Fitness Omuz Hareketleri

tarafından
225
Fitness Omuz Hareketleri

Omuz kasları insan vücudunda en zor gelişen kaslardır. Bu kasların gelişmesi ve güçlenmesi için uygulanan özel hareketlere fitness omuz genişletme hareketleri adı verilir. Bu hareketler uygun ağırlık ve aletler ile birlikte fitness salonlarında yapılabildiği gibi evde de özel çalışmalar ile yapılabilir. Ön, arka ve orta omuz kaslarının çalışmasını sağlayan en kolay ve etkili omuz hareketlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Fitness Omuz Hareketleri

Fitness sağlıklı ve fit bir vücut için uygulanan spor çalışmalarıdır. Vücudun farklı bölgelerindeki kasların çalıştırılması ve güçlenmesini sağlayan bu spor, omuz kaslarının gelişiminde de önemli etkiye sahiptir. Kasların güçlenmesi ve sıkılaşmasını sağlayan omuz hareketleri fitness çalışmalarını ve bu egzersizlerde kullanılan bazı özel hareketleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

[reklam id=1]

Front Press Hareketi: Sırt düz şekilde iken sehpanın üzerine dik olarak oturun. Barı göğsünüzün üzerine gelecek şekilde tutun. Bu aşamada nefes alın. Barı dizlerinizi bükmeden başınızın üzerine doğru itin ve nefes verin. Bu şekilde hareketi tekrar edebilirsiniz. Ayakta da aynı hareketi yapabilir, etkisini aynı şekilde görebilirsiniz. Bu hareket ön omuz kaslarını sıkılaştırır.

Fitness Omuz Hareketleri 1

Back Press Hareketi: Sırt dik olarak sehpaya oturun ve barı ensenizde olacak şekilde tutun. Nefes alın, barı dik olarak başınızın üzerine itin ve daha sonra ilk pozisyona gelin. Nefes verin. Bu şekilde hareketi tekrar edin. Arka omuz kasları için etkili olan bu hareketi ayakta da yapabilirsiniz.

Lateral Raises / Side Lateral Raise Hareketi: Yine omuz geliştirme fitness çalışmalarında adı sıkça duyulan bu hareket için ayakta durun ve her iki elinize birer adet aynı ağırlıkta dambıl alın. Dambıl elinizde kollar aşağıdayken ikisini birden yanlara doğru açın ve omuz hizasına kadar kollarınızı kaldırın. Nefes verin ve ilk pozisyona geri dönün. Bu hareket özellikle orta omuz kaslarını geliştirir.

Fitness Omuz Hareketleri 2

Dumbbell Front Raises Hareketi: Ayakta dik durun ve iki elinize de birer adet dambıl alın. Dambıllar baldır hizasında iken nefes alın. Sıra ile sağ kolu dirseklerinizden bükmeden omuz hizasına kaldırın, nefes verin. İlk pozisyona dönüp nefes alın ve diğer kol için de aynı şeyi uygulayıp devam edin.

Barbell Front Raises Hareketi: Ayaklar hafif açık, sırt dik pozisyonda barı baldır hizasında tutun. İki elinizle barı sıkıca tutun ve kollar gergin olarak barı başınızın üzerine kaldırın. Nefes verin ve ilk pozisyona dönüp yeniden nefes alın.

Fitness Omuz Hareketleri 4

One Arm Dumbbell Press Hareketi: Sehpa üzerine oturun ve dambıları omuzlarınızın üzerinde tutun. Nefes alın, sağ elinizdeki dambılı kaldırabileceğiniz kadar yukarı kaldırın ve nefes verin. İlk pozisyona dönüp diğer el için de aynı hareketi tekrar edin. İsterseniz dambılların ikisini birden de kaldırabilirsiniz.

Side Lying Lateral Raises Hareketi: Yan olarak yere ya da sehpa üzerine uzanın. Dambılı elinize alın. Nefes alın, dambılı yandan yukarı doğru kaldırın, nefes verin ve ilk pozisyona geri dönün. Bunu ilk olarak sağ bölgeniz, daha sonra sol bölgeniz için uygulayabilirsiniz. Hareketlerin sayısını kendi vücut gücünüze ve alışkanlığına göre belirleyebilirsiniz.

Fitness Omuz Hareketleri 5

Omuz kası geliştirmek için en fazla kullanılan fitness omuz hareketleri isimleri ve uygulanışlarını kısaca bu şekilde sıralamak mümkün. Siz de evde dambıllar ile bu özel hareketleri yapabilir ya da spor salonlarındaki aletleri kullanarak omuz kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Hareketlerin seçiminde çalıştırmak istediğiniz kasları doğru belirlemek ve bu kaslara yönelik hareketlere ağırlık vermek önemlidir.