Evdeki Tozlardan Kurtulmanın Püf Noktaları

tarafından
10019
Evdeki Tozlardan Kurtulmanın Püf Noktaları

Evdeki Tozlardan Kurtulmanın Püf Noktaları

Evlerdeki tozlar genel bir problemdir ve size tamamen kurtulacağınız ve bir daha asla başınıza gelmeyeceğinin garantisini hiç kimse veremez. Tabii ki ev temizliğinde püf noktaları öğrenerek tozla mücadelede bir adım öne geçmemiz mümkündür.

Madde var oldukça, toz da var olacaktır. Biz bunların evimize daha az girmeleri ve daha az zararlı olabilmeleri ile ilgili konulara değineceğiz.

Toz, maddelerin fiziksel ayrışımı sırasında oluşan çok küçük kırıntılara verilen isimdir. Sanıldığı gibi tek kaynağı toprak veya beton değildir. Ölü deri döküntüleri, her türlü makine ve cihazın yıpranırken çıkardığı mikroskobik partiküller, is, duman vb. yanma sonucu salınan gazların içerisindeki inorganik madde artıkları ve havada yer alan ve sebebi herhangi bir şey olabilecek tozlar hayatımızın içindedir.

Yani toz oluşumu engellenemez, ancak azaltılması ve doğru biçimde temizlenerek sağlığa zararlı hale gelmeleri engellenebilir. Zira tozlar organik bir şey içermeseler dahi taşıdıkları kimyasallar ve diğer inorganik bileşik partikülleri sebebiyle öncelikle solunum sistemine, dolayısıyla tüm vücuda zararlı etkiler bırakabilirler.

Evdeki-Tozlardan-Kurtulmanin-Puf-Noktalari1

Ayrıca tozların içinde yer alan toz akarı ismi verilen ve yüzlerce çeşidi olan mikroskobik canlıların da sağlık üzerinde ciddi etkileri olabilir. Yine başta solunum sistemi olmak üzere, deri rahatsızlıkları vb. hastalıklara yol açabilirler. Toz akarı gözle görülmez. Her tozun içerisinde olacağı da kesin değildir. Ancak biz varmış gibi düşünüp, ev temizliği yaparken bu canlılarla mücadele yolunu da unutmamalıyız.

Püf Noktaları

  • Tozla mücadele zor iştir. Özellikle ev temizliği nasıl yapılır, pek bilmeyenler, tozları çırparak temizlemeye çalışır. Bu büyük bir hatadır, zira tozun bir yerden kalkıp başka bir yerden gitmek üzere havaya karışmasına yol açılmış olunur. Ki bu sağlık açısından daha büyük sorunlar ortaya çıkarır. Yere inmiş tozlar en azından solunum yoluna kolaylıkla giremezler, bu nedenle onları havaya kaldırmak yerine bulundukları yerde izole etmek gerekir.

[reklam id=1]

  • Peki tozları kaldırmadan ev temizliği nasıl yapılır? Öncelikle toz birikmiş noktalardaki eşyaları hızlı hareketlerle değil, yavaş hareketlerle yerinden oynatın ve nemli bir bezle, yine yavaş hareketlerle tozu beze toplayın, toz su ile buluştuğunda yoğunlaşacak ve uçamayacaktır. Aksi durumlarda tozların sizin hareketlerinizden bile uçuşabilmesi söz konusudur.
  • İyi ama yerdeki tozlar ne olacak? Bu kritik bir soru. Diyelim eşyalar üzerindeki tozları dediğimiz biçimde topladınız, bu sefer yerlerdeki tozları toplarken uçuşma olacak ve yine havaya toz karışıp, toz aldığımız noktalar tozlanacak.
    Evet ne yazık ki durum böyle. Çok titiz hanımlar ikili bir yöntem benimseyebilirler. Önce eşyaların tozları alınıp, akabinde yerlerin ve halıların toz makine ile alındıktan 3-5 saat sonra tekrar eşyaların tozları alınıp, paspas yapılabilir. Bu durumda tozların yeniden oluşumu büyük ölçüde engellenmiş olacaktır.
  • Burada değinilmesi gereken çok önemli bir noktada kullanılan elektrikli süpürgenin niteliğidir. En yi toz toplayıcılar, su filtreli süpürgelerdir. Mümkünse çıkış basıncı yerdeki tozları havaya kaldırmayan su filtreli bir makine edinmek doğru olacaktır. Bu bir ikilemdir zira çıkışa çok fazla hava basıncı vermeyene makineler genelde güçsüz olur, diğerleri ise toz kaldırır. Bu noktada doğru tercihi ciddi bir araştırma sonucunda bulabilirsiniz.

Evdeki-Tozlardan-Kurtulmanin-Puf-Noktalari2

  • Tabii önlem başta gelir. Sürekli açık, özellikle trafiğin yoğun olduğu gündüz saatlerinde açık camlar evinize toz dolmasına yol açar, ayakkabı ile girilen ortamlarda toz oluşması kaçınılmazdır. Soba vb. is yayan ısıtıcıların olduğu ortamlarda toz oluşur. Bu noktalarda alacağınız önlemler sizi temizlikte daha az yorucu bir noktaya götürecektir.
  • Bizden bir uyarı olarak, antistatik sprey konusunu eklemeliyiz. Bu spreylerin tozla mücadeler etkileri olmadığı gibi sağlık açısından da zararlı olabilme ihtimalleri vardır. Zira tozun bir yer konmasını engellerler ancak eve girmesine engel olamazlar. Diğer taraftan kimyasal maddeler içerirler.