Erken Gebelik Nedir?

tarafından
321
Erken Gebelik Nedir?

Gebelik, kadınlar için en önemli hadiselerden biridir. Gebeliğin pek çok evresi bulunmaktadır. Bu makalemizde erken gebeliğin ne olduğunu, belirtilerini ve erken gebelik testi nedir konusu hakkında önemli bilgiler vermeye çalışacağız.

Bilindiği üzere gebelik, yumurtaların döllenmesi ile oluşmaktadır. Yumurtaların döllenmesinden sonraki ilk haftalar erken gebelik evresi olarak tanımlanmaktadır. Erken hamilelik ya da erken gebelik olarak tanımlanan bu evre hakkında tüm detaylar yazımızın içerisinde yer almaktadır.

Bu dönemde gebelik hormonları hafif şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de gebelik net olarak anlaşılamayabilmektedir. Ancak, buna rağmen vücut içerisinde bazı önemli belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

[reklam id=1]

Özellikle gebeliğin ilk 4 haftalık bölümünde hamile olup olmadığınızı anlamak biraz zordur. Buna rağmen, tıbbi olarak hCG hormonu bu dönemde salgılanmaya başlar. Sağlıklı bir şekilde yumurtaların döllenmesi durumunda gebelik hormonu ortaya çıkmaktadır. Kan ve idrar içerisinde hafif düzeyde bulunmaktadır. Bu süreçte gebe olup olmadığınızı anlamak içinde en kesin yöntem idrar ya da kan testi yaptırmak olacaktır.

Erken Gebelik Nedir?

Bunun yanında eczanelere başvurarak gebelik testi alabilirsiniz. %99 oranında doğruluk vermektedir. Bu tarz testlerin adet gecikmesinden 10 gün sonra yapılması en sağlıklı olanıdır. Bu dönemde yapılan testlerin doğruluk payı daha yüksektir. Daha kesin sonuç almak isteyenler kan testi yaptırarak teyit alabilirler.

Erken Gebelik Belirtileri

Erken gebelik belirtileri hakkında da bilgiler verelim istiyoruz. Bununla ilgili pek çok belirti söz konusudur. Herhangi bir olağan dışı durum hissettiğinizde ve henüz bir kan testi yaptmradıysanız aşağıdaki belirtileri izleyebilirsiniz. Bu bağlamda erken gebelik testi nedir sorusunun yanıtlarını verdikten sonra belirtileri hakkında da açıklayıcı anlatımlara başlayabiliriz. Söz konusu olası belirtiler ve test yaptırmanızı gerektirecek durumlar şu şekildedir.

Erken Gebelik Nedir? 1

  • Adet gecikmeleri gebelik durumunda ortaya çıkan ilk belirtilerden biridir. Birkaç gün adet gecikmesi normal karşılansa da, daha fazla sürede ortaya çıkan adet gecikmeleri gebe olduğunuzun işareti olabilir.
  • Sürekli yorgun ve halsizlik hissi de gebelik belirtileri arasındadır. Progesteron hormonunun normalden daha fazla salgılanması yorgunluk hissi vermektedir.
  • Memelerde büyüme ve hassasiyet oluşumları artar. Bazı hormonel değişikliklerden dolayı gebe olan kadınlarda meme büyümesi ortaya çıkmaktadır.
  • Yine bilinen en önemli belirtiler arasınd amide bulantıları ve kusma gibi şikayetler gelmektedir. Çok istisnai durumlar hariç sıklıkla mide bulantısı ve kusma oluşması durumunda kesinlikle bir gebelik testi yaptırmalısınız.
  • Gebeliğin ilk haftalarında iştahın açılması ve bazı besinlerden tiskinme gibi durumlar olabilir. Özellikle farklı besinleri tüketmek istemeniz gebe olduğunuzun bir göstergesi olabilmektedir.
  • Bu dönemde olası belirtilerden biri de sık idrara çıkmaktır. İlk gebelik haftasında bile daha sık idrara çıktığınızı fark edebilirsiniz.
  • Baş dönmeler ve tansiyon düşüklüğü ilk haftalarda olası belrtilerden biridir. Özellikle kan damarlarının genişlemesi ile birlikte bu belirtiler olabilmektedir.
  • Ruh halinde farklılıklar ve hafif düzeyde kanamalar yine bu süreçte ortaya çıkabilmektedir.

Erken Gebelik Testi

Erken gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı kolayca anlayabilirsiniz. Günümüzde bu testlerin doğruluk payı %99 oranındır. Eczanelerden satın alabileceğiniz bu testlerle sonuca varmak mümkündür. Kan ve idrardaki hCG seviyesini ölçmektedir.

Erken Gebelik Nedir? 3

Gebe olan kadınlarda HCG seviyesi 5 mlU/ml’den fazla olmaktadır. Adetin geciktiği günden itibaren 6 gün öncesine kadar bu testi yapmak mümkündür.İdrar akışı sırasın yapılmalıdır. Ortalama 5 sn kadar testin ucunu idrara tutmanız yeterli olacaktır. Kapağın takılması ile birlikte 3 dakika kadar bekledikten sonra pozitif çıkması ile hamile olduğunuzu, negatif çıkması ile de hamile olmadığınızı kesin olarak anlayabilirsiniz.