Evde Slime Nasıl Yapılır?

tarafından
1344
Evde Slime Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda cevabı en çok merak edilen sorulardan biridir evde slime nasıl yapılır sorusu. Aslında 1920’li yıllarda ilk kez oraya çıkmaya başlayan slime ülkemizde son zamanlarda çocukların en çok eğlendiği bir oyun hamuru haline gelmiştir.

Özellikle yapışmayan ve dağılmayan elastik yapısı nedeniyle eve her hangi bir zarar vermemesi de aileler için müsaade edilen bir araç olmasına sebep olmaktadır. Makalemizde slime nasıl yapılır malzemeleri nelerdir sorularının cevabını bulabileceksiniz.

Evde Slime Nasıl Yapılır?

Slime internet üzerinden veya bazı oyuncakçılarda hazır olarak satılabilmektedir. Ancak evde yapılabilir olması ve yapımının da çocuklar için ayrı bir eğlence olması nedeniyle daha çok evde yapılması tercih edilmektedir. İlk defa bir Amerika’lı oyuncak şirketi tarafından oyun hamuru olarak piyasaya sürülen slime günümüzde herkes tarafından yapılabilen bir oyun halini almıştır.

[reklam id=1]

Slime en güzel bir şekilde boraks kullanılarak yapılabilmektedir. Boraks her hangi bir zararı olmadığı düşünülen doğal bir mineraldir ve aktarlarda, organik pazarlarda, eczanelerde veya güvenilir internet siteleri üzerinden temin edilebilmektedir. Son zamanlar da Amerika’da deterjan üretiminde de kullanılmaya başlanan boraks ülkemizde çok duyulmamış olsa da slime sayesinde bir çok kişi tarafından bilinir hale gelmiştir.

Ancak, kişiler tarafından yine de boraks kullanımı konusunda tereddütler yaşanmaktadır. Gerek bu tereddütler gerekse boraksın temin sorunu nedeniyle boraks kullanılmadan slime yapma yöntemleri de araştırılmış ve bir çok farklı yöntem otaya çıkarılmıştır. Şimdi evde  kolay slime yapımı nasıl olur inceleyelim.

Evde Slime Nasıl Yapılır? 1

Boraks Kullanarak Evde Slime Nasıl Yapılır?

İlk olarak bir bardak ılık suya, çay kaşığı ucu ile alınan boraks ve yine çay kaşığı ucu ile alınan gıda boyası eklenir ve iyice karıştırılır. Karışımın kıvama geldiği anlaşılınca bu karışım bir kenara beklemeye bırakılır ve başka bir kaba bir bardak su bazlı tutkal dökülür. Su bazlı tutkalın üzerine bir bardak oda sıcaklığında olan su ilave edilir ve iyice karıştırılır.

Su ve tutkal karışımını bir yandan karıştırırken, önceden hazırladığımız gıda boyası ve borakstan oluşan karışım da yavaş yavaş bu karışıma ilave edilir. İki karışımın birleşimi tam kıvama gelene kadar karıştırılır ve  bu aşama da parlaklık vermek için sim eklenebilir. Hazırlanan slime kaba yapışmaz duruma geldiğinde tamamlanmış demektir.

Evde Slime Nasıl Yapılır? 2

Slime Malzemeleri

  1. Bir su bardağı oda sıcaklığında su
  2. Bir su bardağı ılık su
  3. Bir çay kaşığı ucu kadar boraks
  4. İr çay kaşığı ucu kadar gıda boyası
  5. Bir su bardağı su bazlı tutkal
  6. İstenilen renklerde sim

Slime boraks kullanılmadan da yapılabilmektedir. Bunun için bir çok tarif olsa da evdeki şampuan, tuz, deterjan gibi maddeleri kullanarak kendinizde yeni bir tarif bulabilirsiniz. Mesela, şampuanın üzerine azar azar ilave edilecek tuz ile slime yapılabilmektedir. Bu slime hazırlanırken tuzun çok az miktarda olması gerekmektedir.

Bir diğer tarifte ise su bazlı tutkalı kaseye boşalttıktan sonra üzerine dilediğiniz renkte v miktarda sim ilave edilir. Tutkal ve sim karıştırıldıktan sonra üzerine yavaş yavaş toz deterjan ilave edilir. Hazırlanan bu karışım tam istenen kıvama gelene kadar karıştırılır.

Evde Slime Nasıl Yapılır? 4

Slime bir yandan çocukların kabiliyetlerini geliştirirken bir yandan da kırmadan, zarar vermeden eğlenebildikleri bir hamurdur. Evde slime nasıl yapılır öğrendikten sonra bunu çocuklarınızla birlikte yaparak onlarla hem vakit geçirebilir hem de eğlenebilirsiniz veya dilerseniz hazır olarak ta temin edebilirsiniz.