Fondöten Nasıl Sürülür

tarafından
20396
Fondöten Nasıl Sürülür

Fondöten Nasıl Sürülür
Fondöten, ciltteki lekeleri, kızarıklıkları, morlukları, ton farklarını kapatmaya ve ciltte pürüzsüz bir zemin oluşturmaya yarayan en önemli makyaj malzemelerinden biridir. Likit, köpük, krem, stick gibi değişik kıvam ve formlarda üretilen fondötenler, makyaja başlarken ciltte kusursuz bir baz oluştururlar.

Fondöten-Nasıl-Sürülür1

Parmak uçları yardımıyla, özel süngerlerle yahut fırçayla sürülen fondötenlerin, muhakkak cilt rengiyle uyumlu olması gerekir. Fondötenseçerken tester üründen bir miktar alarak çenenize sürmeniz ve teninizle olan uyumuna dikkat etmeniz gerekir. Fondöten rengini en iyi çene bölgenizde test edebilirsiniz. Bu uyumu, gün ışığında kontrol etmeniz daha doğru olacaktır; zira mağaza ışıkları altında gerçek rengi yakalamak ve uyumu ölçmek çok zor ve yanıltıcıdır.

Gelelim asıl konuya. Fondöten nasıl sürülür?
Fondöteni cildinize yedirmek için özel fondöten fırçalarından faydalanabilirsiniz. Fırça ucunu bir miktar fondötene batırarak, yatay hareketlerle cildinize yedirin. Ne kadar çok fondöten sürersem, yüzümdeki hataları o kadar iyi kapatırım diye düşünmeyin; zira fazla miktarda fondöten yüzde çizgi çizgi yolların oluşmasına ve kalıp gibi bir görünüm arz etmesine sebep olur. İnce bir kat fondöteni parmak uçlarınız ya da iyi bir fondöten fırçasıyla cildinize uygulayın. Bu işi yuvarlak süngerlerle de yapmak olasıdır. Hafifçe ıslattığınız süngeri fondötene batırıp yüzünüze, özellikle gözeneklerin yoğun olduğu bölgelere uygulayabilirsiniz. Ama sünger, çok fazla miktarda fondöteni emeceğinden, fondöten israfına da sebep olabilirsiniz. Bu yüzden en sağlıklı yöntem fırça kullanmak olacaktır.

Fondöten-Nasıl-Sürülür2

Fondöteni yüzünüzün her yerine eşit miktarda dağıtıp, bir miktar fondöteni de boyun ve dekolte bölgenize uygulamanız, yüzünüzle boynunuz arasındaki ton farklılıklarını ortadan kaldıracak ve maske gibi bir görünümü engelleyecektir.

Fondöten Markaları
Maybelline, Clinique, Lancome,  Mac, Kryolan, Estee Lauder, Vichy, Loreal gibi marka fondötenler, kaliteli içerikleri ve ipeksi dokularıyla porselen kadar pürüzsüz görünüm vadeden markalardır. Bunun yanı sıra daha orta seviyede ve fiyat olarak daha uygun fondöten markaları da mevcuttur. Ancak fondöten, direk cilde temas eden bir ürün olduğu için, her ne kadar maliyetli de olsa, hem kusursuz makyaj, hem de cilt sağlığı için, olabildiğince kaliteli  bir marka tercih etmek uygun olur.

Mac Fondöten

Mac

Loreal Fondöten

Loreal

Lancome Fondöten

Lancome

[reklam id=1]

Estee Lauder Fondöten

Estee Lauder Fondöten

Vichy Fondöten

Vichy Fondöten

Clinique Fondöten

Clinique Fondöten

Fondöten Fırçası Seçimi
Fondöten sürmenin birkaç değişik yolu olsa da, en başarılı sonuca fırça yardımıyla ulaşıldığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla doğru fırça seçimi, en iyi sonucu getirecektir. Yüzümüzü fondötenle kapatırken her noktaya eşit miktarda ürün dağıtabilmeliyiz. Bunun için de fondöten fırçamızın biraz büyük olması gerekecektir. Çok abartılı olmasa da büyük boy fırça kullanmak, yüzün her yanına homojen şekilde dağılmış fondöten anlamına gelir. Fırçayı oluşturan kılların oldukça yumuşak olmasına dikkat edilmeli; zira sert kıllar yüzde yol yol izler bırakabilir ve yüzünüzü tahriş edebilir. Fırçanın uç kısmı beyaz renkte olursa, fondöteninizin tonunu rahatça görmeniz kolaylaşır.

Fondöten-Nasıl-Sürülür5

Kryolan Fondöten
Kryolan marka kozmetik ürünleri tamamen profesyonel kullanım için tasarlanmış, deneyimli makyözlerin kullandığı, film, tiyatro ve televizyon çekimlerinde kullanılan, porselen makyaj kalitesi sunan son derece kaliteli ürünlerdir. Kryolan fondöten de genelde stick formda hazırlanmış, kadife dokulu ve kapatıcılık özelliği yoğun olan bir fondötendir. Ağırlıklı olarak sahne ışıkları, spot ışıklar ve kamera önü için tasarlanmış yapısından dolayı, kalın bir görünüme sahip olan bu marka ürünler, gündelik kullanımı için çok uygun olmasa da, çok ince tabakalar halinde kullanılmak kaydıyla tercih edilebilir. Kusursuz makyajın ilk adresi olan Kryolan fondöteni, kapatıcı baz olarak ve fotoğraf çekimlerinden önce de kullanabilirsiniz.

Maybelline Affinitone Fondöten
Çıkış noktası cilt rengini bütünlemek ve kusurları kapatmak olan Maybelline Affinitone Fondöten, özellikle yazın cilde yoğun bir ışıltı veren özelliğe sahip. Cildi yormayan, kalınlaştırmayan, hafif bir yapıya sahip bu ürün, ışıltı saçan yapısı ve uygun fiyatıyla, doğal görünümlü gündelik bir fondöten tercih edenlerin ilk seçeneği olabilir.

Maybelline Fondöten

Maybelline Fondöten

Kaliteli, cildin yapısıyla uyumlu, dermatolojik açıdan testten geçirilmiş, kapatıcı özelliğe sahip, doğal ve hafif görünümlü fondötenleri tercih etmek, hem cilt sağlığınızı koruyacak, hem de mükemmel bir makyajın olmazsa olmaz koşulu olan pürüzsüz ve cilt rengiyle uyumlu zemini size sunacaktır.

Unutmayın! Fondöten, güzel bir makyajın önsözüdür.