Evde Dudak Bakımı

tarafından
16823
Evde Dudak Bakımı

Evde Dudak Bakımı
Yazın nemsizlikten kuruyan dudaklar… Kışın soğuktan çatlayan dudaklar…
Başınız yaz kış dertte, öyle değil mi hanımlar?

Dudaklarımız gün içinde fazla soğuk, sıcak, rüzgâr vs. gibi nedenlerle kurur ve çatlar. Üzerinde ölü bir deri tabakası oluşur. O güzelim dudakların üstü kabuk kabuk olur. Boş anlarımıza denk geldiğinde rahat durmayıp onları bir de soyarız ve kanamaya başlar… Gerginleşen ve tahriş olan o dudaklara ne doğru düzgün ruj sürebiliriz ne de şöyle ağız dolusu bir gülüş yerleştirebiliriz…

Yaz-kış dudak bakımı şart hanımlar! Seksapalitenin bir yolu da çekici dudaklardan geçer. Bunu unutmayın! Çekici dudaklar sizi her zaman bir adım öne taşır. Aklınıza sık sık bayan dudak Angelina Jolie’yi getirin. Taze ve sulu görünen dudaklar için düzenli olarak bakım şart!

dolgun-dudaklar

Dudak Bakımı İçin 6 Öneri

 1. Ölü hücrelerden kurtulun!
  Öncelikle dudaklarımızın mat, soluk ve cansız görünmesine engel olmalıyız. Bunun için de dudağımızın yüzeyinde biriken ölü derilerden kurtulmamız gerekir. Bunun için yapacağımız işlem çok kolay. Yumuşak bir diş fırçasıyla veya, havlu gibi sert yüzeyli bir bezi ılık suyla ıslatarak dudağımızın üzerinde hafif dairesel hareketlerle gezdirmeliyiz. Böylece dudaklarımızı ölü deriden arındırmış oluruz. Fakat bunu yaparken dudaklarınızın tahriş olmaması için çok bastırmamaya özen gösterin. Bu işlemi her gün düzenli olarak uygulamayı adet edinin.kuruyan-dudaklar

 1. Dudağınıza doğal peeling uygulayın!
  Dudak peelingi
  için kahve, toz şeker veya süt tozu tercih edilebilir. Elinize biraz döküp, suyla hafifçe ıslattıktan sonra dudaklarınıza sürün ve dairesel hareketler yaparak nazikçe ovun. Bu şekilde de ölü deriyi dudaklarınızdan atabilirsiniz.
  dudak-ppelingijpg

[reklam id=1]

 1. Dudağınızı nemlendirin!
  Dudaklarınızı bal ve dudak stickleri ile nemlendirin böylece hava dudağınıza direkt olarak temas edemeyecek ve kolay kolay çatlak ve kuruluk oluşmayacaktır. Bunların yanı sıra losyon, krem, vazelin de tercih edebilirsiniz. Ruj sürmeden önce de dudağa şeffaf bir balm sürmekte fayda vardır. Böylece ruj dudağınızı kurutmaz. Daha canlı bir görünüm elde edersiniz.

çatlayan-dudaklar,

 1. Dudaklarınızı besleyin!
  Gün içinde hava koşullarından etkilenerek çatlayan dudaklar zeytinyağı, kakao yağı gibi bitkisel yağlarla nemlendirilebilir. Bu yağlar dudağınızı besleyerek canlandıracaktır.

Doğal-dudak-bakımı,

 1. Dudaklarınızı ıslak bırakmayın!
  Islak dudaklar hava koşullarından daha çok etkilenir ve daha çok çatlar. Bu nedenle su içtikten sonra veya dişlerinizi fırçaladıktan sonra iyice kurulayıp nemlendirici sürdükten sonra dışarı çıkın.dudak-bakımı
 2. Yanınızda daima bir çatlak kremi bulundurun!
  Biz kadınlar dışarı çıkarken daima tedarikliyizdir. Zaten bu yüzden o çantaların içi hep Pazar yeri gibi değil midir? O çantada değişen hava koşullarına önlem olarak daima bir çatlak kremi bulundurun.
  dudak-bakımı1

Doğal Dudak Bakımı

Biz kadınlar güzel, çekici ve dolgun dudaklar isteriz. Bazılarımız doğuştan şanslı olup dolgun dudaklara sahiptir ve ekstradan pek bir çaba harcaması gerekmez. Bazılarımız ise bu konuda biraz daha şanssız olarak ince dudaklara sahibizdir. Ve onları dolgun göstermek için durmadan çabalarız.

Dudak bakımı bitkisel karışımlarla evde kolayca yapılabilir. Çekici, güzel ve dolgun dudaklar için bu tariflere mutlaka göz atın. İşte size evde dudak bakımı için birkaç özel tarif…

doğal-dudak-bakimi1

 • Yumuşak ve Pürüzsüz Dudaklar İçin Maske:
  • 1 küçük domates
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı bal
   Domatesi blenderla ezerek suyunu çıkartıyoruz. Üzerine bal ve yoğurdu ekleyip karıştırıyoruz. Daha sonra bu karışımı dudaklarımızın üzerine yayarak sürüyoruz. 10-15 dakika kadar beklettikten sonra yıkıyoruz. Bu karışımı uyguladığınızda dudaklarınızın tazelendiğini ve canlandığını göreceksiniz.
 • Dudak Kırışıklıkları İçin Elma Maskesi:

  • 1 adet yeşil elma
   Elmanın suyunu sıkıp pamukla dudaklarınıza pansuman yapın. Böylece dudaklarınız daha diri görünecek ve birkaç uygulamadan sonra kırışıklıklar kaybolmaya başlayacaktır. 2-3 günde bir uygulayabilirsiniz. (Bu uygulamadan önce dudak peelingi yapmanızda fayda var.)
 • Kuruyan Dudaklara Peeling Maskesi:
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • tatlı kaşığı tozşeker
  • 7-8 damla greyfurt suyu
   Malzemeleri cam bir kâsede karıştırıyoruz. Dudaklarımıza sürüp ovarak 5-6 dakika kadar peeling yapıyoruz. 10 dakika bekletip yıkıyoruz. Bu maske dudakları hem ölü hücrelerden arındırır hem de canlandırır.
 • Dolgun Dudaklar İçin:
  • -1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • -1 tatlı kaşığı bal
  • -2 damla limon suyu
   Malzemeleri karıştırdıktan sonra diş fırçası yardımıyla dudaklarımıza sürüp hafif dairesel hareketlerle dudaklara yediriyoruz. 5 dakika beklettikten sonra yıkıyoruz. Dudaklarınız fark edilir bir şekilde dolgunlaşacaktır.