Folik Asit Nelerde Bulunur?

tarafından
1933
Folik Asit Nelerde Bulunur?

Vitaminler, insan sağlığı için önemli değerlerdir. Bu değerler arasında yer alan B vitamini grubu elemanlarından folik asit de aynı şekilde insan sağlığı için büyük önem taşır. Daha çok hamilelik dönemi ile birlikte adı duyulan folat asit, aslında B9 vitaminine verilen addır. Her insan ihtiyacı bulunan bu vitamin, gebelik döneminde bebeğin de gelişimi için önem taşır. Bu nedenle gebelikte folik asit takviyesi yapılması şarttır.

Hamilelikte folik asit kullanımı, bebeğin bedensel ve zeka gelişimi için gereklidir. Planlı gebeliklerde genelikten 3 ay önce kullanılmaya başlanması önerilen bu vitaminin en az hamileliğin 3. ayına kadar alınması gerekir. Sonraski dönemlerde annenin beslenmesi ve gebelik durumuna göre takviyeye devam edilip edilmeyeceğine anne adayının doktoru testler sonucunda karar verir. Kapsül şeklinde alınabilen bu vitamini, gebelik sonuna kadar almamak için folik asit yönünden zengin besinler ile beslenmek gerekir. Hem anne adayları, hem de folik asit eksikliği yaşayanlar için bugün folik asit nelerde var sorusunun cevabını araştırdık.

Folik asit, özellikle yeşil renkli besinlerde çok bulunan bir vitamindir. Koyu yeşil yaprakları bulunan sebzelerde yüksek oranda bulunan bu vitamin, turuncu renkli meyvelerde de bol miktarda bulunur. Unutkanlık, kansızlık, yorgunluk, bitkinlik, baş dönmesi, nefes darlığı, kilo kaybı, çarpıntı, iştahsızlık gibi durumlarda eksikliğinden şüpheleneceğiniz bu vitamini, meyve ve sebzelerden doğal yollar ile alabilirsiniz. Gün içinde ya da yemeklerde bol miktarda B9 vitamini içeren besinler tüketmeniz halinde kısa sürede bu sıkıntılarınızdan kurtulup kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Sebzeleri çiğ olarak salata içinde kullanabileceğiniz gibi pişirip yemeklerini yapabilir, sade buğulama yöntemi ile haşlayıp limonla tüketebilirsiniz. Meyveleri ise yine tek başına tüketebileceğiniz gibi yemek içlerinde, tatlılarda ya da sularını sıkıp içecek olarak tüketebilirsiniz.

[reklam id=1]

Folik asit bakımından zengin besinler, günlük yemek listelerinde genelde bulunan besinlerdir. Ancak bilinçli olarak tüketilmediğinde çok fazla etkisini göstermeyebilir. Bunun için folik asit hangi besinlerde bulunur iyi bilinmeli ve besin değerlerini öldürmeden bu yiyeceklerin hazırlanması gerekir.

Folik Asit İçeren Besinler

Folik asit içeren yiyecekler ve haklarında kısa bilgileri, aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz. Hamilelik döneminde iseniz ya da folik asit eksikliği yaşamak istemiyorsanız siz de bu besinleri sıklıkla uygun şekilde tüketebilirsiniz.

Folik Asit Nelerde Bulunur? 1

 • Koyu yapraklı sebzeler: Koyu yeşil yapraklara sahip tüm sebzeler folik asit bakımından zengindir. Bir kase şalgam, lahana ve marul günlük folat asit ihtiyacını yüksek miktarda karşılar.
 • Brokoli: 5-6 adet haşlanmış brokoli, günlük folik asit ihtiyacının yüzde 24’ünü karşılama özelliğindedir.
 • Kuşkonamaz: Brokoli gibi yüksek folik asit barındıran kuşkonmazın haşlanmış olarak 1 kasesi, günlük ihtiyacın yüzde 65’ini karşılar.
 • Pancar: Karaciğer temizliğini sağlayan pancar, folik asit yönünden de zengindir.
 • Karnabahar: 1 kase haşlanmış karnabahar günlük folik asit ihtiyacının yüzde 24’ünü karşılar.
 • Brüksel lahanası: 1 kase brüksel lahanası günlük folik asit ihtiyacının yüzde 25’ini karşılar.
 • Kuruyemişler: Ay çekirdeği, ceviz, fındık ve fıstık günlük folik asit ihtiyacını karşılamak için ideal besinlerdir.
 • Turunçgiller: Portakal, mandalina, greyfurt gibi turunccu renkli meyveler, diğer meyvelere göre daha fazla vitamin içerir. Tek başına yenilebileceği gibi suyu sıkılıp taze taze içilebilir de.
 • Kereviz: 1 kase çiğ kereviz günlük folik asit ihtiyacının yüzde 8’ini karşılar.
 • Mercimek: 1 tabak mercimek günlük ihtiyacın yüzde 90’ını karşılar.
 • Avokado: 1 kase haşlamış avokado günlük folik asit ihtiyacının yüzde 22’sini karşılar.
 • Bu besinleri çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi haşlayıp da tüketebilirsiniz.