Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

tarafından
7028
Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

Vücudun normal süreçleri arasında yer alan gaz oluşumunun sonucu ortaya çıkan gaz sancısı nasıl giderilir? Bitkisel yöntemlerden olan gaz için kimyon nasıl işe yarıyor, mide gazına ne iyi gelir, bağırsak gazına ne iyi gelir kısaca gaza ne iyi gelir konusu hakkında bilgiler verelim.

Gaz sancısı, normal bir ağrı mıdır? Diye sorduğumuzda olumlu veya olumsuz cevaplar veren hekimler olacaktır. Kimi uzmanlar, vücudun sıradan reaksiyonlarından birisi olduğunu ve kaçınılmaz olduğunu varsayarken, kimileri ağrı ortaya çıkaracak kadar çok gaz oluşumunun normal olmadığını belirtirler.

Her iki tarafın da haklı olduğu noktalar vardır. Öncelikle evet, gaz sancısı anormal gaz birikiminin sonucudur ve anormal gaz birikimi ve atılamaması normal değildir. Ama, vücudun gaz üretmesi gayet normal bir durumdur. Pekiyi gaz sancısı engellenemez mi? Başka bir deyişle gaz sancısına ne iyi gelir? Çok daha önemlisi hissettiğimiz gaz sancısı mıdır?

Gaz Sancisina Ne iyi gelir

Gaz Sancısı Belirtileri

Karnın üst ve hafif alt kısmında ortaya çıkan çakma şeklindeki genel ağrılar gaz sancısına işarettir. Ayrıca hareket edildiğinde de baskı oluşması sonucu ağrı ortaya çıkabilir. Ancak yine de bu şekilde görülen her ağrı, gaz sancısı olmayabilir. Bir karın ağrısının gaz sancısı olduğu, süresinden ve boşaltımdan sonra devam edip etmemesinden tespit edilebilir. Gaz sancılarının beraberinde başka ağrı olmaz ve vücudun bu ağrıyla beraber sergileyeceği başka bir semptom, başka sorunların habercisidir. Vücudun diğer bölgelerindeki ağrılar, sancıya eşlik eden ateş ve kusma, halsizlik ve dışkıda kan görülmesi gibi durumlar sancılarınızın gaz sancısı olmadığını gösterir.

Gaz sancısı, sadece basit ve anlık sancılardır, 3-5 günden fazla devam etmemelidir. Herhangi bir şekilde gazın boşaltımı sonrası kaybolmalıdır. Göğüse veya kasık bölgesine yakın seyretmez.

[reklam id=1]

Gaz Sancısı Nasıl Geçer

Tabii karın bölgesinde ortaya çıkan ağrılar yaygın olarak görülür, ve bu şikayetle yapılan acil başvurularının büyük kısmı gaz sancısı tanısı ile taburcu edilir. Pekiyi evde bunun için ne yapabiliriz gaza ne iyi gelir.

Öncelikle gaz mide gazı ise, yani geğirme yolu ile çıkarıyorsak, oluşmaması için tedbirler alabiliriz Mide gazı oluşumunda esaslı etken, yemek yerken hava yutmaktır. Yavaş yemek bu dorunu ortadan kaldıracaktır. Ancak tabii mide içi etkinlik de gaza sebep olabilir, örneğin mide asitindeki artış gazı artıracaktır. Bu durumda asit giderme yollarını araştırmak gerekir.

Bağırsak gazları ise en çok görülen gaz sancısı sebeplerindendir. Özellikle kabızlıkla birlikte seyrettiğinde büyük ağrılar oluşturabilir. Gaz sancısı nasıl giderilir dediğimizde, öncelikle fiziksel çözümleri denemeyi öneririz, yürüyüş yapmak başta olmak üzere, sır üstü yatıp, bacaklarınızı göğse bastırdığınız egzersizler etkili olacaktır. Tabii bu yeterli gelmezse veya bunular birlikte dahili çözümlere de başvuruabilir.

Nedir peki bu dahili çözümler, hemen göz atalım.

 • Bitki Çayları içmek
  nane, Zencefil, rezene çayları gaz atımı kolaylaştırır.
 • Sirkeli su içmek
  Bir bardak suya bir kaşık elma sirkesi sindirim sistemini harekete geçirir
 • Kimyon tüketmek
  Kimyon genel olarak sindirim sistemini düzenler, özellikle et yemekleri ve yüksek lifli gıdalarla birlikte oldukça faydalıdır. Gaz için kimyon en etkili baharattır.
 • Kabızlığa karşı tedbirler almak
  daha çok su içmek, gaz ve kabız yapan gıdalardan uzak durmak uzun vadede sorunun tekrarlamaması için şarttır.

gaz sancisi nasil gecer

Doktora Ne Zaman Görünmeli

Gaz sancısı ile birlikte seyreden,

 • Ateş
 • Kusma
 • Bulantı
 • Halsizlik
 • Üst karın bölgesinde, göğüste veya kasıkta seyreden ağrı durumunda
 • Gaz çıkışı olamaması veya gaz atılsa bile ağrının geçmemesi durumunda
 • Kısa süre içerisinde ortaya çıkan sebepsiz kilo kaybı
 • Dışkıda kan
 • Dışkının az ve biçimsiz oluşu

Gibi durumların bir veya daha fazlası doktora görünme sebebidir. Bütün iç organlarımız karın bölgesinde yer aldığından, burada oluşan ağrıları dikkate almak durumundayız. Eğer gaz sancısı değilse, pek çok şey olabilir, acilen tetkiki gereklidir.