Folik Asit – Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

tarafından
1485
Folik Asit – Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Folik Asit Nedir?
Folik asit, B grubuna dahil olan ve suda çözünebilen bir vitamindir. Bu isim işlenmiş gıdalarda olan haline verilen isimdir. Doğal gıdalarda bulunan haline folat adı verilir.

Folik Asitin İçinde Ne Var? Genetik kodlamamızın ve genetik şifrelerimizin yapıtaşı olan DNA’nın üretilmesinde görev alan folik asit, kan hücrelerimizin ve sinir sistemimizin dokularının oluşumunda ve gelişmesinde en etkin görevi üstlenmiş durumda olan B vitamini türevidir.

Folik Asit – Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Folik Asitin Bebeğe Faydaları Nelerdir? Folik asitin DNA üzerindeki etkisinden bahsedince, yeni doğanlar üzerindeki tesiri de kendiliğinden ortaya çıkıyor kuşkusuz. Folik asit bebek gelişimi üzerinde son derece etkin olup, hücre çoğalması, protein sentezi, kemik iliğinin görevini yerine getirmesi gibi hayati gelişimleri yerine getirir.

Bebeklerdeki hızlı hücre bölünmesi devresinde DNA ve RNA üretimindeki büyük rolü nedeniyle folik asit tüketimi son derece önemlidir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, hamilelik devresinde anne adayının yeterli miktarda folik asit tüketiminin, bebekte sakat doğumları büyük ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır.

Folik asit eksikliği durumunda, merkezi sinir sitemi anomalileri, farklı derecelerde gözlemlenebilir. Spina Bifida denilen ayrık ve açık omurga anomalisi ile, bebeğin kafatası ve beyninin yeteri kadar gelişemediği durumlara kadar pek çok olumsuzluk yaşanabilir.

Folik Asit Eksikliği

En sık karşılaşılan sorun, nöral tüp defektleri, döllenmeden sonraki 21. Ve 27. günlerde ortaya çıkar. Eğer anne adayı bu dönemde hamile olduğunu fark etmezse ve folik asit alımı olmazsa, nöral tüp defekti görülme ihtimali 2000 doğumda 1’dir. Folik asitle desteklenen bir beslenme programıyla bu ihtimal yüzde 50 hatta yüzde 75’e kadar geriletilebilir. Hamile kalmadan 3 ay evvelden folik asit kullanımına başlamak gerekir. Çocuklarda yarık damak ve kalp bozukluğu çeşitlerinden bazılarının, folik asit alımı azlığına dayandırıldığı belirtilmektedir.

Folik Asit Alımına Ne Zaman Başlamalı? Folik asit, bebeğin sinir sistemi ve özellikle beyin gelişimi için son derece mühim olduğundan, anne adayı tarafından hamilelik süreci başlamadan alınmalıdır. Hamileliğin başlamasından 3 ay önce folik asit alımına başlanıp, hamileliğin 3. ayı tamamlanana kadar  günlük ortalama 400 mikrogram folik asit önerilir. Folik asit vücutta depolanan bir vitamin olmadığı için her gün düzenli olarak alınması gerekir.

[reklam id=1]

Folik Asit İçeren Besinler

Yeşil yapraklı tüm sebzeler folik asit açısından oldukça zengindir. Özelikle ıspanak, brokoli ve Brüksel lahanası; ayçekirdeği, kabak çekirdeği, fındık, fıstık, badem, ceviz, sakatatlardan karaciğer ve böbrek, yumurta, tahıllar, bira mayası, mavi-yeşil yosun,  maydanoz, nane, baklagiller, özellikle fasulye, mercimek, bezelye ve tohumlu gıdalar, folik asit içerirler.

Hamilelikte Folik-Asit-Kullanımı1

Tavuk, kuzu ve karaciğer tüketimi, bu gıdaların içindeki yüksek oranlı A vitamini sebebiyle, hamile kadınlara önerilmez. Zira A vitamini, hamile kadınlarda fetusa zarar vereceği için uzak durulması gereken bir vitamindir.

Folik Asit Eksikliği Nasıl Belirti Verir?

Folik asit eksikliği, anemi (kansızlık) olarak belirti verebilir. Anemi belirtileri ise, yorgunluk, halsizlik, efor sarfiyatı durumunda nefes darlığı, ciltte solgunluk durumlarıdır. Folik asit eksikliği dilden de anlaşılabilir. Dil ağrılı ve kırmızıdır. Üzerindeki pürtüklerden yoksun ve pürüzsüzdür. Folik asitçoğu kez bariz belirtilerden ziyade, kan testleri neticesinde tespit edilebilen bir yoksunluk durumudur. Hafif folik asit eksikliğinde depresyon hali görülebilirken; ileri derecede folik asit eksikliğinde sinir sistemi hasar görür, periferik nöropati gözlemlenebilir.

Hamilelikte Folik-Asit-Kullanımı3

Folik Asit Yan Etkileri

Folik asitin yüksek dozda alımı, ishal, döküntü, karın krampı, uyku bozukluğu, sinirlilik hali, bilinçte bulanıklık, mide rahatsızlıkları, nöbetleri gaz, heyecanlanma gibi yan etkilere kapı açabilir.

Folik asitin, kalp sorunları yaşayan kişilerde kalp krizi riskini arttırdığı bilinmektedir. Ayrıca yüksek doz folik asit alımının erkeklerde prostat kanseri riskini de tetiklediği de olasılıklar arasındadır.

Folik Asit Kilo Aldırır mı? Folik asit, DNA metabolizması  ve aminoasit metabolizması işlevlerindeki etkin görevi sebebiyle kilo verme noktasında da fayda sağlar. Folik asitB12 ve C vitamini ile insülin hormonunun normal seyrinin devamını sağlar. Kandaki insülinin dengede oluşu, vücuttaki yağ yakımı için hayli önemlidir. Bu seyir sağlıklı işlediğinde, vücut yağ depolamak yerine yağ yakar. Bu sebeple folik asit, yeterli miktarda alındığında kilo aldırmak şöyle dursun, kilo vermeye bile yardımcı olur.

Folik Asit Fiyatı: Eczanelerden temin edilebilecek FOLIC PLUS 400 mcg 90 tablet 8.84 TL’den satılmaktadır.