Endoskopi Fiyatları

tarafından
552
Endoskopi Fiyatları

Endoskopi, sindirim ve boşaltım sistemi organlarına uygulanan bir mini kamera ile vücut içi inceleme yöntemidir. Hasta şikayetlerine göre iki farklı şekilde uygulanan bu uygulama, farklı sağlık merkezlerinde uygulanabilir. Her sağlık merkezinde değişik fiyatlar ile uygulanan bu tıbbi yöntemler, gastroskopi ve kolonoskopi olarak ikiye ayrılır.

Endoskopi ücreti merak edenler ilk olarak hangi uygulamayı uygulatacaklarını bilmeli ve araştırmaları buna göre yapmalıdır.

Endoskopi Fiyatları

Gastroskopi ve kolonoskopi yöntemleri, aynı yöntem ile uygulanan ancak farklı bölgeleri kapsayan endoskopi çeşitleridir. Her iki uygulamada da hastanın şikayetleri, iç organın incelenmesi ile belirlenmeye çalışılır.

Fiyat ve klinik araştırmasından önce bu uygulamalardan hangisinin yapılmasının uygun olduğu konusunda bir araştırma yapılması gerekir.

[reklam id=1]

Gastrokopi Nedir?

Üst sindirim sisteminde yer alan organlar ve diğer sistem elemanlarının görüntülerinin alınması şeklinde uygulanan endoskopi uygulamasıdır.

Hastanın lokal anestezi ve özel sakinleştirici ilaçlar ile uygulama için hazırlanmasının ardından sol tarafına doğru yatırılması ile uygulama yapılır. Yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılan bu uygulama sırasında hasta ilaçların etkisi ile uyur ve yapılan uygulamayı hatırlamaz.

Gastrokopi Nedir?

Gastroskopi Uygulaması Kimlere Yapılır?

 • Gıdaları yutmakta zorlanan, beslenme sırasında zorlanan kişilerin yutkunma sorunu için bu uygulama yapılabilir.
 • Üst sindirim sisteminden kanaması olan kişilere kanamanın nedeninin belirlenmesi için gastroskopi uygulaması yapılabilir.
 • Ailesinde ya da geçmişinde üst sindirim sistemi kanseri hastalığı bulunan kişilere, bu hastalıkların var olup olmadığını belirlemek için uygulama yapılabilir.
 • Dirençli mide bulantısı, kusma şikayeti ve istenmeyen kilo kaybı durumlarında uygulanabilir.
 • Tedavi edilmesine rağmen ağza acı su gelmesi, midede ekşime ve yanma şikayetleri olanlara bu uygulama yapılabilir.
 • Nedeni belirlenememiş kansızlık hastalığı olanlara gastroskopi uygulaması yapılabilir.

Kolonoskopi Nedir?

Alt sindirim sisteminde yer alan bağırsakların daha rahat görüntülenmesi için hasta uygulamadan 3 hafta önce bol su yüketmeye başlar. Bu tüketilen sular, bağırsakların temizlenmesini sağlar.

Uygulama öncesinden 1 gece önce hasta doktorun verdiği özel ilaçları alarak bağırsaklarının temizlenmesini sağlar. Uygulama için aç gelir ve genelde işlem sırasında uyur. Uyandığında hastaların büyük kısmı yapılan işlemi hatırlamaz.

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi Uygulaması Kimlere Yapılır?

 • 40 yaşından küçük, tedavi edilmesine rağmen makattan kanaması devam eden kişilere kolonoskopi uygulaması yapılabilir.
 • 40 yaşından büyük makatyan kanama rahatsızlığı olanlara nedenin belirlenmesi için uygulanır.
 • 50 yaşını geçen herkese kontrol amaçlı uygulanabilir.
 • 6 haftayı geçen kronik ishal vakalarında neden belirlenmesi için uygulanır.
 • Nedeni belli olmayan kilo kaybı yaşayanlarda neden belirlenmesi için kolonoskopi uygulaması yapılabilir.
 • Sümüklü, kanlı dışkılama sorunu olanlarda şikayet nedeninin belirlenmesi için uygulanabilir.
 • Ailesinde alt sindirim sistemi kanseri hastalıkları yaşamış olanlara kolonoskopi uygulanabilir.
 • Endoskopi uygulaması, anestezi yapılarak cihaz yollanması ile ya da özel kapsül ile yapılabilir. Lokal anestezi, genel anestezi ya da kapsül endoskopi fiyatı değişik şekillerde yapılabilir.

Endoskopi işleminde bu uygulamalardan sadece biri yapılabildiği gibi ikisinin aynı anda uygulanması da söz konusudur. Bu uygulamalara genel olarak hastanın başvurduğu doktorlar, şikayetlere göre karar verir. Verilen karara göre uygulamaların fiyatları da değişebilir.

Kolonoskopi Uygulaması Kimlere Yapılır?

Güvenilir bir sağlık merkezinde endoskopi yaptırmak için araştırma yaparken uygulanacak işleme göre fiyat belirleneceğini göz ardı etmemenizi öneririz. Çevrenizde daha önce bu uygulama ya da benzerini yaptıranlar varsa öneri olarak klinik ve doktor adı alabilirsiniz.

Tam seçimi yapmadan önce bilmediğiniz bir sağlık kuruluşu ise fiyat almak ve detayları konuşmak için gittiğinizde hijyen yönünden iyi değerlendirme yapmanızı öneririz. Hijyenik ortamlarda yapılan sağlık hizmetlerinin diğer hizmetlere göre daha başarılı verimli olduğu biliniyor.