Fiyonk Nasıl Yapılır

tarafından
5880
Fiyonk Nasıl Yapılır

Fiyonk Nasıl Yapılır

Herkes çocukluğunda en az bir kere kurdeleden veya farklı bir kumaştan kurdele yapmıştır. Çünkü bu önemli bir durumdu herkesin ya bebeğine yada hediye edeceği bir eşyasına fiyonk yaparak takması gerekirdi.  Fiyonk kadınların ve çocukların hemen hemen her yerde kullanmış oldukları çeşittir. Okullarda ki aktivitelerde veya evde ki eşyaların süslenmesinde bir çok etkiye sahip olarak kullanılan fiyonklar bazen kişinin yapmasını zorlaştırabiliyor. Oysa ki yapımını bildikten sonra kolay şekilde hazırlanan fiyonklar hem elbiseler hem de ev dekorasyonuna  farklı havalar katabilir.

Evde fiyonk yapımı ve fiyonk yapma işi çok zevkli iştir. Kelebek şeklinde bağlanan atlas ya da farklı tür kumaşların kullanımı ile oluşturulan kurdeleye fiyonk denir. Fiyonk tokaları çocuklarda çok şık durmaktadır. Fiyonk tokaları ile balık fiyonk tokaları, ayıcık fiyonk tokalar, kaplumbağa fiyonk tokalarla birbirinden ilginç ve çok şirin fiyonklar yapılabilir. Tokaların yanı sıra kıyafetlerin de vazgeçilmezi olan fiyonklar, estetik görüntünün en önemli unsurlarındandır. Evde istediğiniz kumaşlardan yapacağınız fiyonklar ile sizlerde farklı olabilirsiniz. Fiyonk yapımını bizim toplumumuz her alanda kullanmaktadır. Pastacılık sektöründe de önemli bir alana sahip olan fiyonk, pasta ve kurabiyelerinde de görüntüsünü güzelleştirmektedir. Kurdeleden fiyonk yapımı için evdeki kurdele veya kumaşlardan yararlanabilirsiniz.  Kalitesine ve şekline göre de farklılık gösteren kumaşlar sizlere istemiş olduğunuz çeşitte şekil sunacaktır.

[reklam id=1]

Kurdeleden Fiyonk Yapımı

Kurdeleden fiyonk yapmak  için sevdiğiniz renk kurdele seçmeniz gerekir.  Daha sonra işaret parmağınızı ve orta parmağınızı kullanarak fiyonk yapabilirsiniz.  Bunun için sol elin iki parmağı size bakacak şekilde açılır ve kurdeleden belli bir miktar 10 cm açıkta bırakılacak şekilde, iki parmağa kurdele sarılır. Kurdele baş parmağın alt tarafından dolanarak tekrar baş parmağın üstünden dolanır ve orta parmağın arkasından dolanıp uç tarafı iki parmağın boşluğundan çıkarılır. Burada amaç kurdeleye kelebek şekli vermektir.  Kelebek şeklini alan fiyonk kurdeleyi düzgün şekilde tutturduktan sonra ister elbiselerde aksesuar olarak isterseniz çocuklarınızın tokalarında süs olarak kullanabilirsiniz. Renk renk çeşit çeşit yapmış olduğunuz fiyonklar ile evinize de süsler yapabilirsiniz.  Kurdeleden çok çeşit fiyonk yapabilirsiniz. Ayrıca evde kurdeleden kelebek fiyonk yapımı olarak da biliniyor.

Kurdeleden Fiyonk Yapimi Kumaştan Fiyonk Yapımı

Çatal kaşıkla da fiyonk yapılabilir bunun için gerekli malzemeler de çok basit bir çatal ve istenilen kumaş parçası. Çatalı elinize alarak kurdeleyi bir alttan bir üstten çatalın boşluklarına dolayın. Bu döngüyü 3 kez yaparsanız kelebek biçimli Fiyonk şeklini almaya başlayacaktır. Daha sonra çatalın ortasından geçirerek bir düğüm atmanız yan tarafları eşit boşluklara sahip fiyonk ortaya çıkacaktır. Fiyonk yapımı evde deneme yanılma yöntemi ile kolayca yapılabilir. İsterseniz 4 parmağınıza birkaç kat olacak şekilde kalın kurdele sarın ve sarma işlemi bittikten sonra tam orta noktaya makasla çentik atın. Sonra bir tel yardımı ile çentik attığınız alanın etrafını sıkıca bağlayın. Telin fazla kalan kısmını kesin.  Ayrıca istediğiniz bir iple de fiyonk yapabilirsiniz aynı çataldaki gibi çatalın etrafına dolayın ve kesin bu kadar fiyonkunuz hazır.

Kumastan Fiyonk Nasil Yapilir

Fiyonk yapımı için atlas kurdele, tül, saten etamin kaşe pamuklu bez dahi kullanabilirsiniz. En çok kullanılan saten kurdeledir. Çocuklara toka olarak ya da hediye edeceğiniz bir eşyayı kutularken kutunun kapağını süslemek için kullanacağınız fiyonk yapımı  çok çeşitli şekillerde yapılabilir. Eğer bir elbise tasarımcısı iseniz fiyonklarda sizlerin vazgeçemeyeceğiniz  aparatlar arasında. Özellikle çocukların elbiselerini süsleyen fiyonklar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Her zaman farklılık arayan kişilere farklı çözüm olanakları sunan fiyonklar, evdeki malzemeler ile kolay şekilde yapılabiliyor.  Fiyonk ayakkabıların üst kısmına da yapıştırılırsa daha estetik ve şirin bir görünüm katacaktır.

Fiyonk Nasil Yapilir