Fitil Nedir Ne İşe Yarar?

tarafından
2721
Fitil Nedir Ne İşe Yarar?

Tıp dilindeki adı süppozituvar olan fitil, ilaçların anüs yolu ile vücuda verilmesi amacı ile kullanılan preparat çeşididir. Hemen hemen 35 derece gibi bir sıcaklıkta eriyen kakao yağı, stearat veya poliglikolden oluşan ve su ile yağda çözünebilen maddeleri içeren fitil, düz bağırsakta erimekte ve etken maddelerin toplardamarlardan emilerek kana karışmasını sağlamaktadır.

Fitil, genel olarak vücuda anüs yolu ile alınan mumlu ya da jelli maddeye verilen isimdir. Göden bağırsakta bulunan ılık mukoza zarlarına dokunur dokunmaz erime özelliği gösteren fitilin,  bu şekilde içeriğinde bulunan ilaç maddesinin hemen çözülümü gerçekleşmekte ve sonrasında ise bağırsaklar tarafından çok kolay bir şekilde soğurulabilecek bir hal almaktadır. Bu sebep ile de fitil, ilaçların soğurulmasını daha kolay hale getirmeye yarayan bir araç olmaktadır.

Fitiller bölgesel olarak kullanılan herhangi bir ilacın, yoğun uygulamaları için çok fazla faydaya sahip olmaktadır. Buna örnek vermek gerekirse, göden bağırsak iltihaplanmaları üzerinde steroid içerikli fitillerin faydası çok fazla olmaktadır. Bunun yanı sıra, belirtileri arasında acı ile yanma da olan basur rahatsızlığının tedavi edilmesi amacı ile de fitil kullanılmaktadır.

Fitiller birtakım durumlarda mide üzerinde rahatsız edici ilaçların yerine de kullanılmaktadır. buna örnek olarak, bazı kişilerin mideleri aspirine karşı duyarlıdır ve bu kişiler midelerini rahatsız eden ilaçları kullanmak yerine fitil kullanmayı tercih etmektedir. Bunun yanı sıra, hastada mide bulantısıyla gelen kusma olması halinde de ağız yolu ile ilaç verilmemektedir ve böyle bir durum olması halinde hastaya fitil verilmekte ya da kalçadan iğne yapılarak tedavi sağlanmaktadır.

Astım rahatsızlığı olan hastaların birçoğu yanlarında astım krizleri için hazırlanmış olan özel fitillerden bulundurmaktadır. Hastada nefes darlığı olması halinde ve hastanın soluk alıp vermede güçlük çekmesi halinde bu fitillerden tek bir tanesi dahi hastayı rahatsızlığından kurtarmak için yeterli olmaktadır.

[reklam id=1]

Fitillerin bir başka faydası ise, çocuklar üzerinde uygulanmaları halinde ortaya çıkmaktadır. Bazı çocuklar hap yutmayı sevmemektedir ve böyle bir durumda anüs yolu ile bu çocuklara fitil verilmektedir. İlaçların neredeyse tamamı fitil şeklinde kullanılabilmektedir. Müshillerin ve yatıştırıcı özelliği olan ya da ağrı kesici ilaçların da fitilleri bulunmaktadır.

Fitil kullanmanın zor bir yanı bulunmamaktadır. Fitil kullanımı esnasında hasta sol tarafına yatmakta ve butlarını ayırmaktadır. Ardından ise fitil yavaş bir şekilde anüsten iç kısma doğru itilmektedir. Doktorlardan bazıları fitil koyma esnasında sağlığa uygunluk açısından eldiven kullanımının doğru bir davranış olacağını söylemektedir. Fitil koyan kişi kadın ise, fitil koyma esnasında tırnaklarının hastaya zarar vermemesi için dikkat etmeleri gerekmektedir.

Fitilin yerleştirilmesinin ardından hasta olan kişinin birkaç dakikalığına dinlenmesi gerekmektedir. Çocuk hastalarda ise, annenin çocuğun butlarını bir süreliğine birleştirilmiş vaziyette tutmasında fayda vardır. Müshil olarak kullanılmakta olan fitillerin uygulanmasının ardından dışarıya çıkma ihtiyacı belirebilmektedir. Bunun yanı sıra diğer fitilleri buna benzer bir etkisi bulunmamaktadır.

Fitil Nedir Ne İşe Yarar?

Vajinal fitil ne işe yarar?

Vajinit, yani vajinal akıntı tedavisinde hastaların ilaç kullanılan süre boyunca cinsel ilişkiden kaçınmaları gerekmektedir. Kullanılan vajinal ovüller yani fitiller mümkün olan en derin noktaya konulmalıdır. Fitillerin genellikle akşam kullanılması tavsiye edilmektedir. Böylece uyumadan önce konulabilir ve kayması engellenerek sağladığı fayda maksimize edilmiş olur. Kremler ise vajinanın içerisine sürülmez, sadece kaşıntı olan bölgeye sürülmektedir. Bu kremlere vajinanın içerisine aplikatör ile sürülen kremler dahil değildir.

Kadınlar genellikle vajinal fitil kullanmak konusunda çekinceler yaşamaktadırlar. Fitili yerleştirirken canlarının acıyacağını ya da doğru yere yerleştiremeyeceklerini düşünmektedirler. Ancak doğru bir kullanımla fitil kullanımı kadınlara hiçbir şekilde acı vermemekte ve akıntıya sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Vajinal fitil genellikle kadın hastalıkların ortaya çıktığı dönemlerde yalnızca uzman doktor tarafından verilen ilaçlar ile kullanımı yapılması gerekir. Doktorunuz size bir ya da iki adet fitil verecek ve bunu gündüz ya da gece istenilen saat dilimlerinizde uygulamanızı isteyecektir. İlk bakışta fitil sizi korkutabilir ama doğru uygulama yöntemi ile canınız hiç acımayacak.