Et Beni Aldırma

tarafından
11069
Et Beni Aldırma

Et Beni Aldırma
Et beni, vücudun belirli bölgelerinde çıkan, koyu kahverengi, mercimek büyüklüğünde, kabarık benlerdir. Vücudun  pek çok bölgesinde 10 ila 40 arası et beni görülebilir.  50 sene boyunca vücutta kalan benler olduğu gibi, yaşam süresince kendiliğinden kaybolan benler de vardır. Et beninin çıkış sebebi tam olarak bilinmez; ancak genetik faktörler, enfeksiyonlar, menopoz, hamilelik, hormon hastalıkları, ani ve fazla kilo kaybı, stres ve şişmanlık gibi sebepler tarafından tetiklendiği söylenebilir.

Et beni oluşumu hamilelik ve çok terleme gibi etkenler yüzünden artış gösterebilir. Et beni, koterizasyon (ısı yahut elektrik akımı kullanarak yakma işlemi), cerrahi müdahale ve steril iplikle bağlama yöntemleriyle yok edilir. Dondurma ve radyo frekans teknikleri de kullanılabilir. Et beninin sağlık üzerinde ciddi bir tehlikesi yoktur. Eğer rengi ve büyüklüğünde değişim olursa acilen bir hekime başvurmak gerekir; zira bazı durumlarda  kanser şüphesi  görülebilir.

Et Beni Koparmanın Zararları
Koparılan et beninin kansere sebep olduğu belirtilmektedir. Eğer et beni, sizi rahatsız etmeyecek bir bölgedeyse, aldırmanıza da gerek yoktur. Eğer kozmetik açıdan et beninizi aldırmak istiyorsanız, gerekli tetkikleri yaptırdıktan sonra bir uzmana başvurmalısınız. Koparılmış bir et beniönce küçülür, yaraya dönüşür ve kaşınmaya sebep olur.  Bu kaşınma, et beninin daha da büyümesini sağlar. Et beninizi kopardıysanız vakit geçirmeden bir hekime gözükmeniz gerekecektir. Et beni genelde kahverengi yahut siyah, nadir olarak da kırmızı renkte olur. Siyah benlerin, kopartıldıklarında kansere sebep olabileceği söylenmektedir. Ama yine de ne renk olursa olsun hiçbir et beninin kopartılmaması gerektiğini belirtmekte fayda var. Doğuştan var olan ve sonradan oluşan et benlerinden, özellikle 15 yaşından sonra çıkanlar fazla risk taşımaz. Uygun bir klinikte aldırılabilir.

Et-Beni-Aldırma1

Et Beni Neden Çıkar
Et beni tamamen zararsız olabileceği gibi, kanser gibi kötü bir hastalığın da habercisi olabilir. Et benlerinin çıkış sebepleri kesin olarak bilinmemekle birlikte, vücutta kilo artışıyla paralel olarak varlık gösterdikleri , hamilelikte etken olan hormonlar ve doğum kontrol haplarının daet beni oluşumunda rolü olduğu söylenmektedir.

Cilde, rengini veren melanin maddesi, hücreler tarafından üretilmektedir. Cilt tonundaki eşitlik, cilt renginin eşit olarak dağılması, melanin hücrelerinin eşit dağılımı sonucunda gerçekleşir. Fakat bazen melanin hücreleri belli bir bölgede yoğunlaşır ve et benini meydana getirir. Uzmanlara göre et beni oluşumunda güneş ışınlarının etkisi oldukça büyük. Güneşe maruz kalan et benleri, kanser riskini daha da arttırır diyor uzmanlar. Bu sebeple salt yazın değil, kış aylarında da güneş ışınlarından korunmak gerekiyor.

[reklam id=1]

Et Beni Aldırma
Et beni aldırma yöntemleri arasında en bilinen ve başarılı olanı elektrokoter sistemi ile yakma yöntemidir. İlk olarak krem yahut ince uçlu iğne ile anestezi yapılır. Et beninin sayısına göre yaklaşık yarım saat süresince krem ile uyuşma sağlanır ve tedavi işlemi uygulanır. İşlem uygulanan bölge lokal anestezi altında olduğundan ağrı ve acı hissi olmayacaktır. İşlem sonrası et beni alınan bölge kabuk bağlayacak ve iyileşme süreci başlayacaktır. 3-4 gün içinde de et beninden eser kalmayacaktır.

Et Beni İlacı
Süper Chistotel  isimli et beni damlası oldukça etkili bir üründür. Et beni, kuru nasır, sertleşmiş cilt dokusu vepapillom etrafındaki sağlam deriye krem sürülür. . Süper Chistotel solüsyonu, deri üzerine 1 damla kadar damlatılmalı ve kuruması beklenmelidir. Sıvı etrafa akmamalıdır. Hafif bir yanma hissi oluşabilir. Uygulanan deride siyah noktalar oluşur ve 1 hafta içinde kuruyup dökülür. Farklı et beni ilaçları da vardır ama zaten bu ilaçlara doktorunuz karar verecektir. Hekime danışmadan kendi kendinize ilaç kullanımından kaçının.

Et-Beni-Aldırma-Süper-Chistotel

Lazerle ben aldırma
Melanin adı verilen pigmentlerden oluşan et beninin, lazer ışınlarıyla ısıtılarak dokudan ayrılması sağlanır. Işınlar vasıtasıyla hasar gören pigmentler, bir-iki gün içinde küçülür ve kaybolurlar. Lazerle ben aldırma işlemi ortalama olarak 1 ila 3 seans sürer.  İlk seans sonunda bölgede hafif bir kızarıklık yaşansa da, 1 hafta içinde normal renge döner. Bölgede, benin büyüklüğüyle orantılı küçük de olsa yara oluşma ihtimali de vardır; ancak yara 10 gün içinde kabuk bağlayarak normal rengine döner.