Faranjit Nedir

tarafından
5599
Faranjit Nedir

Faranjit Nedir
Boğazda apansız başlayan yanma ve tırmalanma hissi, yutkunmada güçlük ve ağrılı yutkunma, ses kısıklığı , öksürük, ateş, boğaz bölgesinde beliren kabarcıklar, iltihaplı dokular ve ağız kokusu şikayetleriyle kendini gösteren
Faranjit; Latince farenks (yutak) ve itis (iltihap) kelimelerinden oluşur. Boğaz ltihabı demektir. %90’ı viral, %10’luk kısmı bakteriyel olan faranjit, küçük yaştaki çocuklarda da sık görülür. Bakterilerin sebep olduğu faranjitte, belirtiler daha ağır seyreder. Faranjit genellikle kendiliğinden geçer. Faranjit tedavisini, hastalığın belirtileri belirler. Eğer farenjitin sebebi bakteriyel enfeksiyonlarsa, antibiyotik kullanımı işe yarar. Eğer hastalık sebebi  viralse, antibiyotikler ancak 4-5 gün sonra ağrı düzeyine etki ederler. Analjezikler de faranjit tedavisinde etkilidirler.

Kronik Faranjit: Belirli aralıklarla sürekli olarak tekrarlayan faranjitte ateş ve halsizlik gibi şikayetler görülmez. Daha hafif olan ama tam anlamıyla hiç kaybolmayan yahut sık aralıklarla belirgin hale gelen; boğazda gıcık, tırmalanma, yanma, kuruluk hissi, yutkunma güçlüğü gibi şikayetler görülür.

Boğazda hissedilen gıcıklanmayı gidermek için hasta sürekli boğazını temizleme hareketi yapar. Bu da çoğu kez boğazı daha da tahriş eder.

Faranjitin Nedenleri: Virüs ve bakteriler, reflü, boğaz tahrişi, burun tıkanıklığı, sigara ve alkol tüketimi,  alerjenler, saman nezlesi, sinüzit ve kronik öksürük gibi sebepler, faranjite sebep olur.

Faranjit Belirtileri

Halsizlik, yüksek ateş, iştahta azalma, boğazda bulunan lenf bezlerinin şişmesi ve bitkinlik hali ve boğaz ağrısı, faranjitin en genel belirtileridir. Boğazdaki yanma, tırmalanma, kaşıntı, ağrı ve kuruluk hissi, hastaya son derece rahatsızlık verir.  Öksürük, ses kısılması, burun akıntısı; toz, bakteri, yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet de faranjit belirtileri arasında gözlemlenir.

Akut faranjit denilen faranjitte, üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla ilgili belirtiler görülür. Boğaz yanması, kuruluk hissi ve ağrı ile birlikte, ses kısıklığı, yüksek ateş, halsizlik ve burun akıntısı görülür.

Faranjit-Nedir2

Kronik faranjitte ise, boğaz şikayetleri daha az görülür. Boğaz ağrısı vardır; ancak akut faranjitte olduğu kadar ateş ve kırgınlık hissi olmaz. Daha çok gıcık öksürüğü, boğazda yabancı cisim varmış ve onu atmak istiyormuşçasına şiddetli gelen öksürük ve kaşınma hissi baskındır. Hava kirliliği bu durumu tetikler. Akut faranjitte ise enfeksiyon etkilidir. Sık sık tekrar eden akut faranjitin, kronik faranjite dönüşme olasılığı yüksektir. Kronikfaranjitin en belirgin özelliklerinden biri de kuru öksürüktür.

Faranjitte yaşanan uzun süreli, gece uykuyu bölecek kadar şiddetlenebilen öksürük, rahatsızlık veren boyuta geldiğinde acilen bir hekime başvurmak gerekir. Aksi takdirde hastalık grip, kızıl, kızamık gibi farklı rahatsızlıklara da dönüşebilir.

[reklam id=1]

Bebeklerde Faranjitin Belirtileri

Ender görülen bir durum da olsa, bebeklerde de faranjit görülür. Bulaşıcı özelliği olduğundan anaokullarında ve toplu ortamlarda bulaşıp, çoğalır. Genel belirtiler; halsizlik, ani yükselen ateş, kusma, boğaz ağrısı ve karın ağrısıdır. Çocuklarda sık rastlanılan streptokok faranjitinin tedavisi , penisilin grubu antibiyotiklerle yapılır. Çocuklarda penisiline alerji olup olmadığı bilinmiyorsa, gerekli testlerle tespit ettirilmelidir. 24-28 saat içinde antibiyotikler aracılığıyla hastalığın bulaşıcılığı engellenebilir.  Tedavi aşamasında çocukların dinlenmesi ve bol sıvı tüketimi önemlidir. Nadir de olsa bebeklerde de görülme olasılığı vardır. Böyle durumlarda antibiyotik tedavisi gerekir. Bebek ve küçük yaştaki çocuklarda üst damakta küçük lekelerin oluşması, boğaz bölgesinde ve bademcik kenarlarında kırmızılıklar, lenf bezlerine şişkinlik, boyunda beze oluşumu görüldüğünde acilen uzman hekime başvurulmalıdır. Antibiyotik tedavisi uygulanmaması,  zatürre, bronşit, orta kulak iltihabı gibi daha farklı ve ağır hastalıkların oluşmasına sebep olabilmektedir.

Faranjit-Nedir1

Faranjite Ne İyi Gelir?

Faranjit rahatsızlığında ilaç alımının yanı sıra antiseptik özellikli ada çayı ve kekik gibi bitkileri demleyip, balla tatlandırarak içebilirsiniz. Bu, boğazı rahatlatan bir seçenektir. Taze sebze ve meyve tüketerek de faranjitten korunmak ve faranjit tedavisini desteklemek mümkündür.

Farenjit Rahatsızlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

  • Faranjit rahatsızlığında çok sıcak yahut çok soğuk yiyecek ve içecekler tüketmemek gerekir. Çok soğuk ve çok sıcak, boğazda tahriş oluşturur ve faranjiti azdırırlar.
  • Ekşi, acı, baharatlı besinlerden uzak durmak gerekir. Çorba gibi sıvı gıdaları daha çok tüketin.
  • Asitli içecek, demli çay, kahve gibi içecekleri fazla tüketmemek gerekir.
  • Yüksek sesle konuşmak boğazı yorar. Olabildiğinde alçak ses tonunda konuşmalı. Yüksek sesle konuşmak faranjit için zararlıdır.
  • Faranjit hastaları  gece uyandıklarında hastalık sebebiyle kuruyan boğazlarını yumuşatmak için başlarında 1 bardak ılık su bulundurmalılar.
  • Faranjitiniz varsa, sigara içicisi değilseniz bile, sigara içilen ortamlarda bulunmamanız gerekir.
  • Kirli, kapalı ve tozlu ortamlarda bulunmamak gerekir.

Faranjit Tedavisi
Faranjitte sıcak şifalı çay tercih edilebilir. Akut faranjite virüslerin neden olduğu düşünülürse, antibiyotik verilmesi gerekmez.  Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar, antihistaminikler, burun açan spreyler, öksürük kesiciler ve tuzlu su ile yapılacak gargaralar kullanılabilir.

Faranjit Bitkisel Tedavi
İbrahim Saraçoğlu’ndan faranjite bitkisel çözüm olarak, 1 su bardağı suyun içine 1,5-2 yemek kaşığı adaçayı atın. 10 dakika kaynatın. Ilınmasını bekleyin ve süzün. Günde 3 kez uygulayın. 3-4  gün içinde faranjitiniz iyileşecektir.