Filtre Kahve Nasıl Yapılır

tarafından
5840
Filtre Kahve Nasıl Yapılır

Kahve, dünya genelinde en fazla tüketilen sıcak içeceklerin başında gelir. Değişik kahve çekirdekleri kullanılarak hazırlanan çok sayıda farklı kahve türünden birisi de filtre kahvedir. Ülkemizde de sıkça tercih edilen kahve türlerinden biri olan filtre kahve hakkında merak edilenleri ve yapılışını filtre kahve nasıl yapılır başlıklı bu yazımız ile sizlere aktaracağız.

Filtre Kahve

Damla demleme yöntemi olarak da bilinen filtreleme yöntemi kullanılarak hazırlanan kahve çeşidine filtre kahve adı verilir. Daha çok Kuzey Amerika’da içilen bu kahve türünün hazırlanmasında özel filtreli kahve makinelerinden yararlanılır. Orta kalınlıkta çekilmiş kahve çekirdeklerine sıcak su temas etmesi ile çekirdeklerin içeriğindeki aroma ve yağ asitlerinin suya geçmesi yöntemi ile elde edilen bu kahve türü, bol miktarda kahve tüketmek isteyenler için son derece idealdir. Damak tadına göre diğer kahve türlerinde olduğu gibi sütlü, sade ya da şekerli olarak hazırlanabilen filtre kahvelere zaman zaman farklı malzemeler de eklenip değişik tatlar elde edilebilir.

[reklam id=1]

Filtre Kahve Yapımı

Filtre kahve yapımı çay demlemeye benzer bir kahve türüdür. Genelde özel kahve makinesi ya da filtreli presli demliklerde hazırlanan filtre kahve için orta kalınlıkta kahve çekirdekleri kullanılır. Çok kalın çekirdekler, sıcak sudan fazla etkilenmeyip tam kahve tadını veremeyeceği gibi ince kalınlıkta olanlar kahve filtresini tıkayıp zarar verebilir. Kahve için kullanılacak olan kahve çekirdeğinin yanında suyun da önemi büyüktür. Filtre kahve yapımı için mutlaka çeşme suyu yerine içme suyu olarak kullandığınız sudan kullanmalısınız. Aksi halde çeşme sularının içeriğinde olan kireç ve klor kahve tadını değiştirebilir. Hazırlamak istediğiniz tada göre şeker ya da diğer malzemelerin de kalitesine dikkat etmeniz, lezzet açısından son derece önemlidir.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır 1

 

Filtre Kahve Nasıl Hazırlanır?

Filtre kahve yapımı için gerekli malzemeleri hazır ettikten sonra ilk olarak kahve makinesinin demleme gözüne her fincan için 1 yemek kaşığı kadar filtre kahve koyun. Hazırlamak istediğiniz fincan sayısına göre suyu ocakta kaynatın. Kaynayan suyu 2 dakika kadar bekletip kahve çekirdeklerinin üzerine yavaşça dökün. Kahveler ile suyun birleşmesi için 5 saniye kadar kaşık ile karıştırın. Sonrasında makinenin kapağını kapatın ve 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Süre sonunda hazır hale gelen filtre kahveyi istediğiniz malzemeler ile birleştirip servis edebilir ya da tüketebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, hazırladığınız filtre kahveyi en fazla yarım saat içinde tüketmenizdir.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır 2

Evde Filtre Kahve Nasıl Yapılır

Filtre kahve, demlenme yöntemi ile hazırlandığı için genelde özel makine ile hazırlanır. Ancak evinde ya da işyerinde kahve makineniz yok ve filtre kahve içmek istiyorsanız, bunu çok pratik bir yöntemle gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için kahve makinelerine özel olarak hazırlanan filtre kağıtlarını kullanabilirsiniz. Eğer tekli fincan ya da bardakta yapacaksanız kahvenizi filtre kağıdını bölerek kullanabilirsiniz. Kahveyi hazırlayacağınız kabın içine havada kalacak şekilde kağıdı yerleştirip yanlarından dışa doğru kıvırın. İçine önce kahveyi daha sonra da kaynamış suyu ekleyip 5 dakika demlenmesini bekleyin. Süre sonunda tıpkı makinede yapılmış gibi lezzetli bir filtre kahve içebilirsiniz.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır 3

Sütlü Filtre Kahve

Sütlü filtre kahve yapımı, diğer sütlü kahvelere göre biraz daha değişiktir. Diğer kahve çeşitlerinin sütlülerinde kahve hazırlanırken eklenen süt, bu kahve çeşidinde sonradan ekleniyor. Sütlü filtre kahve için ilk olarak sade filtre kahveyi hazırlayın. Hazırladığınız kahvenin üzerine damak tadınıza göre sıcak süt ekleyerek sütlü filtre kahveyi hazır edebilirsiniz. Filtre kahvede demleme yöntemi kullanıldığı için ve süt ile de demleme yapılamayacağı için süt sonradan ilave ediliyor. Sadesine oranla daha hafif olan sütlü filtre kahvenin içine farklı aromalı malzemeler katıp daha hoş bir lezzet elde edebilirsiniz.