Ev İçerisinde Kedi Bakımı

tarafından
229
Ev İçerisinde Kedi Bakımı

Evcil hayvanlarının arasında en iyi dostlardan bir tanesi kedilerdir. Kediler köpeklere göre daha nazik ve daha huysuz canlılardır. Kediler hassas olmasından dolayı birçok hastalıklara kapılma oranları daha yüksektir. Özellikle ev içerisinde beslenen kedilerin bakımlarına daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir.

Yapılan birçok araştırmalara göre evcil hayvan beslemenin insan psikolojisi açısından oldukça faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Ev içerisinde evcil hayvan bakmak büyük bir sorumluluk gerekmektedir.

Ev İçerisinde Kedi Bakımı 1

Öncelikle ev içerisinde besleyeceğiniz hayvanın tüm ihtiyaçları karşılanmalıdır. Onlara göre uygun ortam ve mama seçimlerinin dikkatli yapılması da önemlidir. Beslenme şekilleri, mamaları, tuvalet alışkanlıkları ve oyun alanları evcil hayvanın öncelikleri arasında gelmektedir.

Kedilerde en iyi dostlardan bir tanesi ve sizinle en iyi şekilde vakit geçirecek canlılardır. Bu durumda kedinizin ihtiyaçları nelerdir? Günlük ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaksınız? Bunun gibi tüm bilgiler aşağıda verilmektedir.

[reklam id=1]

Kedi Tuvaletleri ve Kedi Kumu 

Kedi ihtiyaçlarının en önemli noktalarından bir tanesi kedi kumudur. Kediler alışkanlıklarına bağlı olan canlılardır. Köpekler tuvalet alışkanlıklarını dışarıda karşılarken, kediler ise ev ortamında karşılamaktadır. Kedi kumlarının etrafa yayılmaması ve koku oluşmaması için topak kumlar yada kristal kumlar oldukça idealdir. Fakat haftada en az 2 defa mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde kedilerin iç parazit kapmasına neden olacaktır.

Mama Seçimleri 

Kediler seçici canlılar olmasından dolayı yemek konusunda da oldukça hassas ve titizdir. Ancak kediler yemek alışkanlığını yavruyken başlamaktadır. Ev yemekleri ile beslenen kediler mamayı reddedecektir. Kedilerde insanlar gibi farklı damak tatları vardır. Birçok kedi etten hoşlanırken diğer kediler ise balık ürünlerinden hoşlanmaktadır. Bu nedenle kedinizin damak tadına göre mama tercihi yapmanız onları daha çok mutlu edecektir.

Ev İçerisinde Kedi Bakımı 2

Fakat seçmiş olduğunuz kedi mamaları kedinin cinsiyetine ve yaşına göre yapılmasına özen gösterilmelidir.

Mama Kabı ve Su Kabı 

Kedilerinizin mamaya ve suya kolayca ulaşabilmesi için uygun mama kapları tercih edilmelidir. Ancak su kabını sürekli olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Kedilerin mikrop kapmaması için mutlaka hijyenleri sağlatılmalıdır.

Boyun Tasmaları 

Bazı kediler yavruyken nasıl alıştırılırsa o şekilde gitmektedir. Boyun tasmaları yavruyken alıştırılmalıdır. Aksi taktirde ileriki yaşlarında çıkarmasına ve rahatsız olmasına neden olacaktır.

Tırmalama Yerleri 

Kediler içgüdüsel olarak tırmalama alışkanlıkları vardır. Etrafı tırmalamaması için onlar için özel olarak yapılan tırmalama malzemeleri vardır. Tırmalama tahtaları sayesinde bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Ev İçerisinde Kedi Bakımı 3

Kedi Oyuncakları 

Kediler tembel canlılardır. Fakat enerjilerinin mutlaka atılması gerekmektedir. Aksi taktirde ev içerisinde şımarıklık yapmasına neden olacaktır. Bu durum göz önüne alınarak kedilerin oyuncak ihtiyaçlarını karşılamanız daha doğrudur. Kediler için özel olarak yapılan oyuncaklar alarak onları mutlu edebilirsiniz.