Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

tarafından
300
Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

İstenmeyen gebelik ve bu gebeliklerin sonlandırılması kadınların sıkça yaşadığı sorunlardır. Ülkemizde özellikle belirli bir haftaya ulaşan gebeliklerin sonlandırılması mümkün değildir. Bu nedenle planlanan gebeliklerin dışında bir çocuk olmaması için cinsel ilişki sırasında korunma uygulanmalıdır.

Uzun süreli doğum kontrol yöntemlerinin yanında tek seferlik korunma sağlamak için de acil doğum kontrol yöntemleri uygulanabilir. Cinsel ilişki sonrasında uygulanan bu yöntemlerden en sık kullanılanı ertesi gün hapıdır.

Ertesi gün hapı, korunmasız yaşanan bir cinsel ilişki sonrasında kullanılan hap çeşididir. Korunmasız ya da tam anlamı ile korunma sağlanmadan girilen cinsel ilişki sonrasında gebelik oluşmaması için hormonal bir takviyedir.

Genel olarak cinsel ilişkiden sonraki 72 ya da 120 saat sonrasına kadar alınabilir. Bu konuda kullanılan ilacın üzerinde yazan uyarıları dikkate almalısınız. Cinsel ilişki üzerinden geçen saate göre alınan haplar genel olarak etkili olur. Çok nadir ve çok düşük ihtimal ile ertesi gün hapı kullanılsa bile gebelik ile karşılaşılabilir.

[reklam id=1]

Gebelik önlemek için kullanılan bu hapların alınmasının ardından her hangi bir sebeple kusulması ve hapın dışarı çıkması, yeniden alınmasını gerektirebilir. Özellikle hapın kullanımdan sonraki ilk 3 saatte kusma olayı yaşandı ise yeniden alınması mutlaka gerekir. Diğer türlü hapın etkili olup olmadığı konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

Acil gebelik önlemek için kullanılan bu ilaçlar, eczanelerde satılır ve reçeteye gerek yoktur.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün haplarının kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de yan etkileridir. Hapın kullanımından sonra kadınlarda meydana gelen değişiklikler bu nedenle iyi gözlemlenmelidir. Ertesi gün hapı kullanımı sonrasında ortaya çıkan yan etkilergenel olarak 1 ay içinde kendiliğinden yok olur ve kalıcı değildir.

Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar?

Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişki sonrasında bebek sahibi olmamak için kullanılabilir. Normal bir doğum kontrol yöntemi değildir. Düzenli ve sürekli kullanılması yarardan çok zarara neden olur. Bu nedenle sadece gerekli olduğunca ve acil durumlarda kullanın.

Cinsel ilişkinden 3 gün sonrasına kadar etki eder. Ancak ilk 12 saatte alındığında başarı oranı yüzde 90 civarındadır. 72 saate kadar olan korumalarda ise yüzde 50’ye kadar düşer.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır? 1

Ertesi hapı kullanımından sonra normal adet gününüze dikkat edin. Eğer adetiniz 5 gün geçmesine rağmen hala gelmediyse gebelik ihtimaline karşı test yaptırmanız gerekir. Bazen erken gebelik belirtileri de bu dönemlerde görülebilir. Aynı belirtiler hapların yan etkilerinde de söz konusudur. Bu nedenle çok dikkat edilmesi gerekir.

Piyasada farklı isimlerde üretilen ertesi gün hapları mevcuttur. Bu hapların isimleri değişik olsa da etkileri aynıdır. Bu nedenle ertesi gün hapı olarak istediğiniz her hangi bir hapı alıp kullanabilirsiniz. Hangi isimde ya da markada olursa olsun ertesi gün haplarının kullanımları da aynıdır. Bol su ile birlikte sadece bir kere alınması gereken bu haplar, düzenli doğum kontrol yöntemi olarak kullanılamaz.

Sürekli kullanıldıklarında vücut bu haplara karşı bağışıklık kazanır. Bu da ilerleyen zamanlarda kullanımında hapların işe yaramamasına neden olur. Güvenli ve daha uzun gebelikten korunma için doktor kontrolünde ilaçlar kullanmayı tercih etmelisiniz.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır? 3

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır, ertesi gün hapı yan etkileri nelerdir ve ertesi gün hapı nedir sorularının cevaplarını sizlerle paylaştık. Bu bilgiler genel bilgilerdir ve herkse göre değişiklik gösterir. Bu konuda en doğru bilgiyi doktorunuzdan ya da eczacınızdan alabilirsiniz.