Ertesi Gün Hapları

tarafından
9181
Ertesi Gün Hapları

Ertesi Gün Hapı Nedir?
Ertesi Gün Hapı; bilinenin aksine doğum kontrol hapı değil, istenmeyen gebelikleri önlemek için kullanılan bir acil durum hapıdır.

Korunmasız cinsel ilişki, ilişki esnasında spiralin yerinden oynaması, ilişki esnasında prezervatifin yırtılması yahut kayması, doğum kontrol hapının unutulması ve tecavüz gibi durumlarda, hamilelik ihtimalini önlemek için kullanılan hamilelik önleyici bir haptır.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Uygulanır?
Korunmasız bir cinsel ilişkiden sonra kullanılması gereken ertesi gün hapı, ne kadar çabuk kullanılırsa o kadar iyidir. Ertesi gün hapının, korunmasız cinsel ilişkiden 72 saat sonraya kadar alınabildiği bilinmesine rağmen, yine de ilişkiden 12 saat sonra alınması çok daha önleyici ve etkili olur.

Ertesi Gün Hapı Gebeliği Nasıl Engeller?
Ertesi gün hapının istenen tesiri sağlayabilmesi için, ilişkiden sonra vakit kaybetmeden alınmalıdır. Bu süre, en geç 72 saattir. (3 gün) Herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamadan ilişki gerçekleştiyse, yahut doğum kontrol yöntemi herhangi bir nedenden ötürü sekteye uğradıysa ilişkiden sonraki 72 saat süresince hızlı davranmak gerekir. Ertesi gün hapı, adından dolayı, yalnızca ilişkiden sonraki 24 saat içinde alınması gereken bir hap değildir, 3 güne kadar alınabilir. Ancak ne kadar erken alınırsa gebeliği önleme  olasılığı o kadar güçlü olur. Zira gebelik ilişkiden hemen sonra gerçekleşmez. Yumurtanın döllenmesi ve döllenen yumurtanın rahme tutunması birkaç günü bulur. Bu sebeple korunmasız ilişki sonrasında 3 güne kadar etki sağlayabilen ertesi gün hapı, ne kadar erken alınırsa o kadar iyidir.

Ertesi gün hapı alındıktan sonra, regl döngüsü normal tarihinde başladıysa; kanama miktarı, rengi, gidişatı her zamankinden farklı değilse, ertesi gün hapının, vazifesini başarıyla yerine getirdiğini anlayabilirsiniz. Ama eğer regl kanamanız geciktiyse ve bu stres ve başka sebeplere bağlı normal bir gecikme değilse, acilen bir hamilelik testi yaptırarak durumunuzu netleştirmeniz gerekir.

Ertesi gün hapı, doğru kullanıldığı vakit, hamileliği %85 oranında engeller.

Ertesi Gün Hapı Kullanımı
Ertesi gün hapının kutusundan çıkan 2 tablet, 1 bardak suyla yutulmalıdır. İlacı aldıktan sonra herhangi bir sebepten dolayı kusma ve/veya ishal meydana gelirse, ilaç yeniden alınmalıdır.

Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişki sonrası acil önlem olarak kullanılan bir haptır. Nasıl olsa böyle bir hap var diye, korumasız ilişkiye girmek ve her korunmasız ilişki sonrası ertesi gün hapı almak yanlıştır. Ertesi gün hapı ayda en fazla 1 kez alınmalıdır. Fazla kullanımda vücuda hormon yüklemesi olacağından, hem vücut sağlığı zarar görür hem de adet düzeninde dengesizlikler meydana gelir.

Ertesi-Gün-Hapları2

Ertesi Gün Hapı Zararları
Ertesi gün hapının içeriğindeki herhangi bir maddeye alerjisi olan kişilerin, bu hapla etkileşime girdiğinde yan etkiler doğurabilecek hap kullanımı olan kişilerin ve gebe kadınların, ertesi gün hapı kullanması zararlı sonuçlar doğurabilir. Gebelik ve hapın muhteviyatına doğacak alerji durumlarında ertesi gün hapı kullanılmamalı, hapın kullanımından önce de mutlaka bir hekime yahut eczacıya danışılmalıdır.

Eğer 35 yaş üzeri ve sigara içen bir kadınsanız, damar tıkanıklığı/yetmezliği yaşıyorsanız, sebebi teşhis edilmemiş vajinal kanamalar yaşıyorsanız, teşhis edilmiş yahut şüpheli meme kanseri durumunuz varsa, akut karaciğer rahatsızlığınız varsa, kan yağlarınız yüksekse, hormonal doğum kontrol yöntemlerini kullanmamanız, sağlığınız açısından en doğrusu olacaktır.

[reklam id=1]

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri
Mide bulantısı, baş dönmesi, karın ağrısı, halsizlik, memelerde hassasiyet, baş ağrısı ve ara kanamalar, ertesi gün hapının en sık rastlanılan yan etkileridir. Ancak bu yan etkiler “görülme ihtimali” olan yan etkilerdir. Hapı her kullananda görülecek diye bir kural yoktur.

Bu etkiler, ertesi gün hapını aldıktan sonra birkaç gün devam edebilir.

Ertesi Gün Hapları İsimleri
Preven acil doğum konrol kiti, EllaOne, Norlevo acil doğum kiti isimler, ertesi gün hapı denince ilk akla gelen isimler. Siz yine de en doğru seçim için bir kadın doğum uzmanına başvurun.

Norlevo

Norlevo

Ella

Ella

Ertesi Gün Hapı Fiyatları
Ertesi gün hapı fiyatları ortalama 48 ila 50 TL dolaylarındadır.