Folik Asit Faydaları

tarafından
433
Folik Asit Faydaları

B vitaminleri ailesine dâhil olan folik asitin popülaritesi özellikle son birkaç yılda daha da arttı. Öyle ki, hamileler başta olmak üzere birçok kişi bu vitaminleri kullanmaya başladı. Peki, folik asit ne işe yarar? Folik asit, vücudun ihtiyacı olan ve vücut sisteminde oldukça önemli yere sahip olan vitaminlerdir ve bu vitamini vücudunuza dâhil etmeniz için bazı gıdaları yemeye özen göstermelisiniz. Örneğin, yaprakları yeşil olan sebzeler başta olmak üzere, tam buğday içeren ürünler, hemen herkesin çok sevdiği patates hatta kuru fasulye başta olmak üzere kuru baklagiller bu gıdalardan bazılarıdır. Tabi muz ve portakal gibi kış meyvelerini de unutmamak gerekir.

Bir diğer önemli nokta ise hamilelikte folik asit kullanımıdır. Birçok kişinin aksine anne adaylarının gebelik dönemlerinde neden folik asit kullanmaları gerektiğini bilmeyenler olabilir. Bu durumun en anlaşılır şekilde anlatımı şu yöndedir. Folik asitin içinde bulundurduğu vitamin anne karnındaki bebeklerin gelişimlerini olumlu yönde etkiler ve bebeklerin felç olma gibi risklerini neredeyse ortadan kaldırır. Tam da bu sebepten ötürü anne adaylarının folik asit kullanımı son derece önemlidir.

Solgar folik asit faydaları elbette sadece hamilelere özel değildir. Mesela yapılan araştırmalar gösteriyor ki, folik asitin içinde bulunan gıdaları düzenli olarak tüketen kişilerin kalın bağırsak gibi hayati risk taşıyan hastalıklara neredeyse yakalanmadıkları görülmüştür. Hatta sonuçlar sadece bununla da sınırlı değil. Kadınların korkulu rüyası olan rahim boynu kanserini de önlediğine dair bazı bilgiler elde edilmiştir. Folik asit kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda büyük rol oynadığından kansızlık sorunu yaşayan insanların da imdadına yetişiyor.

[reklam id=1]

Son yıllarda hamile bayanların doktorlarının tavsiyesi doğrultusunda folik asit kullanımı bazı kimselerin aklına folik asit hamile kalmaya yardımcı olur mu? Sorusunu getiriyor. Aslında tam olarak bu soruya evet ya da hayır demek doğru olmaz. Uzmanların da sürekli olarak belirttiği gibi önemli olan folik asiti kullanmaya başladığınız zamandır. Yani hamile kaldıktan sonra kullanmak yerine hamile kalmayı düşünen bayanların kullanmaya başlaması çok daha uygun olacaktır. Gebe kalmaları durumunda bebeklerinin en başından itibaren sağlıklı gelişimine faydalı olacaktır.

Hamilelikte folik asit kullanımının düzenli olması hem anne adayı hem de bebeği için oldukça faydalıdır. Gerek hamileliğe bağlı kansızlık sorununun üstesinden gelmek için gerekse de bebeğin sağlıklı vücut gelişimi için son derece önemli olan bu vitamin normal insanlar için de önem arz ediyor. Yani sadece gebelik döneminde hap ya da benzeri şekillerde tüketmek değil, normal şartlar altında da B vitamini grubundan olan bu vitamini doğru besin gruplarından alabilirsiniz.

Folik Asit Faydaları 1

Solgar folik asit faydaları arasında elbette en başta sayılabileceklerden biri kansızlığı önlemesidir. Fakat tam da bu noktada gözden kaçırılmaması gereken bir ayrıntı var ki o da folik asitin kulanım miktarıdır. Yani ne çok az ne de çok fazla kullanmak gerekiyor. Kansızlığı önlemesi amacıyla fazla alınması halinde ters bir etki yaratarak kansızlığı gizleyip sonrasında ortaya çıkmasına sebep olabilir. Kısacası folik asit ne işe yarar? Sorusunun cevabı olarak da aynı şeyleri söylemek mümkündür. Hamilelerde bu süreci kendileri ve bebekleri için en sağlıklı şekilde atlatabilmelerine yardımcı olurken, diğer insanlar için de rahim boynu ve kalın bağırsak kanserine engel olma özelliğine sahiptir. Tabi kırmızı kan hücrelerinin oluşumundaki rolünü de unutmamak gerekir. Hal böyleyken de folik asitin doğru zamanlarda doğru miktarlarda kullanımı son derece önemliyken eksikliği halinde yaşanabilecek durumlarda gün gibi ortadadır. Bilinçli olmak ve hamileyken bebeğinizi normal şartlarda da kendinizi korumak için folik asitin faydalarını göz ardı etmeyin.