Evde Cilt Bakımı

tarafından
264
Evde Cilt Bakımı

Hangi tip olursa olsun cilt özel bakım ister… Özellikle belirli bir yaştan sonra yüz ve boyun bölgesinde her hangi bir sorun olmasa bile özel cilt bakımı yapılması gerekir. Kırışıklık, sivilce, cilt lekeleri ya da siyah nokta gibi sık görülen cilt rahatsızlıklarının önlenmesi için düzenli olarak cilt bakımı evde yapılabilir. Bu yazımızda sizler için evde cilt bakımı yapımı hakkında detayları paylaşacağız.

Evde cilt bakımı yapmak bayanların en çok hoşuna giden kişisel bakımdır. Cilt tipine uygun özel ürünler ile yapılan bu bakım sonrasında elde edilen güzel görüntü her bayanın hoşuna gider. Uygun ürünler ile kolay cilt bakımı evde pratik uygulamalar ve dikkat edilmesi gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

[reklam id=1]

Cilt Temizliği

Bakımlı ve güzel bir cilt için ilk olarak cildin temizlenmesi gerekir. Evde cilt temizliği için cilt tipinize uygun ürünler kullanmanızı tavsiye ederiz. Kozmetik ürünler satan yerlerde her cilt tipine uygun özel temizleyicileri bulabilirsiniz.

Eğer kozmetik ürün kullanmak istemiyoruz derseniz, doğal bir sabun çeşidi olan defne sabunu kullanabilirsiniz.

Defne sabununun yanında saf zeytinyağı ile hazırlanan doğal sabunlar da kullanılabilir.

Evde Cilt Bakımı 1

Sabun ile evde cilt temizliği için sabunu ellerinizin arasında köpürtüp yüzünüze sürebilir ve bu şekilde yıkayabilirsiniz. Eğer bu şekilde köpürtmek zor gelirse, yine doğal yapılı bir ürün olan kabak lifleri ile sabunu köpürtüp yüzünüze, cildinize uygulayabilirsiniz. Doğal sabunlar ile cilt temizliğini her gün düzenli olarak yapabilirsiniz.

Tonik ile Cildi Yatıştırmak

Gülsuyu her cilt tipine uygun bir cilt toniğidir. Kuru ciltlerin nemlenmesini, yağlı ciltlerin daha mat görünmesini sağlayan gülsuyu, hassas ciltlerin de hassasiyetini azaltır. Gülsuyu ile cilrt toniği uygulaması için bir parça temiz pamuk üzerine biraz gülsuyu dökün.

Bu gülsuyunu tüm yüzünüze uygulayın. Günde 1 ya da 2 kere bu uygulamayı yapabilir, cildinizi cilt sorunlarına karşı koruma altına alabilirsiniz. Özellikle yağlı ciltlerdeki siyah nokta oluşumunu önlemek için çok etkili bir tonik uygulamasıdır.

Evde Cilt Bakımı 2

Cildi Nemlendirmek

Nem, cildin güzel görünmesi ve canlılığını korumasını için mutlaka gereklidir. Cilt tipine uygun maddeler ile düzenli cilt nemlendirilmesi sağlandığında kırışıklık ve sivilcelerin önlenmesi sağlanabilir. Cilt nemlendirmesinde kuru ciltler yağlılara oranla daha şanslıdır.

Yağlı ciltlerin nemlendirilmesinde her tür doğal yağ kullanılabilir. Bu doğal yağlara örnek olarak buğday yağı, anemon çiçeği yağı, çörek otu yağı ve badem yağını verebiliriz. Doğal yağları düzenli olarak her gün 1 kere yüz bölgenize uygulayabilirsiniz.

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz bu konuda daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Doğal yağların kullanımı cildinizin ihtiyacından fazla nemlenmesine ve yağlanmasına neden olabilir. Bu da ciltte sivilce ve siyah nokta oluşuma neden olabilir. Yağlı ciltlerin nemlendirilmesi için su bazlı doğal aloe vera jeli kullanılabilir.

Evde Cilt Bakımı 3

Özel olarak kişisel bakım ve güzellik merkezlerinde yapılan cilt bakımı fiyat ve ücretleri maddi açıdan sizi zorlayacak düzeyde ise evde de aynı kişisel bakımları yapabilirsiniz. Kozmetik ürün kullanmadan tamamen doğal malzemeler ile cilt temizliği, cilt toniklenmesi ve nemlendirilmesini evde cilt bakımı nasıl yapılır, sorusundan yola çıkarak cevapladık.

Eğer bu doğal malzemeler ile cilt sorunlarınızı çözemezseniz doktor kontrolünde kozmetik ürünler kullanabilirsiniz. Bazı kozmetikçilerde satılan cilt tiplerine uygun özel ürünler, kısa sürede sorunlu cildin düzelmesini sağlar. Cilt sorunlarının tedavisinin ardından yeniden oluşmaması için önlem alınması ve alınan bu önlemlerin düzenli uygulanması gerekir. Aksi halde aynı sorunlar ile karşılaşmak büyük ihtimaldir.