Evde Peynir Nasıl Yapılır?

tarafından
461
Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan peynir, aynı zamanda birçok tatlı ve yemeğe, böreklere, poğaçalara lezzet katmaktadır. Birçok çeşidi olan peynir, aynı zamanda oldukça önemli bir besin kaynağınıdır. Bu kadar değerli bir süt ürünü olan peyniri genelde satın alırız. Oysaki evde peynir yapımı da mümkündür.

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza evde peynir yapımı hakkında bilgi ve tarifler vereceğiz. Evde beyaz peynir yapımının düşündüğünüzden çok daha kolay ve lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Kahvaltılarınız da farklı lezzetler yaratmak istiyorsanız evde peynir yapımı tariflerimizi uygulayabilirsiniz.

Evde peynir yapımı zaman alıcı ve uğraştırıcı olabilir ancak lezzeti satın aldığınız beyaz peyniri aratmamaktadır. Vereceğimiz evde beyaz peynir yapımı tariflerini deneyerek ağız tadınıza uygun peyniri yapabilirsiniz.

[reklam id=1]

Evde Peynir Nasıl Yapılır Oktay Usta Tarifi

Gerekli malzemeler:

 • 2 kg süt,
 • 1 tane limon,
 • 2 çay kaşığı tuz.

Süt 5 dakika kaynatılır ve içine 2 çay kaşığı tuz ilave edilir ve kaynatmaya devam edilir. Limon suyu sıkılarak ilave edilir ve arada karıştırılır. Süt kesilmeye başlayacaktır. Bu normaldir. 5 dakika daha kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır.

Evde Peynir Nasıl Yapılır? 1

Bu kesilen süt, temiz bir tülbent yayılmış süzgece alınır ve 3-4 saat suyunun iyice süzülmesi beklenir. 4 saat sonunda iyice süzülen peynir saklama kabına alınır ve buzdolabında bir gece bekletilir. Evde peynir nasıl yapılır Oktay Usta tarifini çok beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Evde Beyaz Peynir Yapımı 2. Tarif

Gerekli Malzemeler:

 • 2 litre süt
 • Yarım çay bardağı elma sirkesi

Süt kaynatılır ve el yakmayacak sıcaklığa gelene kadar soğutulur. İçine elma sirkesi eklenir. Karıştırılır. Süt kesilecektir. 15 dakika bekletilir ve kesik süt kevgirle toplanarak bez torbaya alınır. Kevgir tencere üstüne yerleştirilir, üzerine bez torba konur. Onun da üzerine ağırlık konur ve 5 saat bu şekilde bekletilir. % saat sonunda peynir hazırdır. Az tuz ilave edilebilir.

Evde Peynir Nasıl Yapılır? 2

Evde Beyaz Peynir Yapımı  (mayalı) 3. Tarif

Gerekli Malzemeler:

 • 5 litre süt
 • Bir çay kaşığı sıvı peynir mayası

Süt kaynatılır. Parmak dayanacak kadar soğutulur. Maya yavaş yavaş karıştırarak ilave edilir. Tencerenin kapağı kapatılır. Bir örtü ilave sarılır ve hareket ettirmeden 6 saat bekletilir. Aynı yoğurt yapar gibi. 6 saat sonra açılır ve kevgir üzerine bez torba konarak torbaya doldurulur. 4 saat süzülmesi için bekletilir. İyice suyu süzüldükten sonra tuzlanır ve kaba konarak buzdolabına alınır.

Evde Peynir Nasıl Yapılır Oktay Usta Tarifi ( yoğurt mayalı)

 • 5 litre süt
 • Yarım kilo süzme yoğurt
 •  2 yemek kaşığı iyotsuz tuz

Evde Peynir Nasıl Yapılır? 3

Süt kaynatılır. Kaynamaya başlayınca yoğurt ilave edilir. 5 dakika kadar karıştırılarak kaynatılır. Süt kesilmeye başlayıp suyunun rengi yeşile döndüğünde peynir olmaya başlamış demektir. Yeşil renk sizi korkutmasın, normaldir. İyice topaklanan süt kevgir üzerine yayılan tülbente konur, ağzı sıkıca bağlanır ve üzerine ağırlık konur. 1 gün bekletilir ve açılıp saklama kabına alınır. Eğer hemen yenmeyecek uzun sürede tüketilecekse tuzlanması gerekir.

Son Olarak Evde Beyaz Peynir Yapımı Tarifi

 • 5 kg. süt
 • Yarım çay bardağı sirke
 • Kaya tuzu

Sütü tencerede kaynatılır. Kaynama sırasında sirke ilave edilir. Rengi dönene kadar kaynatmaya devam edilir. Topaklanma ve kesilme oluşunca ocak kapatılır ve 15 dakika dinlendirilir. Tuzu ilave edilerek, 5 saat bez torbada suyu süzdürülür.

Evde Peynir Nasıl Yapılır? 4

Bu birbirinden farklı evde beyaz peynir yapımı tarifleri ile kahvaltılarınıza farklı bir lezzet katabilir, doğal peynir tüketebilirsiniz.