Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

tarafından
325
Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Fizik tedavi, kireçlenme, romatizmal nedenlerle ve felçli hastaların kas – sinir sistemlerinin işlevlerinin yeniden kazandırılmasında uygulanmaktadır. Fizyoterapistlerin özel fizik tedavi aletleri ile yaptığı, kas ve iskelet sistemine uygulanan bir yöntemdir.

Zarar görmüş eklem ve yumuşak dokuların tedavisi, bel ve boyun fıtıklarının tedavisi, kireçlenme, eklem ağrıları ve felç durumlarında fizik tedavi yapma gereklidir. Nörolog veya ortopedi uzmanlarının uygun görmesi halinde sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır.

Fizik tedavi, ağrılı ve hasarlı bölgeye fizik tedavi aletleri kullanılarak belirli elektrik akımları verilerek uygulanır. Sıcak ve soğuk kompresler uygulanarak masaj yapılır. Fizik tedavinin süresi, ne tür ve nasıl olacağı fizyoterapist tarafından belirlenir.

[reklam id=1]

Tedavi sırasında magnetoterapi, ozon tedavisi, traksiyon, mezoterapi, kas güçlendirici, ultrason gibi fizik tedavi aletleri kullanılarak iyileşme sağlanır. Bunların yanı sıra evde fizik tedavi hareketleri de tedaviyi tamamlamaktadır. Fizik tedavi yapmada sıcak ya da soğuk su uygulaması, masaj, hareket, elektrik, ışın tedavisi birlikte uygulanmaktadır. Fizyoterapist rahatsızlığın türüne ve derecesine göre en uygun yöntemleri sırası ile uygulamaktadır.

Fizik Tedavi Nasıl Yapılır? 2

Fizik tedavi sonrası hasta kendini korumalı, ağır kaldırmamalı, ağır iş yapmamalı ve dinlenmelidir.

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Boyun bölgesinde ağrı, kasılma gibi nedenlerle doktor tarafından boyun fıtığı teşhisi konan hastalara kas spazmlarını çözücü, ağrıları azaltıcı, boyun bölgesinin rahat hareket etmesini sağlayıcı fizik tedavi yöntemleri uygulanır. Fizik tedavi aletleri ile 2 veya 3 hafta sürecek seanslarda boyundaki hasarlı bölgelere elektrik akımı, sıcak uygulamaları, ultrason tedavisi, traksiyon ve vakumlu tedaviler uygulanır. Ayrıca bu tedaviye destek amaçlı evde fizik tedavi egzersizleri uygulanır.

Boyun fıtığı tedavisinde en az iki hafta boyunca her gün 1 saat uygulanan fizik tedavi sonucunda doktor yeniden hastayı kontrol ederek neler yapılması gerektiği hakkında bilgilendirir.

Fizik Tedavi Nasıl Yapılır? 3

Evde Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Evde fizik tedavi, fizyoterapist eşliğinde yapılabileceği gibi fizyoterapistin önerdiği egzersizlerin uygulanması ile yapılır. Evde profesyonel fizik tedavi yapma, manuel terapi ve egzersizler olabileceği gibi elektrik akımları uygulaması da yapılması mümkündür. Özel eğitimli fizyoterapistler hastaların evlerine fizik tedavi aletleri ile giderek tedavilerini gerçekleştirmektedirler.

Evde fizik tedavi yapma bazı açılardan çok daha avantajlıdır. Özellikle fizik tedavi sonrası hastanın evine ulaşmak için yolda zaman geçirmekte ve dinlenememektedir. Evde fizik tedavi uygulandığında hasta çok daha rahat hissetmekte ve tedavi sonrası tam olarak dinlenebilmektedir. Özellikle kış aylarında fizik tedavi sonrası soğuk hava etkisi tedaviyi olumsuz yönde etkileyeceğinden üşütme gibi sorunlar evde fizik tedavi yapma ile ortadan kalkmaktadır.

Özellikle hastanın felç olması, sağlık merkezine ulaşımda oldukça zordur. Bu gibi durumlarda evde fizik tedavi yapma çok daha sağlıklı ve kolay olmaktadır. Ev ortamında hem hasta daha rahat olmakta hem de fizyoterapist hastası ile daha iyi ilgilenebilmekte ve birebir iletişim kurmaktadır.

Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Fizik tedavi ücretleri yapılacak işlemlere ve bölgeye göre değişmektedir. Sağlık bakanlığına bağlı devlet kuruluşlarında SGK kapsamında olan fizik tedavi, SGK ile anlaşması bulunan özel kuruluşlarda da ücretsiz yapılabilmektedir. Ancak evde fizik tedavi yapma ve özel fizyoterapistten birebir tedavi alma açısından hastanelere göre fizik tedavi ücretleri biraz daha fazladır.

Evde fizik tedavi ücretleri daha fazla olmasına rağmen yol ücretleri ve hastaneye ödenecek tutarlar hesaplandığında vereceği konfor ve sağlık açısından mümkünse evde fizik tedavi yapma daha avantajlıdır. Eğer mümkün değilse zaten doktor hastasını en uygun merkeze yönlendirmektedir.