Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

tarafından
218
Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Gaz sancısı durumunun genel olarak yemek yeme durumlarında ya da konuşma aşamasında tam olarak vücudumuza hava almamızdan kaynaklanmaktadır. Bu havaya bağlı olarak vücudumuz da hava birikmektedir. Biriken bu havanın tam olarak çoğalması sonucunda sıkışmalar gerçekleşir.

Gaz Sancısı Nasıl Geçer? 1

Sıkışmalara bağlı olarak gaz oluşumu gerçekleşir. Bu gaz durumun bazen ağız yolu ile çıkarmak mümkünken bazen de alt yol ile çıkarmak mümkündür. Bu çıkarma işleminin son derece tamamlanmaması gibi bir durumda ise mide bağırsaklar bu gaz durmaktadır.

Gaz sancısı oluşumu genel olarak konuşurken ve yemek yerken yuttuğumuz havadan kaynaklanır. Tabi bunlar kişiden kişiye göre değişir. Mesela yavaş yiyen bireylerde bu görülmez. Yavaş yemek yemek hem sindirim açısında hem de gaz oluşumu açısından önemlidir.

[reklam id=1]

Gaz oluşumu sadece yemek yerken veya konuşurken gerçekleşmez. Bağırsakta bulunan bazı bakterilerde zaman zaman gaz oluşumuna sebebiyet vermekte. Oluşan gazların bir kısmı midenin kasılıp gevşemesi sonucu ağzımızdan geri çıkar fakat bir kısmı ise bağırsaklara hatta anüse kadar iner. Çok şiddetli sancılara sebep olan gaz sancısı sürekli olarak devam etse de aralıklarla gelen bir sancı halinde de olabilir.

Gaz Sancısı Nasıl Geçer? 2

 

Bu yüzden yapmanız gereken en doğru şey rahat oturma şeklidir. Tabi uzanmanız daha iyi olacaktır. Ilık bir şişe suyu yavaş yavaş içmeniz sancınıza iyi gelecektir. Bunun yanı sıra rahatlatıcı ve gaz giderici bitki çayları tüketmekte sancının azalmasına ve giderilmesine yardımcı olur.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Gaz sancısını gidermek amacıyla öneriler Bebeği geğirtmek, gazın basit çıkarılması amacıyla yararlıdır. Bebeği karın üstü yatırmak da yararlı olacaktır. Normalde bebeğin uyuması amacıyla yüzükoyun yatırılmasını hekimler çok tavsiye etmez. Fakat yeni beslenmiş bir bebek, gazını şimdilik çıkarmadıysa, bir vakit izlenim altında bu pozisyonda kalması yararlı olabilir.

  • Beslendikten sonra gazını çıkması amacıyla sabretmeli ve rahatlamasını sağlamalısınız
  • Bebeğin bulunduğu ortamın tertemiz ve ferah olmasından emin olmalı ve temizliğine ilgi etmelisiniz

Hava Yutmak

Hava yutmak deyince, kulağa sanki özel bir halden söz ediliyor gibi gelebilir ama gerçekte hava, yemek yerken ya da bir şeyler içerken natürel olarak yutulur. Sakız çiğnemek, sigara içmek ya da kamışla meşrubat içmek yutulan havayı fazlalaştırır.

Gaz Sancısı Nasıl Geçer? 3

Kaygı, iyi oturmamış takma dişler, geniz akıntısı, ağrılar ya da sıcak meşrubatlar içmek de hava yutmaya sebebiyet olan diğer kaynaklardır. uzun vakit aç kalıp süratli bir şekilde yemek yediğimizde, bol bol da hava yutarız. Yavaş yemek yemek, hava yutmaktan kaynaklanan gaz şikayetini azaltabilir.

Yiyeceklerin Parçalanması

Bütün yiyecekler bedende parçalanır ve bu prosedür esnasında meydana birtakım gazla çıkar. Karbonhidratın parçalanması, yağ ve proteinin dağılmasından daha çok gaza sebebiyet olur. Yiyecekler kendi özelliklerine göre gaz yapan ya da bir şikayete sebebiyet olmayan yiyecekler olarak ayrılabilir.

Hem de bireylerin sindirim sistemindeki farklılıklardan ötürü da benzer yiyecekler şahıstan şahsa değişecek şekilde, daha az ya da daha çok gaza sebebiyet olabilir. Bağırsaklarda hangi tür bakterilerin bulunduğu ya da bireyin karbonhidratları ne kadar iyi sindirip sindiremediği, bu farklılıkta rol oynar.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu, kalın bağırsağı etkileyen, vakit gelen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık bağırsağın normal işleyişini değiştirir, dışkılama rutinini bozar ve bedenin çapında problemlere yol açar.

Gaz Sancısı Nasıl Geçer? 4

Tam olarak amacıyla kaynaklandığı bilinmemekle beraber, bağışıklık sistemindeki bir terslikten, gerilim kaynaklı ya da birtakım yiyeceklere reaksiyon olarak meydana çıktığı düşünülmektedir. Daha çok büro çalışanlarında, gerilimli bir iş yaşamı olanlarda ya da duygusal olarak gerilimli, sarsıcı bir dönemden geride bıraktığımız şahıslarda görülen bu hastalığın bulguları arasında gaz, şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık, ishal ve kramplar bulunmaktadır. Gerilim idaresi ve ideal bir diyet yardımıyla bu açıklanan denetim altına alınabilir.