Epidural Nedir?

tarafından
244
Epidural Nedir?

Epidural, günümüzün en popüler doğum uygulamalarından biridir. Omuriliğin çevresinde yer alan dura zarının etrafına lokal anestezi yardımı ile işlem yapılmasıdır. Genel bir anestezi değildir. Epidural, vücudun bel bölgesinde yer alan çok ince bir boşluktur. Bu bölgeye uygulanan anestezi ilaçları ile her türlü cerrahi işlem yapılabilmektedir.

Günümüzde en yaygın kullanılanı spinal epidural olmaktadır. Anne adaylarını doğum sancılarından kurtaran bir işlem olarak bilinir. Halk arasında ağrısız doğum olarak ifade edilir. Hem sezeryan, hem de normal doğumlarda uygulanabilmektedir. Çok güvenli ve riski az olması tercih nedenidir.

Bilindiği gibi doğum zamanı yaklaştıkça rahim genişlemeye ve ağrılar artmaya başlar. Özellikle rahim ağzının 4-5 cm kadar açılması durumunda bu ağrılar şiddetli sancılara dönüşebilmektedir. Anne adayları için tam bir kabus olan bu sancıları yaşamamak için geliştirilen epidural doğum, lokal anestezi ile yapılan bir işlem olarak bilinmektedir. Bu dönemde anne adaylarının çok şanslı olduklarını ve bu ağrıları çekmediklerini söylemek hata olmayacaktır.

Bu ağrıların hem duygusal, hem de fonksiyonel nedenleri buunmaktadır. Korku, endişe ve bilgisizlik ağrılara neden olan duygusal faktörlerdir. Bu duyguların kontrol edilmesi ya da edilememesi ağrıların boyutunu etkilemektedir. Ancak, bu ağrıların ana nedeni fonksiyoneldir. Rahim kasılması, kanalın açılması, bebeğin iniş pozisyonuna geçmesi gibi etkenler fonksiyonel nedenler arasında yer almaktadır.

[reklam id=1]

Vücudun lokal bir bölgesini uyuşturmak olarak ifade edilir. Doğum işlemlerinde kullanılır. Belden aşağısının lokal anestezi ile uyuşturulmasıdır. Bu işlem sırasında anne adayının bilinci yerindedir. Yapılan anestezi ile ağrı ve sancı iletimi engellenir. Gerek normal, gerekse de sezeryan doğumlar için en çok tercih edilen yöntem olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Lokal anestezi, doğuma göre ayarlanır. Normal doğumlarda daha hafif uygulanabilmektedir. Ancak, sezeryan doğumlarda biraz daha güçlü anestezi yapılmalıdır. Epidural anestezi için rahim ağzının genişlemeye başlaması beklenmelidir. Bu genişlemenin 4 cm kadar olduması en doğru zamandır. Bu aşamada belden omurilik bölgesine epidural anestezi uygulanır.

Epidural Nedir?

Ağrısız ve sancısızdır. Enjektör iğnesinin girişi hissedilir ve daha sonra belli bir süre hiçbir şey hissedilmez. Daha sonra normal veya sezeryan doğuma geçilebilmektedir. Yazımızın son bölümünde epidural doğum ne demek diye merak edenler için daha kapsamlı bilgiler veriyor olacağız. 100 yılı aşkın süredir uygulanan bu yöntem günümüzde de çok popüler bir şekilde kullanılmaya devam edilmektedir.

Epidural Doğum Nedir?

Epidural doğum, epidural anestezi ile yapılan ağrısız doğumdur. Halk arasında ağrısız veya prenses doğum olarak adlandırılır. Epidural anestezinin pek çok avantajı vardır. Doğum sancılarının giderilmesi için en etkili olan yöntemdir. Genel anestezi ile kıyaslandığında riski çok az olandır. Bilincin açık olması ve doğum aşamalarını izleyebilmesi önemlidir.

İşlem sırasında bebeğin doğuşu izlenebilir ve işlem bitmese bile bebek kucağa alınabilir. Normal doğumun ilerlemesini hızlandırır. Kanama bozukluğu olanlarda, pıhtılaşmayı önleyici tedavisi görenlerde, uygulama çevresinde enfeksiyon olanlarda ve anne adayının bu uygulamayı istememesi durumunda epidural doğum uygulanmamalıdır.

Epidural Nedir? 1

Epidural doğumun en sağlıklı ve riski en az olan doğum yöntemi olduğunu söylemiştik. Başarılı anestezi uzmanları tarafından uygulandığında riskler en aza inmektedir. Bir takım basit yan etkileri görülebilmektedir. Tansiyon düşmesi en sık yaşanan sorundur. Geçici bir durumdur ve kısa sürede annenin tansiyonu normale dönmektedir. Baş ağrıları, mide bulantısı gibi sorunlar da yine bu işlemin geçici yan etkileri arasında yer almaktadır. Çok düşük bir ihtimalle felç gibi riskler söz konusudur. Ancak, başarılı yapılan epidural anestezilerde bu gibi riskler yoktur.