Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Püf Noktaları

tarafından
2279
Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Püf Noktaları

Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Püf Noktaları

Fotoğraf nedir? Hemen bu konuya değinelim. Fotoğraf, fotonların yansımalarını bir vizör ve ayna yardımıyla karanlık bir odadı kimyasal bandın üzerine işlenmesidir. Tabii günümüzde dilitak fotoğrafçılık teknikleri kimyasal filmleri kullanmıyor olsa da mantık aynıdır.

Fotoğrafta güzel çıkmanın yolları, yani nasıl poz verilir.

  • Kesinlikle ışık fotoğrafı çekenin arkasında olmalı
  • Çok iyi kameralar kullanılmıyorsa az ışıklı ortamda çekim yapılmamalı
  • Çok aydınlık ortamlarda çok uzak pozlar vermeyin.
  • Kendinizi ve vücudunuzu tanıyın, fotoğrafta bu unsurların çıkmasına izin vermeyin. Örneğin büyük bir burnunuz varsa, yandan poz vermeni akıllıca değildir.
  • Doğru makyaj yapın. Parlak, simli makyajlar sizi güzel çıkarmaz.
  • Sakın 333 demeyi, i harfinin sonda uzadığı kelimeler tercih edin. Tabii dişlerinizde bozukluk varsa gülüşünüzü dişleri saklayacak biçimde uyarlayın
  • Eğer tekil fotoğraf çekiliyorsanız, arka fonda kameraya yansıyan ışık olmamasını sağlayın, mümkünse çok açık renklerde düz fonlar tercih edin.
  • Flaş kullanılmaması mümkünse bunu isteyin. Kullanılan kamera kapasitesi bulunduğunuz ortamda flaş kullanılmadan çekim yapabilecek düzeyde bunu tercih edin.
  • Fotoğrafçıdan daha alçakta olmayın. Yukarıdan alınan pozlar yanıltıcı ve kötü çıkacaktır. Ayrıca gölge oluşabilir.
  • Kendinizi en beğendiğiniz fotoğrafınızdaki pozunuzu ayna karşısında ezberleyin ve hep bu yüz ifadesini takının.

Öncelikle poz verme konusuna değinelim. Kimileri doğuştan fotojenik özelliklere sahiptir, natürel olarak iyi poz verirler.  Poz verme konusunda hiçbir bilgisi olmasa bile resimlerde muhteşem çıkarlar. Bu kişilerin ortak özelliği rahat olmalarıdır. Kasılarak vereceğiniz fotoğraf pozları güzel çıkmayabilir, hatta garip bile görünebilirsiniz.

Pekiyi nasıl poz verilir, gelin bu konuya değinelim.

[reklam id=1]

Nasıl Poz Verilir?

Fotoğrafta güzel çıkmanın yolları listemizin başında elbette doğru makyaj gelir. Eğer makyaj yapıyorsanız, bunun fotoğrafta anlık olarak bütün detaylarıyla görüneceğini ve ışık faktörünü dikkate almalısınız. Özellikle flaşlı çekimlerde parlak makyaj malzemeleri korkunç sonuçlar doğurabilir. Ayrıca mat kozmetikler ışığın yansımamasını ve üzerinizde toplanmasını da sağlayacaktır.

Kasıntı duruşlar ve gereksiz mimiklerden de kaçınmalısınız. Eğer iyi bir tiyatrocu değilseniz, kendinizi görmeden nasıl bir duruşa sahip olduğunuzu tam olarak bilemezsiniz bu da komik duruma düşebilmenize neden olur. Günümüzde selfie kameraları bu sorunu nispeten çözüyor ve kendinizi görebiliyor olsanız da bu söylediğimizi unutmamanızı öneririz.

Fotograflarda-Guzel-Cikmanin-Puf-Noktalari2

Pekiyi cinsiyete göre poz verme modelleri değişir mi?

Elbette kadın ve erkeğin farklı tavır, davranış ve duruşları olmasından dolayı pozları da farklı olacaktır. Örneğin erkek pozları daha az yüz, daha fazla boy olmalı, yüzün detayları fazla görünmemeli, ve tabii erkek çok güleç pozlar vermemelidir. Burada elbette somurtun demiyoruz. Ama kadınlar kadar güleç de olunmamalıdır.