Ev Tarhanası Tarifi

tarafından
1735
Ev Tarhanası Tarifi

Şifa bulmak isteyenlerin hastayken canı çekip mis gibi kokusunu içine çekenlere tarhana yapımı anlatılacaktır. Sofralarımızın baş tacı olan bu çorba için tarhana nasıl yapılır soracağız. Ev yapımı tarhana için temiz bir alanda malzemeler hazırlanır.

Tarhana tarifi geleneksel el lezzeti ile birleşince tadından yenmez. Tarhana yapılışı için belirtilecek olan malzemeler hazır edilmelidir. Tarhana yapımı sırasında hijyen ve alan temizliği çok önemlidir. Ev tarhanası nasıl yapılır? Sırasıyla;

Ev Tarhanası Malzemeleri

 • 1 kg domates
 • 1 kg kırmızıbiber
 • Yarım kg nohut (haşlanmış olacak)
 • 1 kg yoğurt
 • Tuz
 • Maydanoz
 • 1 demet nane
 • 1 kg kuru soğan
 • 5 kg un (yaklaşık)

[reklam id=1]

Ev Tarhanasının Yapılışı

 1. İlk önce domates, biber, maydanoz, nane ve kuru soğan yıkanır ve küçük küçük bıçakla kesilir. Ev usulü tarhana yapımı bu malzemeler elzemdir. Bu malzemelere 1 lifte su eklenerek kaynayana kadar haşlanır.
 2. Tarhana yapımı tarifi devamı için haşlanmış olan nohutlar blendırdan geçirilerek ezilir. Tüm elde edilen karışık süzgeçten geçirilir. Karışım elde edilir.
 3. Ev usulu tarhana yapımı sağlıklıdır. Yoğurma kabını hazır edip karışımı içine konur yoğurt ve 3 kaşık tuz ilave edilip karıştırın.
 4. Çelik kap ya da cam kapa karışımı alıp üzerine elenmiş un serpip hamur kıvamına getirilir. Ev tarhanası yapımı bu aşamada şekil almaya başlar. İşin içine elenmiş un girince akıllara şu soru gelebilir. Un tarhanası nasıl yapılır? Evde tarhana yapılışları yöresel olarak da farklılık gösterebilir.
 5. Elenmiş hamur ve karışımla elde edilen katı hamur üzeri örtülü şekilde 6-7 gün bekletilir. Bekletme süresi artarsa ekşime tadı artar. Bekleme süresinde günde 3 kere hamuru karıştırmak gerekir. Tarhana nasıl yoğrulur? Sulanırsa un ilave edilebilir.
 6. Belirlen zaman geçince örtü içine alınıp ufalanır. Kuruyunca daha çok ufalayın. Son olarak kevgirden geçirip serin yerde kurutun. Tarhana bez bir torbaya koyup saklanır. İstenilen zamanda pişirilir.
 7. Pişirme için artık kolay tarhana yapımı denir. Az tereyağı tencerede eritilir bık kaşık domates ve biber salçası eklenerek yağ kavrulur. Yarım barda tarhana kızmış yağa eklenip döndürülür son olarak işin püf noktası topak olmaması için üzerine 1 litre soğuk su dökülür ve karıştırılır. Ankara tarhanası da bu şekilde yapılır. Ev yapımı tarhana 15 dakikaya kaynar hazır olur.