Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

tarafından
2693
Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları
Günlük hayatın stresinden kurtulmak adına güzel, keyifli bir hobi olan fotoğrafçılık son yıllarda oldukça yaygın. Her ne kadar dijital makineler sayıca gitgide artsa da, her bir akıllı telefon birer fotoğraf makinesine dönse de bu işten gerçekten keyif alan, belli günlerde yalnızca şartlar sağlandığında en özel anları yakalamak isteyen fotoğrafçılar çeşitli yerlerde karşımıza çıkıyor. Peki fotoğrafçılığın püf noktaları nelerdir, en iyi fotoğraf hangi şartlarda çekilir?

Doğru Fotoğraf Makinesi Seçimi

Doğum günlerinde, tatillerde, özel etkinliklerde fotoğraf çekmeden asla olmaz… En son çıkan makineler sayesinde, eskisi gibi çekim yaptığımız filmi saatlerce uğraşıp görsel ortama aktarmak için beklemiyoruz, fotoğrafları anında dijital ekrandan görebiliyoruz. Tabii ki hala analog fotoğraf makinesi kullanan, retro konsepti sevenler de var ama biz genel olarak doğru fotoğraf makinesi tercihi noktasında dikkat edilmesi gerekenler, ilk etapta fotoğrafçılıkta nasıl bir yol izleyeceğinizdir. Fotoğrafları dijital ortamda mı yoksa baskıyla mı değerlendireceksiniz? Eğer baskı alacaksanız buna göre bir makine tercihi yapabilirsiniz.

Fotoğraf-Çekmenin-Püf-Noktaları1

Kaç Megapiksellik Bir Makine Almalıyım?

Eskiden megapiksel en çok dikkat edilen husustu, ancak şimdi hemen tüm modellerde fotoğraf makineleri yüksek megapiksele sahiptir. Baskı almada önemli olan bu noktaya eğer siz de bu düşüncedeyseniz önem verebilirsiniz, ancak makine seçerken megapiksele değil, diğer özelliklere yönelmeniz daha iyi olabilir.

Fotoğrafçıklıkta Zoom Özelliği

Makine özelliklerinde zoom düzeyi çok fazla öne çıkarılır, ancak şu bir gerçek ki ne kadar zoom yaparsanız, fotoğraf makinesinin görüntü kalitesi o kadar düşecektir. Yani kaliteli bir fotoğraf çekiminde, minimum zoom kullanmanız gerekmektedir. Tüm fotoğraflarda en az sayıda zoom yapmaya çalışın, ya da bu özelliği hiç kullanmayın.

[reklam id=1]

Manzara Fotoğrafı Çekiminde Nelere Dikkat Edilir?

Manzara fotoğrafçılığında en önemli konulardan birisi makinenin sabitliği ve geniş açısıdır. Eğer makinenizle sabit ve geniş bir açık yakalayabilirseniz, güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Son dönemde panaromik fotoğraf makineleri çok revaçtadır, eğer kaliteli manzara fotoğrafları arıyorsanız panaromik özellik konusuna önem vermenizi tavsiye ederiz.

Fotoğraf-Çekmenin-Püf-Noktaları2

Kırmızı Göz ve Yüz Tanıma Sistemleri

Fotoğraf çekiminde özellikle doğum günü, düğün ya da nişan, tatil gibi etkinliklerde insanların çok yer aldığı karelerde en büyük problemlerden birisi kırmızı göz ve odaklama problemidir. Günümüz modern fotoğrafçılık metotlarında, kırmızı göz sorununa karşı çözümler geliştirilmiştir. Otomatik kırmızı göz engelleyici, kompakt fotoğraf makinelerinde karşımıza çıkmakta olan iyi bir özelliktir.

Kaliteli Fotoğraflar Çekmek İçin Püf Noktaları

  • Arka fon ayarı, bir fotoğrafı çekerken en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan biridir. Arka fonun dağınık, karışık bir yapıda olması kötü bir kareye neden olabilir, bunu engellemek için genellikle tek renk, sade arka fonlar tercih edilir ve asıl odaklanan merkezin öne çıkarılması sağlanır.
  • Dış mekanda flaş kullanımı fotoğrafçılığın bilinmeyen ancak etkili yollarındandır. Güneşli havada bile, eğer fotoğraf çektiğiniz kişi gölgede kalıyorsa yüzü karanlık çıkabilir. Bunu engellemek için flaş kullanabilirsiniz, gündüz flaş kullanımı ile karanlık çıkma olasılığı olan kişilerin yüzü aydınlık çıkar.
  • Kırmızı göz sorunun yaşanmaması için kırmızı göz engelleyici özelliklerin yanı sıra, fotoğraf çekilen kişinin flaşa odaklanarak bakmaması da önemlidir.
  • Zoom yapmaktan mümkün olduğunca kaçınmalısınız, dijital zoom fotoğraf kalitesini düşürmektedir.
  • Fotoğraf çekiminde, konunun göz hizasına inerek çekim yapmak daha kaliteli bir kare yakalamanızı sağlar.
  • Çekim yapılacak yerde objeler dağınık duruyorsa, kadraja sığacak geometrik bir form verebilirsiniz.
  • Makinenizin flaş mesafesini bilmelisiniz, birçok makinede 1 ile 1 buçuk metre arasında değişmektedir.