle uygulanmamalıdır. Ayrıca paketli ve katkı maddeli gıdalar, tatlandırıcılar da yeni annelerin uzak kalmaları gereken ürünlerdir. Aşağıda örnek olması için bir günlük bir beslenme programına yer verdik. Programda yer alan sebzeleri mevsimine göre değiştirerek uygulayabilirsiniz. Unutmayın, emzirirken diyet yapmak stresinizi artırabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca kendinizi çok katı kurallarla kısıtlamadan, ara sıra ufak, sağlıklı kaçamaklar yaparak da olsa diyete devam etmekte fayda vardır. Emzirme döneminde her zamankinden fazla ihtiyaç duyulacağından dolayı bol bol su tüketilmesi gerekmektedir. Bebek günbegün büyüdükçe bulduğunuz her fırsatta açık havada hafif tempolu yürüyüşler yapmak da kilo alımınıza destek verecektir. Unutmayın ki, hamilelik kilolarınızı tam 9 ayda aldınız! Bu kiloları geri verirken de diyeti biraz zamana yayabilirsiniz.

Emziren Anne Diyeti 1

Emziren Annelere Diyet Listesi

Yeni annelerimize fikir vermesi için bir günlük örnek bir beslenme programı oluşturduk.

Emziren anneler için diyet programı:

  • Kahvaltı :Bir bardak günlük süt ya da ayran, bir yumurta, tam yağlı doğal beyaz peynir, mevsimine göre salatalık, domates, roka gibi sebzeler, şekersiz açık çay. Mümkünse ekmek yenilmemelidir. Yenilecekse bir ya da iki dilim ekşi mayalı ekmek tüketilebilir.
  • Ara Öğün: Bir adet meyve.
  • Öğle Yemeği: Bir kap etli tencere yemeği, bir kase yoğurt, 2-3 kaşık kadar pirinç pilavı.
  • Ara öğün: Bir küçük kase sütlü tatlı. Tercihen doğal ürünler kullanılarak evde yapılmış olmalı.
  • Akşam Yemeği: Bir tabak çorba (kremalı olmamalı), ızgara köfte/balık/kırmızı et, bol salata.
  • Ara Öğün: Bir çay bardağı kadar ceviz. Kabuklu olarak alıp kırarak tüketmeniz tavsiye edilir.