En Çok Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

tarafından
198
En Çok Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

Karbonhidratların vücutta bazı görevleri bulunmaktadır. Bu görevleri şunlardır. Temel görevleri arasında vücuda enerji sağlamaktır. Temel enerji kaynağı konumundadır. Sindirim enzimleri tarafından parçalanamayan posalı karbonhidratlar kalın bağırsağın çalışmasını artırarak zararlı maddelerin bağırsakta fazla durmasını engeller.

En Çok Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir? 2

İnsan sağlığı ve vücudu için önemli olan karbonhidratların asıl görevlerinden biri olan vücudun ihtiyacı olan enerjisini sağlamaktır.  Beslenme uzmanlarının açıklamalarına göre şeker eklenmiş olan işlenmiş hazır gıdaların tüketilmesine çok dikkat edilmesi gerekir. Karbonhidrat vücut için çok gereklidir. Belirli oranlarda alınması lazımdır. Dengeli beslenme ve kasların düzgün çalışması için çok önemlidir. Karbonhidrat yiyecekler nelerdir sizler için sıraladık.

Sebzeler: Tatlı patates, beyaz patates, mısır, kabak, bezelye.

Meyveler: Elma, ananas, elma püresi, muz, üzüm, çilek, portakal, kavun, armut, yaban mersini, kuru üzüm, şeftali, kurutulmuş meyveler.

Tahıllar: Arpa, bulgur, esmer pirinç, çavdar, yulaf ezmesi, patlamış mısır, darı, tam buğday unu.

[reklam id=1]

Süt ürünleri: yağsız yoğurt, süt, yağsız süt, yoğurt.

Bakliyatlar: Barbunya, nohut, fasulye, siyah fasulye, kuru fasulye, mercimek, lima fasulyesi.

Tavuk yalnızca protein değil diğer vitaminlerin ve minerallerin zengin olduğu bir yiyecek türüdür. Dünyada tüm restoranlarda tavuk yiyecekleri bulunmakta ve oldukça fazla tüketilmektedir. Tavuk etinin besin değerleri şu şekildedir. Verilen miktar 100 gram olarak hesaplanmıştır. 100 gram tavuk eti 165 gram kaloridir.

  • Doymuş yağ: 1 gram.
  • Toplam yağ: 4 gram.
  • Trans yağ: 0 gram.
  • Kolesterol: 85 mg.
  • Sodyum: 74 mg.
  • Toplam karbonhidrat: 0 gram.
  • Protein: 31 gramdır.

En Çok Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

Karbonhidratlı yiyecekler sağlık açısından çok önemlidir. Bu yiyeceklerin bazılarını tanımlamak istersek şunlardır.

Mercimek: sağlıklı karbonhidrat içeren gıdalar arasında yer almaktadır. Mercimekte bakır, protein, fosfor, folat, magnez, bakır ve besin lifi bulunmaktadır.

Tam buğday ekmeği: 100 gram buğday ekmeğin içerisinde 247,1 kalori ve 42,71 karbonhidrat bulunmaktadır. Sağlık için önemli bir yere sahip olmaktadır.

Fasulye: 100 gram haşlanmış fasulyenin içerisinde 125 kalori ve yaklaşık olarak da 90 civarında karbonhidratı bulunmaktadır. Günlük 100 gram fasulye tüketilmesi sonucu ihtiyacımız olan enerjinin % 20 sini karşılamaktadır.

Soya fasulyesi: 100 gram soya fasulyesinde 446 kalori % 30 kadar karbonhidrat ve 9 gram lif bulunmaktadır.

Patates: Yaklaşık olarak 100 gram patates içerisinde 17 gram karbonhidrat bulunur. 1 adet patates yenilmesi nedeniyle günlük olarak vücudun karbonhidrat ve enerjisinin % 10 kadarını karşılamış olmaktayız.

Esmer Pirinç: 1 porsiyon emer pirinçte 50 gram karbonhidrat bulunmaktadır.

Kırık bezelye: 100 gram kırık bezelye içerisinde 120 kalori bulunmakta ve bunun % 85 i karbonhidrat olmaktadır.

Bulgur: 100 gram bulgurda 69,8 karbonhidrat bulunmaktadır.

En Çok Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir? 3

Karbonhidrat içeren yiyecekler içerisinde bulunan meyveler taze olarak tüketimi yapılmalıdır. Elma kayısı, portakal, muz, üzüm tüketimi yapılmalıdır.  Karbonhidratlı besinlerden oluşan kuruyemişler vücut için çok önemli olan besinlerdendir. Sağlıklı karbonhidrat almak istiyorsanız kuruyemiş tüketmek gerekir. Hububat, pirinç ve tahıl en çok karbonhidrat bulunduran besinler olmaktadır.

Karbonhidratlı besinler iyi ve kötü olmak üzere iki kısımda ele alınmaktadır. İyi karbonhidratlardan olan kompleks karbonhidratların sindirimi çok yavaş olmaktadır ve içerisinde fazla miktarda doğal şeker bulunmaktadır.

Kötü karbonhidratlar olan basit karbonhidratlar ise içinde yapay şekerler bulundurmakta ve çok kolay şekilde kana karışmaktadırlar. Bu nedenle kan şekerlerin oldukça yüksek tutmaktadırlar. Sağlıklı karbonhidratlar doğal mevsiminde olan meyveler ve sebzelerde olmaktadır.

Basit karbonhidratlar çay şekeri, reçel, marmelat, bal, pekmez, şekerlemeler, meyve ve süt. Kompleks karbonhidratlar ise pirinç, ekmek, makarna, sebzeler ve tahıl ürünleri olmak üzere ayrılmaktadır.