Fesleğenin Faydaları

tarafından
8729
Fesleğenin Faydaları

Fesleğenin Faydaları

Fesleğen, Akdeniz yemek kültüründe ciddi yere sahip, aroması enfes, kokusu muhteşem baharat bitkimiz. Pekiyi fesleğenin faydaları nelerdir? Fesleğen bitkisi nerde ve nasıl yetişir? Her derde deva bir bitki Fesleğen hakkında bilmek istediklerinizi paylaşıyoruz.

Öncelikle bakalım Fesleğen Nedir ? Fesleğen, aromatik bir çalı bitkisidir. Tek yıllıktır ancak kendi dibine bıraktığı tohumlarından çok kolay tekrar çimlenebilir. İlaç sanayinde ve kozmetikte ciddi kullanım alanına sahip olan bitki, hoş kokusuyla dillere destandır.

Akdeniz bölgesine ait bir bitkidir. Ilıman ve yarı tropik iklimlerde yaşar, ciddi aroması mevcut olup, en çok koku veren bitkiler arasındadır. Türk yemek kültüründe, yemeğin içinde tat verici olarak kullanılmıyor olsa da, Avrupa mutfağında, özellikle İtalyan ve Fransız yemeklerinde çok yoğun olarak hem koku hem tat için kullanılmaktadır.

feslegen faydalari

Pekiyi fesleğenin faydaları nelerdir?

Fesleğen yaş olarak, salata ve yemeklere, kurusu baharat olarak veya çay biçiminde tüketilebilir. Fesleğen çayı siyah çay veya yeşil çay gibi demlenerek içilebilir. Ülkemizde tatlı fesleğen yoğunlukla kullanılır. Tatlı fesleğen,

  • Antioksidandır
  • Mide ağrısına iyi gelir
  • İshali geçirir
  • Mide ülserine karşı kullanılır
  • Hazımsızlığa iyi gelir
  • Uyku sorunlarında kullanılabilir
  • Aft tedavisinde kullanılabilir
  • Kalp damar sağlığına faydalı
  • Dna ahrazları üzerinde etkili

[reklam id=1]

Fesleğen Zararları Veya Yan Etkileri

Ancak, fesleğenin her bitkide olduğu gibi fazla tüketilmesi bir takım sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. İçeriğindeki maddeler, bazı kişiler üzerinde zehirleyici etkisi olduğu rapor edilmiştir, bu nedenle, yemeği yapılıp yenmemeli, çayı ise günlük 1-2 bardağı geçmemelidir.

Her ne kadar binlerce yıldır tüketilen bir bitki olsa da, diğer güncel tüketimlerimiz içerisinde nasıl kontrendike olacağını tam olarak bilmemekteyiz. Keza bilim insanları aşırı tüketiminin kanserojen maddelerin oluşmasında etkili olduğu yönünde şüpheleri vardır ve bu yönde araştırmalar devam etmektedir.

feslegenin faydalari

Her tüketim maddesinde olduğu gibi, fesleğen de, beynelmilel kullanım şekillerinin dışında kullanılmamalıdır. Şifa olarak kullanılan bitkilerin kullanımının abartılması, sadece fesleğende değil tüm bitkilerde ciddi sorunlar ortaya çıkarılabilir.

Ayrıca herhangi bir tedavi görmekte iseniz, bu tür bitkileri destek olarak tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.